• Головна
  • Подорож сала крізь століття: загадкова історія українського символу та його шлях до популярності в країнах Європи
13:34, 8 грудня
Надійне джерело

Подорож сала крізь століття: загадкова історія українського символу та його шлях до популярності в країнах Європи

Сало. Фото: 0532.ua

Сало. Фото: 0532.ua

Щороку 8 грудня українці відзначають День сала. Цей найстаріший продукт став не лише елементом нашої кухні, а й культурним кодом нації. Від застільних жартів до світового визнання сало пройшло свій унікальний історичний шлях.

Подорож сала крізь століття: загадкова історія українського символу та його шлях до популярності в країнах Європи, фото-1

Знайомство людини з салом відбулося ще в прадавні часи, коли не існувало ані осілого способу життя, ані сільського господарства, ані сформованих народів. Мабуть, усе почалося з моменту, коли наш пращур вперше здолав дикого кабана й вирішив дослідити, що ж приховано під його шкірою. Там він і знайшов великий шматок жиру — білого, поживного та, як з'ясувалося, доволі смачного.

Історія сала: від античності до українського столу

Вживати чи використовувати сало почали в глибоку давнину. Наприклад, стародавні єгиптяни одними з перших почали застосовувати сало з медичною метою. Втім, йшлося не про лікувальні властивості. Сало як найдоступніший тваринний жир було основою безлічі мазей, зокрема й протизапалювальних.

Заради здоров'я можновладців, враховуючи їхній статус, використовували сало не свиней, а шляхетніших тварин — таких як антилопи або ж гіпопотами. Але для всіх інших смертних вистачало й "хрюшок".

Порося в Стародавньому Єгипті

Порося в Стародавньому Єгипті

Справжніми салоїдами були хети, стародавні мешканці сучасної Туреччини. З письмових джерел ми знаємо, що сало на їхніх ринках продавали на вагу і за ціною воно дорівнювало меду. А свиня, яку відгодовували на сало, коштувала вдвічі дорожче за звичайну.

Серед хетських законів траплялися й дивні. Якщо, скажімо, собака з'їдав шмат чужого сала, то власник цього сала мав право вбити пса і дістати "вкрадене" просто з його шлунку. Закон, щоправда, не уточнював подальшу долю "врятованого майна".

Хетський бенкет

Хетський бенкет

Українці придумали використовувати сало як їжу лише у XVII столітті. У ті роки на слов’янські землі часто влаштовували набіги татари і турки. Їхня релігія не дозволяла їм їсти свиню, тому слов’яни почали вирощувати в основному поросят, щоб було чим прогодуватися. Бувало навіть, що свининою обмазували інші продукти, щоб мусульмани не забирали їх. А щоб свинячий жир не пропадав даремно, його почали також використовувати у їжу.

З того часу сало стало невід’ємною частиною національної кухні. Його солили, коптили, варили й навіть зберігали в якості «резервного запасу» на випадок неврожаю чи голоду. У козацьку добу сало стало стратегічним продуктом для тривалих походів, адже його було легко транспортувати, а харчова цінність дозволяла підтримувати сили.

Сало як культурний феномен

Сало давно вийшло за межі кухні, ставши символом української ідентичності. Воно фігурує в численних анекдотах, піснях і навіть мистецтві. Наприклад, у 2000-х роках у Львові відкрився перший артмузей ресторан "Сало”. Українські митці створювали з нього інсталяції, демонструючи, як їжа може перетворитися на мистецький об’єкт.

Подорож сала крізь століття: загадкова історія українського символу та його шлях до популярності в країнах Європи, фото-4

Неоднозначний гумор, пов’язаний із салом, слугував своєрідним засобом самоіронії. У часи Радянського Союзу цей продукт часто висміювали як «ознаку села», проте саме це дозволило салу стати ще й символом спротиву, культурної унікальності та народної мудрості.

Сало у світі: від традиції до гастрономічного тренду

Сьогодні сало вже не є суто українським явищем. У багатьох країнах його використовують у кухні: в Італії це лардо, у Польщі — смалець, а в Німеччині з нього роблять шпик. Але саме українське сало здобуло найбільшу популярність завдяки унікальним рецептам і любові народу до цього продукту.

Італійське сало «Лардо»

Італійське сало «Лардо»

Гастрономічні фестивалі сала, які проводяться в Україні, привертають увагу туристів з усього світу. Наприклад, в деяких містах України відзначають спеціальні дні, присвячені цьому продукту, де можна скуштувати сало в шоколаді, з різними спеціями чи навіть екзотичними начинками.

***

У сучасній Україні сало — це більше, ніж просто страва. Воно перетворилося на своєрідний символ, що супроводжує українців як у повсякденному житті, так і під час свят. Цей продукт втілює національні традиції, культурну самобутність і став невід’ємною частиною народної спадщини.

Нагадаємо, що унікальне сало від полтавських підприємців внесли до Книги рекордів України: в чому його «феномен».

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#сало #історія #Україна #світ #кухня
Оголошення
live comments feed...