09:00, 13 листопада 2021 р.
Надійне джерело
«Щороку в Полтаві виявляють близько півтори тисячі випадків захворювання на цукровий діабет» - ендокринолог Ельвіра Кайдашева
14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Це захворювання виявлено у 374 мільйонів людей і вже давно набуло масштабів світової епідемії. До 2030 року, за прогнозами вчених, ця кількість може зрости ще на 183 мільйони. В Україні на діабет хворіють 1,3 мільйони осіб. Проте, на думку провідних ендокринологів, насправді ця цифра у 2 – 2,5 рази більша. Як лікують діабет у Полтаві, ми дізналися, завітавши до ендокринологічного відділення КП «2-а міська клінічна лікарня ПМР».
«СТАТИСТИКА ЩОДО ЗАХВОРЮВАНОСТІ НЕ ВСЕЛЯЄ ОПТИМІЗМУ»
Відділення ендокринології є структурним підрозділом КП «2-а міська клінічна лікарня ПМР». Тут надають високоспеціалізовану стаціонарну допомогу пацієнтам, патологія яких належить до вторинного рівня складності. Відділення розраховано на сорок ліжок, і більшість пацієнтів – саме хворі на діабет, говорить завідувач відділенням Ельвіра Кайдашева:
- Загалом у нашому відділенні щороку проліковується 1200 – 1400 людей. І 80% з них мають діагноз цукровий діабет. Загалом же у Полтаві на діабет хворіє приблизно 14 тисяч осіб. Щороку виявляють приблизно 1400 – 1600 нових випадків. 2 тисячі громадян потребують інсулінотерапії. У зв’язку з пандемією COVID-19 ми дотримуємося правил безпеки і тому за останній рік пролікували приблизно 800 полтавців. Статистика, на жаль, не вселяє оптимізму.
У КП "2-а міська лікарня ПМР" застосовують сучасні методи діагностики та дотримуються європейських стандартів лікування. А з 1 жовтня нинішнього року, говорить Ельвіра Кайдашева, НСЗУ взяла на себе обов’язок по реімбурсації , тобто доплаті та оплаті препаратів інсуліну.
ДІАБЕТ МОЖЕ ПРОЯВИТИСЯ У БУДЬ - ЯКОМУ ВІЦІ
- Ельвіро Іллівно, чому ж виникає цукровий діабет?
- Спершу треба пояснити, що таке інсулін. Це гормон, котрий виробляє підшлункова залоза для контролю цукру у крові. А діабет виникає або через занадто малу продукцію інсуліну, або несприятливість до нього, або ж внаслідок обох причин. Люди з діабетом мають високий рівень цукру в крові, тому що їх організм не може переносити цукор з крові у м’язові та жирові клітини аби спалювати його як джерело енергії. І у зв’язку з тим, печінка виробляє надто багато глюкози і направляє її у кров. Існує два типи діабету:
Діабет типу 1 може розвиватися в будь-якому віці, але найчастіше виникає у дітей та підлітків. Коли у вас діабет 1 типу, ваш організм виробляє дуже мало інсуліну або його немає. Це відбувається тому, що клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін, зруйновані. А це означає, що вам потрібно щодня вводити інсулін, щоб підтримувати рівень глюкози в крові під контролем. Точна причина розвитку патології не відома.
Цукровий діабет 2 типу зустрічається набагато частіше. Зазвичай вже у дорослих. Значна кількість людей, хворих на діабет цього типу взагалі не знають про свою хворобу на початкових стадіях.
Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня цукру у крові, яке розвивається у жінок під час вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час виношування плода та пологів.
Ознаки діабету такі:
- надмірне сечовиділення
- спрага
- постійне відчуття голоду
- втрата ваги
- стомленість
- погіршення зору
- зміна маси тіла
- повільне загоєння ран
- оніміння кінцівок , набряклість
- грибкові інфекції
- свербіж шкірних покривів
Якщо ви у себе спостерігаєте подібні симптоми – зверніться до лікаря. Аналіз крові або аналіз на глікозильований гемоглобін – найефективніші і прості способи діагностики захворювання.
Цукровий діабет вимагає довічного лікування за допомогою інсуліну ба спеціальних таблеток. Невід’ємною частиною лікування є дотримання спеціальної дієти. І цьому ми навчаємо своїх пацієнтів – адже навіть найефективніші ліки не в змозі нормалізувати показники глікемії у хворого, котрий не дотримується правильного харчування.
- Які продукти категорично протипоказані при діабеті і які навпаки є корисними?
- Перевага за продуктами, котрі містять харчові волокна. Це фрукти, каші, овочі. Їсти потрібно 5 – 6 разів на день і потроху. Треба відмовитися від смаженого та копченого. Зменшити кількість з вуглеводнів і жирів – масла, маргарину, майонезу, фастфуду, кондитерських виробів. Про все це ми докладно розповідаємо нашим пацієнтам. А якщо ви дотримуватиметеся усих правил – можете жити цілком повноцінним насиченим життям. Наші багаторічні пацієнти – доказ цьому. Вони активні, багато подорожують, навіть підкорюють гори.
- Діабет це спадкове захворювання?
- Якщо ваші родичі страждають на діабет, у вас дійсно більше шансів захворіти. Лікарі вважають застарілою точку зору, що діабетом 2 типу можна занедужати, вживаючи багато цукру. Люди з надлишковою вагою, особи віком понад 45 років обов’язково мають бути обстеженими на цукровий діабет. Робіть обстеження хоча би раз на рік і особливо, якщо ви бачите, що маєте симптоми, про які я розповіла. Не нехтуйте медичними оглядами і бережіть здоров’я!
- Телефон відділення ендокринології КП «2 -а міська лікарня ПМР»56-04-26
- Мобільний: 095-068-75-66
Лікарі-урологи 2 міської лікарні Полтави впровадили новий вид операцій
Полтавський анестезіолог розповів, чи можна прокинутися під час операції та чи скорочує життя наркоз
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:19
Вчора
16:55
Вчора
ТОП новини
Оголошення
11:54, 10 жовтня
16:11, 16 жовтня
10:22, 19 жовтня
08:38, 26 жовтня
11:40, 21 жовтня
live comments feed...