18:10, 28 березня 2018 р.
Висновки санітарної служби щодо вмісту ртуті в склобої ламп біля Супрунівки визнали недійсними (ВІДЕО)
На засіданні постійної комісії обласної ради з питань екології начальник Полтавської дирекції залізничних перевезень Ольга Дяченко, що наразі несе відповідальність за утилізацію відходів люмінесцентних ламп, плуталася в цифрах, експертних висновках, датах та все ж пообіцяла вивезти «склобій» на Запоріжжя до 12 квітня цього року.
Лампи чи бій скла?
Полтавській дирекції Південної залізниці вигідно називати відходи «боєм скла люмінесцентних ламп». Тому що для утилізації ртутовмісного матеріалу потрібні не тільки дозволи ряду екологічних служб, а ще й відповідні ліцензовані організації мають займатися як вивезенням, так і переробкою, знезараженням та захороненням цього матеріалу. Тому, на всі уточнюючі питання депутатів облради щодо коректності термінології Ольга Дяченко категорично відповідала:
«Для всіх, хто це побачив, це відходи. Для Південної ж залізниці це колись був вантаж, нині – склобій, який ми гарантовано утилізуємо».
Утім, ці запевнення не переконали депутата Полтавської міськради Олега Бєлоножка:
«Я думаю, що представник залізниці вводить вас всіх в оману, тому що, вивчаючи це питання, я вам доповідаю: утилізація ртутних ламп відбувається таким чином. На підприємстві йде повна переплавка, повністю закритий цикл з використанням вакуумної установки. Витягуються залишки ртуті. Потім ця сировина йде на повторне використання для ламп. Тому, те, що там знаходиться, дійсно склобій, але склобій штучно підвезений – пляшки, тощо – щоб присипати, замаскувати те, що там є».
Олег Бєлоножко наполіг на повторній експертизі, а також втручанні правоохоронних органів у дослідження відходів на розвантажувальному дворі Південної залізниці поблизу Супрунівки.
Вміст ртуті НЕ СКЛАДАЄ 0,0027 мг/кг
Результати державної санітарної експертизи, зробленої за взятими 8 лютого зразками забрудненого матеріалу визнали на засіданні екологічної комісії облради фіктивними. Такі висновки підтвердилися свідченнями кількох людей.
Олег Бєлоножко поділився інсайдерською інформацією: «Я мав розмову з представниками санітарної епідемічної станції. Проба ґрунту була взята неправильно. Представники санстанції підтвердили, що брали проби, щоб відбути відбутку. За нормами, копати треба на глибину від 2 метрів. Плюс там дерева поросли 5-6 м».
Цю думку також потвердив В. Леонов, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій міської ради (саме він очолював виїзну експертну комісію 8 лютого): «З повною відповідальністю можу сказати, що проби ґрунту взяли формально, і вони не відповідають тій методиці, яку треба застосувати, беручи проби ґрунту. Служба взяла проби в одному місці, а не в п’яти, як запевняє пані Дяченко».
Очільниця ж Полтавської дирекції залізниці не бачить підстав для занепокоєння й запевняє, що навіть якщо проби були взяті неправильно, екологічної загрози ці відходи не несуть. Має для цього свої аргументи:
«Я працювала на станції «Супрунівка» і дуже багато знаю із заводу ГРЛ працівників. Я спілкувалася з ними з приводу цього питання. І зараз із впевненістю 90% можу сказати, що бій скла, який був завезений на відвантаження, він вже пройшов всю процедуру очищення. Він не міг бути неочищеним. Якби було інакше, жодна фірма не погодилася його б завантажити у вагони й відвезти на утилізацію».
Олег Бєлоножко вважає, що така позиція і спрощення проблеми вигідна Південній залізниці, бо ж «якби це було в цивілізованих країнах, Пд. залізниця розбулась би й розділась, щоб відшкодувати людям за лікування».
То безпечно чи небезпечно?
За свідченням екоактивіста Сергія Антоненка, котрий і виніс проблему ртутних відходів на широкий загал, лампи лежать на території розвантажувального двору 5 років. На засіданні постійної комісії озвучили цифру у 8 років. Окрім того, Ольга Дяченко назвала кількість 7-8 вагонів, раніше звучала цифра 10 вагонів.
«Знаю, що відвантажили тут 7 вагонів склобою, й залишили, бо втратили ліцензію. Хазяйка фірми нині не жива», - сказала Ольга Дяченко.
Але обурила присутніх інша неправда.
«Населений пункт і житлові будинки знаходяться за 7 км від станції «Супрунівка». - говорила з трибуни Ольга Дяченко.
«Це неправда! Я мешкаю від зони екологічного лиха за 500 метрів, через дорогу. І там ще більше сотні новобудов, мешканці яких п’ють воду з колодязів, вирощують городину підсмачену ртуттю», - свідчила обман мешканка села Супрунівки, Ольга Гладченко.
З початку березня правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження у даній справі. Вони намагаються розібратися, чи є негативні наслідки, чи немає. Основою цьому стануть дослідження компетентних органів. Назустріч органам поліції мають піти представники як держекоінспекції так і держпродспоживслужби, сумісно вони відберуть нові проби ґрунту і оприлюднять нові висновки. У разі виявлення забруднення, будуть застосовані штрафні санкції до винної особи й буде стягнуте з неї матеріальне відшкодування.
От тільки, чи поверне це втрачене за 8 років повільної екологічної катастрофи здоров’я мешканцям масиву? Питання наразі відкрите.
Як ми повідомляли раніше, у Полтаві знайшли звалища розбитих ртутних ламп.
Ольга Мороховська
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
11:21, 5 грудня
09:16, 7 грудня
10:32, 3 грудня
15:34, 3 грудня
10:14, 12 грудня
17
live comments feed...