
11:30, 24 квітня
Надійне джерело
Чи встигне цвіт перетворитися на плід: що буде з урожаєм фруктів у Полтаві після весняних заморозків (ФОТО, ВІДЕО)

Цвітіння фруктових дерев у Полтаві. Колаж: 0532
Журналісти 0532.ua вирішили з’ясувати, чи зможуть полтавці поласувати цьогоріч яблуками, сливами та абрикосами з власних садів. Після різкого похолодання в середині квітня, коли квіт дерева вже буяв по місту, питання про майбутній урожай стало справжнім приводом для тривоги. Щоб розібратися, ми звернулися за коментарем до кандидата біологічних наук ПНПУ — Тетяни Шкури.
Полтавська весна традиційно непередбачувана. У перших числах квітня місто буквально вибухнуло барвами цвіту: абрикоси, вишні, яблуні — все оживало одночасно. Але вже за тиждень — холодний фронт, який приніс із собою нічні заморозки, різке падіння температури й крижаний вітер.
Такі погодні коливання — справжній виклик для фруктових дерев, особливо в той період, коли вони вже прокинулися від зимового сну й розпочали формування майбутнього врожаю. Пошкодження квітів, зів’яле листя, повільне або зовсім зупинене фотосинтезування — усе це вплинуло на кількість і якість плодів.
Але оцінювати вплив погоди потрібно з урахуванням локальних кліматичних відмінностей розповіла нам кандидат біологічних наук Тетяна Шкура.
«Питання водночас складне та просте. Усе залежить від конкретного мікроклімату — яка температура була на поверхні ґрунту, яка — у повітрі», — додала Тетяна Шкура.

Кандидат біологічних наук Тетяна Шкура. Фото:0532
На прикладі Полтави вона зазначає, що ранні сорти абрикосів уже відквітували. Зараз — час пізніх сортів, які лише починають цвітіння, і зараз вразливий момент формування зав’язі.
Щодо зав’язі, то вона наявна – каже нам Тетяна Шкура – але вона дуже нестабільна — все ще залежить від подальших погодних умов. І хоча здається, що плоди вже почали формуватися, це зовсім не гарантує урожай.
«У дерев зараз відбувається процес зав’язі, тому можна сказати, що плоди поки що позав’язувалися. Але не можна стверджувати, що це відбулося на 100%. Я відмічала зав’язь на приблизно 20% дерев», — уточнила Тетяна Шкура.
Та додає, що навіть сформована зав’язь може не зберегтися:
«Як то кажуть, урожай ми рахуємо тоді, коли він уже в коморі. А може статися так, що дерево скине зав’язь, бо не вистачатиме вологи, буде спека, надмірне сонячне випромінювання — це все стреси для рослин. Тому зараз можемо говорити про 20–40% зав’язі, але її можуть скинути».
Абрикоси, вишні та яблуні першими опинились під загрозою
Ранньоквітучі культури зазвичай страждають найбільше. Саме вони першими зустрічаються з ризиком нічних заморозків.
«Абрикоси постійно отримують перший удар, бо цвітуть найраніше серед фруктових дерев. Відповідно — і найбільше вражаються. Зараз активно квітнуть вишні, яблуні — і якщо вдарить новий мороз, постраждають вони», — розповіла Тетяна Шкура.
Окремо вона звертає увагу на вразливість культурних сортів фруктів, які були виведені людиною для врожайності, але менш стійкі до примх природи:
«Наші культурні рослини, звичайно, більш піддатливі до впливів заморозків та низьких температур. Натомість природні види мають вищу стійкість. Саме тому сорти, виведені людиною, частіше вражаються холодом».
Пізні сорти — надійніший вибір для садівників
Застрахуватись від весняних примх погоди на 100% неможливо, проте є просте рішення, яке допоможе мінімізувати втрати врожаю.
«Щоб не хвилюватися щороку, господині можуть просто висаджувати пізні сорти фруктових дерев. Це дасть змогу уникати найбільш небезпечного періоду ранніх заморозків», — порадила Тетяна Шкура.
Урожай ще можливий, але все залежить від погоди
Хоча цьогорічна весна вже завдала деревам удару, говорити про повний провал урожаю ще рано. Частина зав’язі вже є, але попереду — боротьба з літньою спекою, нестачею вологи та іншими погодними викликами. Сади Полтави продовжують своє мовчазне змагання з природою — і є надія, що фрукти все ж будуть.
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
09:03, 2 травня
12:07, 28 квітня
08:15, 30 квітня
live comments feed...