08:30, 19 серпня 2022 р.
Надійне джерело
Яблучний Спас або Преображення Господнє: історія свята, ворожіння, прикмети та рецепти
19 серпня ми святкуємо другий Яблучний Спас. Другий тому, що першим святкують Маковій (Медовий Спас). Після другого також будемо святкувати ще й третій - Горіховий Спас.
Яблучний Спас також має назву Преображення Господнє, Горохів день, Перші Осенини, Осенини й Свято перших плодів. Згідно народних прикмет цей день символізує настання осені й преображення природи. На свято Яблучного Спаса заведено відвідувати церкву й освячувати яблука нового врожаю.
Історія свята
Святкувати Яблучний Спас почали в IV столітті. На горі Фавор відкрили храм, який прославляє Преображення Господнє. Туди люди стали приносити для освячення дари природи — виноград чи яблука.
На свято яблучного Спаса люди вшановують Ісуса Христа. Яблучний Спас називають також Спасом на горі. 19 серпня, за 40 днів до розп'яття Христа, Ісус і три його учні (Петро, Іван та Яків) піднялися на гору Фавор. Саме тут Спаситель отримав знак і дізнався, що він помре мученицькою смертю на хресті в ім'я порятунку людей, а пізніше воскресне. За переказами, назва свята Преображення пішла від того, як преобразився Учитель: учні Ісуса Христа Петро, Яків та Іоанн свідчили, що під час молитви на горі обличчя Ісус враз засяяло, як сонце, а одяг став білим, як світло.Спустившись з гори, Ісус велів збирати яблука, щоб освятити їх у церкві.
Що потрібно святити в церкві
«Перші Осенини» означають зустріч осені і збір нового врожаю. На Другий Яблучний Спас люди святять яблука та інші фрукти нового врожаю. Вважається, що яблука в цей день мають особливу магічну силу, здатної до зцілення. Існувало повір'я, що перед тим, як з'їсти освячене яблуко, потрібно згадати заповітне бажання і сказати:
Що надумано — збудеться, що збудеться — не минається.
Ворожіння
У цей день можна гадати на майбутнє на освячених яблуках. Перше освячене яблуко кисле — людину чекають труднощі, якщо солодке — щастя.
Рецепти
Раніше, після освячення святкових продуктів, люди йшли додому і накривали багатий частуваннями стіл. Закінчувалося святкування гуляннями з піснями і танцями. На свято Яблучного Спаса господині пекли пироги і варили варення з яблук. Найпопулярнішим десертом з яблук є штрудель. Далі декілька рецептів для вас.
Рецепт шарлотки на Яблучний Спас
яблука великі - 2 шт;
масло вершкове - 20 г;
яйце - 2 шт;
кориця - за смаком;
цукор - 150 г;
кефір - 500 мл;
борошно - 400 г;
сода - на кінчику ножа.
Яблука вимити, розрізати на половинки, дістати насіння і видалити з плодів шкірку. На сковороді розтопити 20 г вершкового масла, викласти туди яблука, нарізані кубиками, посипати їх цукром і меленою корицею. Помішуючи, готувати 5-10 хвилин на середньому вогні.
Приготувати тісто - збити міксером яйця до появи піни, а потім всипати до них борошно, соду, цукор і корицю, влити кефір. Ретельно перемішати, домігшись консистенції трохи густіше, ніж на оладки.
Форму для випічки змастити маслом, викласти яблука, зверху залити їх тестом. Випікати шарлотку 25 хвилин при 180°C.
Яблучний штрудель - простий рецепт з грушею
листкове бездріжджове тісто - 500 г;
яблука - 3 шт;
груші - 3 шт;
крохмаль - 3 ст. л;
цукор - 6 ст. л;
кориця мелена - 1 ч. л.
Яблука і груші вимити, очистити від шкірки і нарізати кубиками. Посипати фрукти цукром, корицею і крохмалем. Тісто для штруделя розкачати, викласти яблучно-грушеву начинку і згорнути рулетом. Деко застелити папером для запікання, викласти на нього тісто і випікати 30-40 хвилин при 180°C.
Прикмети
Сухий день у свято Яблучного Спаса — до сухої і теплої осіні
Йде дощ на Другий Спас — до суворої зими
Сіла на руку у свято Спаса муха — до удачі.
Зі святом!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:01, 23 грудня 2024 р.
10:33, 10 січня
10:33, 10 січня
00:12, 4 січня
10:33, 10 січня
live comments feed...