• Головна
  • «Кількість серцевих хвороб значно збільшилася після початку війни» - лікар кардіолог Олена Карлінська
15:00, 5 липня 2024 р.
Надійне джерело

«Кількість серцевих хвороб значно збільшилася після початку війни» - лікар кардіолог Олена Карлінська

«Кількість серцевих хвороб значно збільшилася після початку війни» - лікар кардіолог Олена Карлінська

Серцево-судинні захворювання – одна з головних причин смертності в світі. І на жаль, Україна не виняток. У 2019 році було проведено дослідження STEPS, котре свідчить: 63% смертей в нашій державі стаються саме внаслідок серцево-судинних захворювань. І це — один із найвищих показників у світі.

Про те, чому виникають ці недуги, як вони лікуються та як від них убезпечитися ми поговорили з кандидатом медичних наук, лікарем – кардіологом вищої категорії, медичним директором КП «2-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», Оленою Карлінською. Наша розмова відбулася напередодні Всесвітнього дня кардіолога.

- Олено Генріхівно, статистика смертності від серцево – судинних хвороб вражає, тема роками не втрачає актуальності. З якими проблемами до вас, як до кардіолога, найчастіше звертаються? І які найпоширеніші кардіологічні захворювання на Полтавщині?

- Найчастіше пацієнти звертаються з проблемами, такими як артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність та аритмії. На Полтавщині, як і в багатьох інших регіонах України, ці захворювання є найбільш поширеними. В принципі, по Україні ця ситуація майже однакова.

- Серцево – судинні патології залежать від гендерної приналежності?

-Серед пацієнтів більше чоловіків. Цьому багато причин. Однією з них, зокрема, є те, що чоловіки більше схильні до шкідливих звичок.

- Вже не один рік в Україні та світі б’ють на сполох через «помолодшання» серцево-судинних захворювань. Чи дійсно це так?

- Це дійсно так. Однак, потрібно внести деякі уточнення. За останні роки «помолодшали» пацієнти з гострим інфарктом міокарда, багато пацієнтів молодого віку з артеріальною гіпертензією, молоді жінки з тромбоемболією легеневої артерії, преважно на тлі прийому замісної гормональної терапії. Дуже зросла захворюваність міокардитом вірусної етіології, особливо асоційованого з sars-cov2. Такі пацієнти переважно молодого віку, звертаються до кардіолога вже з проявами серцевої недостатності, значно збільшеними порожнинами серця, низкою скорочуваністю серцевих м'язів та порушеннями ритму.

- Чи збільшилася кількість кардіологічних захворювань після початку повномасштабного вторгнення?

- Однозначно так. Ми спостерігаємо збільшення кількості серцево-судинних захворювань після початку вторгнення. Стрес, тривога та інші психологічні фактори – поштовх для серцевих хвороб. Вони значно впливають на здоров'я серцево-судинної системи. Не можна виключати, що кількість захворювань зростатиме і надалі, оскільки люди роками продовжують жити в умовах хронічного стресу. А ще – напруженого графіку. Багато хто піднімає тонус так званими енергетиками, кавою, електронними цигарками.

- Зараз дійсно величезного поширення набули енергетичні напої. Їх вживає велика кількість людей. Як вони впливають на роботу серця? А також як щодо кави? Чи є вже дослідження про вплив на здоров’я електронних сигарет?

- Енергетичні напої можуть мати негативний вплив на серце, підвищуючи частоту серцевих скорочень і артеріальний тиск.

Кава, в помірних кількостях, не є шкідливою для більшості людей. Але тут ключове слово – в помірних кількостях.

Електронні сигарети шкідливі для серця через вміст нікотину, який підвищує кров'яний тиск і частоту серцевих скорочень, а також через інші шкідливі речовини, такі як пропіленгліколь, гліцерин і ароматизатори, що сприяють утворенню реактивних альдегідів. Метали в нагрівальних елементах, такі як нікель і свинець, є легеневими токсикантами, які можуть негативно впливати на серцево-судинну систему. Ці компоненти викликають гострі та хронічні порушення функції серця і судин, а також можуть призводити до серцево-судинних захворювань.

- Які зміни в харчуванні можуть допомогти зменшити ризик серцево-судинних захворювань?

- Для зменшення ризику серцево-судинних захворювань рекомендую збільшити споживання овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, риби будь яких сортів і дуже жирних, пісні види м’яса, горіхів та зменшити вживання насичених жирів, цукру та солі.

- Олено Генріхівно, хотілося би поговорити про те, як убезпечитися від серцево – судинних хвороб. Які категорії ризику існують? Кому варто особливо стежити за роботою своєї серцево-судинної системи?

- До категорій ризику належать люди з надмірною вагою, курці, особи з підвищеним артеріальним тиском, діабетом, високим рівнем холестерину, а також ті, у кого є спадкова схильність до серцево-судинних захворювань.

- Можна за якимись візуальними ознаками визначити, чи є якісь проблеми з серцем?

- Візуальні ознаки, які можуть вказувати на проблеми з серцем, включають набряки ніг, синюшність губ та шкіри, задишку і виражену втомлюваність.

- З якими симптомами варто одразу звертатись до лікаря?

- Симптоми, з якими слід негайно звернутися до лікаря, це біль у грудях, задишка, нерегулярний пульс, набряки ніг та швидка втомлюваність. Це можуть бути ознаки серйозних кардіологічних проблем. Однак, остаточний діагноз буде поставлено лише після повного обстеження. Не відкладайте візит до фахівця, чим раніше буде виявлено хворобу, тим успішнішим буде її подолання.

- З якого віку вже варто звертатися до кардіолога для консультацій і обстеження?

- Особисто я рекомендую звертатися до кардіолога для консультацій та обстеження з 40 років, або раніше, якщо є фактори ризику або симптоми серцево-судинних захворювань.

- Наразі на вулиці спека. Чи є якісь рекомендації у кардіологів щодо убезпечення свого організму за такої погоди?

- Коли людина з якихось причин вживає мало води, це призводить до зменшення обсягу крові. У результаті серцю потрібно посилено працювати, щоб перекачувати кров, і воно починає битися швидше — виникає тахікардія. Крім того, при зневодненні з'являються проблеми з циркуляцією натрію, що призводить до мимовільного скорочення м'язів, а серце є м'язовим органом.

Людині необхідно вживати в день не менше 2-х літрів рідини. Це допоможе запобігти зневодненню й появі різних пов'язаних з ним захворювань. Бережіть себе і своє здоров’я!

Олена Карлінська приймає в КП «2-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», за адресою м. Полтава, вул. Духова, 6Б.

Телефон: +380 67 531 1633

Читайте також:

Читайте також: «Ми ніколи так багато людей не переводили на інсулін, як після ковіду», - ендокринолог четвертої міської лікарні Полтави розповіла про те, як вплинули на здоров’я полтавців епідемія коронавірусу та стрес під час війни

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Олена Карлінська #кардіолог #КП "2-а МКЛ ПМР"
Оголошення
live comments feed...