• Головна
  • Відомий історик та журналіст Вахтанг Кіпіані провів у Полтаві лекції «На щиті у вічність. Як вшановували захисників України у діаспорах».
19:35, Вчора
Надійне джерело

Відомий історик та журналіст Вахтанг Кіпіані провів у Полтаві лекції «На щиті у вічність. Як вшановували захисників України у діаспорах».

Історик та журналіст Вахтанг Кіпіані. Фото 0532.ua

Історик та журналіст Вахтанг Кіпіані. Фото 0532.ua

Сьогодні, 21 січня, у Полтаві відомий український історик, журналіст, а нині військовослужбовець 13-ї бригади оперативного призначення НГУ «Хартія» Вахтанг Кіпіані дав декілька лекцій. У Полтавському національному педагогічному університеті він презентував матеріали зі свого дослідження на тему «На щиті у вічність. Як вшановували захисників України у діаспорах».

Журналістка 0532.ua Олександра Ваценко побувала на лекції та дізналася у Вахтанга Кіпіані деталі його дослідження, та чому важливо вивчати меморіали українських захисників.

Історик Вахтанг Кіпіані протягом багатьох років проводить дослідження поховань українських воїнів у діаспорах по всьому світу. Він відвідав понад 20 країн, де на кладовищах знаходив поховання відомих діячів України минулих століть, які були вимушені емігрувати.

Під час доповіді пан Вахтанг розповів про діяльність українського патріарха Степана Скрипника, який побудував церковно-меморіальний комплекс у Саут-Баунд-Бруку (США). Окрім Свято-Андріївського собору, в комплексі є цвинтар для поховань представників з української діаспори.

Серед поховань історику вдалося віднайти більше сотні могил українських захисників з армій УПА, УНР та інших угрупувань, які боролися за незалежність України.

Також на кладовищі поховано багато діячів української культури, які, попри переїзд до США, продовжували свою діяльність.

Як зазначив Вахтанг Кіпіані, майже всі написи на надгробних плитах написані українською мовою, що дає змогу детально їх вивчати та відновлювати втрачену інформацію, яка є важливою для сучасної історії України.

«Бували випадки, коли я робив фотографії надгробних плит українських військовослужбовців УПА чи УНР, та поширював їх у соціальних мережах, а мені починали писати люди звідки був родом цей воїн. Питали, де я знайшов його могилу, як склалося його життя, чи була у нього сім’я, адже вони вважали, що ця людина загинула багато років тому у боях. Нам навіть вдалося переписати й доповнити деякі історичні матеріали з тієї інформації, що ми зібрали з пам’ятних плит», - додає пан Вахтанг.

Історик переконаний, що вивчення меморіалів українських захисників необхідне для того, аби суспільство зрозуміло, що війна України проти загарбницької росії триває вже не одне століття. А також, щоб віднайти імена та історії українських захисників, які були втрачені та пам’ятати й вшанувати їх.

«Якщо ми не вивчаємо і не шануємо українських захисників, які воювали у ті часи, ми неначе зневажаємо боротьбу України за свою незалежність», - прокоментував Вахтанг Кіпіані.

Також пан Вахтанг переконаний, що Україна зможе перейняти досвід США у створені меморіалів пам’яті полеглих захисників, які віддали своє життя у російсько-українській війні. За його словами, зараз в нашій країні формується своя оригінальна культура пошанування у кожному місті, проте необхідно, щоб питання, які стосуються меморіалів та поховань були закріплені на законодавчому рівні:

«Тому одна задача – підкреслювати важливість таких ініціатив, бо це справді народна пам'ять. З іншого боку, має бути осмислена державна політика на різних рівнях. Будівництво Національного пантеону, будівництво Національного військового меморіального кладовища. Також необхідно для кожного міста зробити окремий реєстр поховань», - додав історик. 

Нагадаємо, на Алеї Героїв у Полтаві вшанували пам'ять полеглих захисників.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Вахтанг Кіпіані #лекція #історик #Полтавський національний педагогічний університет #українські діаспори #меморіали #українські захисники
Останні новини
Оголошення
live comments feed...