10:30, 12 листопада 2020 р.
Надійне джерело
«Пневмонія – хвороба підступна. Її не лікують борсучим жиром, лоєм та шишками сосни» - пульмонолог Неля Моторна.
Сьогодні медична спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з пневмонією. Його започаткували у 2009 році. Тоді понад сто різноманітних організацій об’єдналися між собою і створили Глобальну коаліцію проти дитячої пневмонії. Адже за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні 20 секунд від цієї інфекції помирає одна дитина у світі. Згодом почали порушувати тему боротьби з пневмоніями і серед дорослих. Нині, коли у світі лютує пандемія коронавірусної хвороби тема лікування та профілактики пневмонії – особливо на часі. Про все це нам розповіла завідувачка пульмонологічним відділенням ПОКЛ імені Скліфосовського, обласний позаштатний пульмонолог Неля Моторна
« Мало хто знає, але смертність від пневмонії у світі стоїть на п’ятому місті після онкологічних, серцево - судинних та інших небезпечних хвороб. Такими є дані ВООЗ. Тому і започаткували відзначення цього дня – аби привернути увагу до проблеми і інформувати громадськість» - каже Неля Моторна.
- Що ж собою являє запалення легень і чому хвороба є настільки небезпечною?
- Запалення легень – це схематична, спрощена назва захворювання. А загалом, це запальний процес, який вражає альвеоли, найдрібніші бронхиоли. У здорової людини альвеоли наповнені повітрям і нормально функціонують під час дихання. Пневмонії бувають госпітальні і не госпітальні. Не госпітальні – це коли ви хворієте вдома, госпітальні – коли вас лікують у лікарні. Крім того, пневмонії розподіляють також на ті, що викликані зовнішніми факторами (скажімо, коли запалення є побічною реакцією лікування онкозахворювання), або людина надихалася угарного газу, або аспераційна пневмонія тощо. Крім того, є бактеріальна пневмонія ( їх викликають стафілококи та стрептококи тощо) і вірусна пневмонія ( коли запалення викликають віруси). Саме з останньою зараз бореться увесь світ – з ковідною пневмонією. Хоча вірусів близько трьох мільйонів.
- Пневмонія це захворювання сезонне чи пора року не має значення?
- Так, сезонне. Влітку – поодинокі випадки. Скачок захворюваності ми, зазвичай, маємо у осінньо – зимовий період. Зараз у нас у відділенні знаходиться п’ятеро пацієнтів. Наголошу, що у всіх пацієнтів – негативний тест на коронавірусну інфекцію. Нагадаю, що згідно наказу МОЗ всі випадки пневмонії повинні обстежитися на COVID-19. Тобто ми вивчаємо, перш за все, вірусну етимологію недуги. Якщо тест на COVID-19 – негативний приймаємо і лікуємо.
- Пневмонія має якісь яскраво виражені ознаки? Коли можна запідозрити, що це не ГРВІ і не проста застуда?
- Так, є кілька ознак, коли пацієнт має негайно звернутися до сімейного лікаря.
Серед них я б виділила такі:
- Підвищена температура
- Кашель. Якщо це вірусна пневмонія, вона рідко проходять з відходженням мокроти, якщо ж бактеріальна – відкашлюється мокротиння. Воно може бути і жовте, і зелене, і гнійне і навіть з домішками крові ( особливо у хворих, які страждають на серцево – судинні патології)
- Задуха. Зараз багато хто придбав пульсоксиметри і спостерігає за сатурацією. Але, зауважу, що її показники можуть не значно змінюватися протягом доби і внаслідок фізичної активності. Але у межах норми вона має бути до 95. Нині рівень сатурації менше 92 є приводом для термінової госпіталізації.
- Слабкість
- Пітливість . При чому, пітніє людина частіше вночі – навіть доводиться перевдягатися та змінювати білизну.
- Біль у грудях. Самі легені не болять, але при ураженні плеври може з’явитися різький біль, пов’язаний з диханням.
- Які основні методи лікування пневмонії на сьогодні ?
- Залежно від того, який різновид пневмонії. Застосовують антибактеріальну терапію, призначають відхаркувальні засоби, бронхолітики, протизапальні засоби. За необхідності – киснева терапія.
- Але наші люди вперто намагаються лікуватися «народними» засобами. Це всім відомий борсучий жир, масло какао, лой, шишки сосни тощо. Як до цих методів ставиться офіційна медицина? Чи є раціональне зерно у вживанні перелічених засобів?
- Розповім звідки почалося це «лікування». Раніше диференційного діагнозу не проводили. І доки не відкрили пеніцилін, лікування легеневих хвороб зводилося до прогулянок на свіжому повітрі, призначали білкове харчування і відхаркувальні рослинні засоби. Зазвичай, у хворих на легеневу патологію не було апетиту через постійно підвищену температуру. Тому їм давали жири. Сам жир вживати досить неприємно, тому після нього ти обов’язково станеш щось їсти. Так що це – міф. Як жир може лікувати легені? Так що сказати « Їжте лой і ви подолаєте пневмонію" я не можу.
- Чи існують методи профілактики пневмонії?
- Звісно. Їх багато. І вони загальновідомі:
- По перше – не куріть.
- Будьте фізично активними. Чим більше ви рухаєтеся – тим активніше працюють легені.
- Будьте більше на свіжому повітрі.
- Дбайте про збалансоване харчуванння. Що б там були білки, жири і вуглеводи. Вживайте вітаміни – С, D, цинк.
- Вакцинуйтеся від грипу. Навіть якщо ви і захворієте після щеплення, перебіг хвороби буде легшим.
Дбайте про себе і будьте здорові!
Читайте також: Апендектомія - за сімнадцять хвилин. Видалення жовчного - за одинадцять. Як працюють у хірургічному відділенні третьої міської лікарні.
" В хірургію йдуть працювати ентузіасти" - завідувач відділення урології ПОКЛ Анатолій Філоненко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
"Якщо лікар не відчуває жодного страху, йому краще не заходити до операційної": полтавська лікарня освоїла новий вид гінекологічних операцій День боротьби зі СНІДом: чому цю хворобу часто асоціюють із представниками ЛГБТ, як захиститися і де отримати підтримку в Полтаві У Полтаві відбувся Всеукраїнський майстер клас з хірургії
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...