• Головна
  • СНІД: фахівці про міфи та стереотипи
15:00, 17 травня 2020 р.
Надійне джерело

СНІД: фахівці про міфи та стереотипи

СНІД: фахівці про міфи та стереотипи

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я День пам’яті померлих від СНІДу проводиться кожну третю неділю травня. Цьогоріч він припадає на 17 травня. Вперше цей день відзначили у 1983 році в Сан-Франциско (США). На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну недугу. Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, які особисто пережили біль втрати рідних і друзів.

День пам’яті померлих від СНІДу має на меті привернути увагу населення до цієї проблеми, а також увагу влади до соціального захисту ВІЛ-позитивних людей.

СНІД: фахівці про міфи та стереотипи, фото-1

Як розповіла в ефірі українського радіо «Лтава» виконувач обов’язків головного лікаря КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради» Ніна Дурдикулиєва, від початку епідемії вже померло людей більше, ніж загинуло за час Другої світовій війни. Причому серед шляхів передачі ВІЛ продовжує домінувати статевий. За 3 місяці 2020 року в області його питома вага склала 70,1 відсотка (62 особи); парентеральним шляхом, переважно при вживанні наркотичних речовин внутрішньовенно, інфікувалися 12,5 відсотка (11 осіб), від матері до дитини під час пологів – 17 відсотків (народилося 15 дітей). ВІЛ знижує імунітет, тому зростають ризики супутніх патологій, зокрема туберкульозу. Поєднана інфекція дуже небезпечна. 68 відсотків ВІЛ-інфікованих – це особи репродуктивного та працездатного віку: від 20 до 49 років.

За словами соціального працівника благодійної організації «Світло надії» Андрія Іскри, зазвичай людям здається, що таке лихо може статися з будь-ким, але «не зі мною». Щоб зберегти своє здоров’я і здоров’я своїх рідних, важливо періодично проходити тест на ВІЛ. Симптоми ВІЛ-інфекції притаманні багатьом іншим хворобам, тому встановити діагноз остаточно можна лише шляхом тестування. Це можна зробити у кабінеті довіри в будь-якому райцентрі, у КП «Обласний центр профілактики ВІЛ/СНІД», звернутися в БО «Світло надії». За 10 хвилин одноразовий тест точно визначить позитивний чи негативний статус має пацієнт. ВІЛ – не вирок, але тільки за умови дотримання антиретровірусної терапії згідно з призначенням лікаря протягом всього життя.

АРТ дозволяє знизити вірусне навантаження до безпечного рівня. Для пацієнтів ця терапія безкоштовна.

Говорили в студії також про міфи та стереотипи навколо ВІЛ, про стигму й дискримінацію, що досі існує у суспільстві. Але разом з тим підвищується рівень розуміння проблеми, адекватного ставлення до неї.

Чи зростає кількість бажаючих пройти тест на ВІЛ? Андрій Іскра зазначив, що зазвичай люди бувають активні під час масових вуличних акцій – тоді тестуються охоче. А до закладів, щоб з’ясувати свій статус, звертаються переважно за направленням лікаря. На жаль.

«Обізнаний – значить озброєний, – зазначила насамкінець Ніна Дурдикулиєва. – Єдиний шлях вплинути на темпи поширення ВІЛ/СНІДу в Україні та області, перш за все серед молоді – через знання шляхів передачі, правил безпечної поведінки, до профілактики.

Довідково: в області за період з 1987 року до 01.04.2020р. загальна кількість офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих склала 7566 осіб, з них 1197 дітей, які народились від ВІЛ-інфікованих жінок. За цей час діагноз СНІД було встановлено 2733 пацієнтам, у тім числі 29 дітям.

Впродовж 3 місяців поточного року вперше зареєстровано 88 ВІЛ-інфікованих, 11 нових випадків СНІДу (21 – у І кварталі 2019 р.). Інтенсивний показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію на 100 тис. населення в області у порівнянні з І кварталом 2019 року зменшився і склав 6,3 на 100 тис. населення (І квартал 2019 р. – 7,2 на 100 тис.). Впродовж 3-х місяців цього року померло 43 ВІЛ-інфікованих, з них у ІV клінічній стадії – 12 (27,9 відсотка). Від СНІДу померло 12 хворих. Показник смертності від захворювань, зумовлених СНІДом, зменшується щороку і склав 0,9 на 100 тис. населення.

У області кількість ВІЛ-інфікованих, які перебувають під диспансерним наглядом станом на 01.04.2020 року, становить 3597 осіб, з них 151 дитина віком до 14 років. Показник поширеності ВІЛ-інфекції станом на 01.04.2020 р. склав 255,6 на 100 тис. населення.

Станом на 01.04.2020 р. по області кількість ВІЛ-інфікованих, які отримують АРТ, становила 2893 особи, серед них 66 дітей до 17 років. 2418 (83,6 відсотка) пацієнтів отримують препарати за кошти Держбюджету, 475(16,4 відсотка) – за кошти Глобального Фонду. Розширення доступу до АРТ для всіх, хто її потребує, впливає на захворюваність та смертність від СНІДу, а також на рівень поширеності ВІЛ серед населення.

Червона стрічка — символ боротьби зі СНІДом. Вона символізує не тільки розуміння й толерантне ставлення до проблеми ВІЛ/СНІД, а й об’єднання зусиль на її вирішення. Прикріпивши стрічку до одягу, людина висловлює підтримку тим, хто живе з ВІЛ/СНІД. Щоб привернути увагу суспільства до загроз і ризиків епідемії вірусу імунодефіциту, традиційно цього дня проводяться різноманітні акції.

На жаль, карантинні заходи в Україні й області накладають відбиток на перебіг запланованих з цієї нагоди заходів. Плідна розмова про загрози та ризики епідемії ВІЛ/СНІД в Україні та області, шляхи її подолання закінчилася спільним флешмобом.

СНІД: фахівці про міфи та стереотипи, фото-2

За матеріалами прес центру ДОЗ ОДА

Читайте також: На Полтавщині зареєстровано 1 випадок коронавірусу за добу

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#СНІД #ВІЛ #хворі
Оголошення
live comments feed...