12:30, 11 квітня 2022 р.
Надійне джерело
«Орки кілька разів знімали і палили на центральній площі прапор України, але кожного ранку він з’являється знову і продовжує майоріти над Приморськом!» - як живе під російською окупацією українське місто (ВІДЕО)
Місто Приморськ у Бердянському районі Запорізької області вже півтора місяці перебуває під російською окупацією. Минулого літа ми розповідали вам, як можна незабутньо відпочити у Приморську на узбережжі Азовського моря. Сьогодні журналістам 0532.ua вдалося поспілкувалися із однією із жительок міста, яка розповіла нам про ситуацію у окупованому ворогом курорті.
- Чи відбувалися сутички із ворогом у Приморську?
- Приморці не встигли оговтатися після початку повномасштабної війни із росією, як на другий день опинилися в окупації. Через те, що Приморськ - маленьке містечко, не має ані військових, ані промислових стратегічних об’єктів, у нашому місті місяць орків майже не було. Місцевих прикордонників та поліцейських в перші дні війни відправили на захист обласного центру - міста Запоріжжя. Тому ніяких військових дій на момент наступу не було. Вони встановили два блокпости при в’їзді до Приморська на Мелітопольському шосе та виїзді з міста біля с. Банівка. Як і всюди, проукраїнська громадськість міста із першого дня виражала свої протести. Мешканці Приморська проводили мітинги та ходу по місту з українськими прапорами, піснями і закликами припинити війну. Навіть відбулась сутичка із російськими військовими на БТРах, які приїджали до місцевої лікарні. Також росіяни кілька разів намагались розігнати мирні мітинги, але плутались в часі. Тому свідками помпезного приїзду на БТРах із солдатами, що стріляли у повітря, ставали звичайні перехожі, що робили закупки в центральних магазинах міста. Орки також знімали та палили на центральній площі прапор України, але на ранок новий прапор майорів над Приморськом.
І на сьогодні він на своєму місці. Але вже другий тиждень як мирні мітинги припинились.
- Яка зараз гуманітарна ситуація у місті - чи є проблеми із продуктами, пальним, предметами першої необхідності?
- Щодо гуманітарної ситуації в місті та селах, то вона дуже важка. В перші дні війни було важко повірити, що заповнені продуктами полиці магазинів можуть спорожніти. Але швидко всі продукти, навіть прострочені, з магазинів були розкуплені. Деякий час було проблемою купити найпростіші продукти, наприклад, крупу арнаутку, сіль або сірники. Потроху, спочатку в маленьких магазинах, а потім у більших, товар почав знову з’являтися, але вже за дуже завищеними цінами. Наприклад, на сьогодні кілограм гречки коштує 140 грн., сіль 1 кг - 25 грн., невеличка пачка майонезу - 60 грн., картопля - 20 грн. за кілограм. Пального на заправках немає, його продають на міському ринку, із машин переліваючи з однієї ємкості в іншу. Ціни за 1 літр спочатку піднялись до 90 грн., потім стало 70, нещодавно бачила пропозицію по 50 грн. Найбільше потерпають курці. Одна пачка цигарок коштує 110-130 грн. Предмети першої необхідності в продажу є, але також за дуже завищеними цінами. Купити будь-який товар по безготівковому розрахунку неможливо. Все тільки за готівку. Зняти кошти можливо тільки в "ПриватБанку" (ще працював "Ощадбанк", але він закрився). Оскільки у Приморську лише одне відділення "ПриватБанку", люди записуються кожного дня в чергу. Наприклад, у минулу п’ятницю було записано біля 1770 людей! В день банк видає приблизно 270-ом громадянинам по 1 тисячі гривень. Тобто, ті, хто записався минулої п’ятниці, зможуть десь в четвер зняти лише тисячу гривень, за умови, що банк працюватиме без перебоїв. А це часто трапляється, бо всі види зв’язку ("Водафон", "Київстар"), у тому числі - Інтернет - постійно пропадають. До мене особисто прийшли пішки з села Підспір’я (десять км від міста, бо транспорт через нестачу бензину майже не ходить) дві бабусі по 70 років, щоб зайняти чергу в банку (їм довелося у мене ночувати) і закупити найнеобхідніші речі, бо в селі немає ніяких магазинів. Бабусі стояли три дні, кошти таки отримали, потім вистоювали ще черги, щоб скупитися. Їм іще дуже пощастило, тому що додому їх підвіз односелець на мінітракторці, на якому вони навіть не сиділи, а стояли на одній нозі.
Також чула, що великі проблеми відчуває Преславський психоневрологічний інтернат. Там знаходяться психічно хворі люди, а годувати їх та лікувати нічим. Вони голодують і через відсутність ліків дуже погано себе почувають.
- Чи працюють органи влади, місцевого самоврядування?
Приморський міський голова Олександр Кошелевич із першого дня проводив мітінги та ходу по місту. Намагався вести перемовини із окупантами щодо визволення деяких місцевих, які були затримані орками на блокпостах. В умовах окупації провів сесію Приморської міської ради та перерахував кошти комунальному підприємству «Чисте місто Приморськ», яке на сьогодні працює, забеспечуючи порядок, водопостачання, водовідведення та вивіз сміття з міста. Також було організовано поїздку двома міськими автобусами до Запоріжжя.
В Запоріжжя евакуювали дітей та жінок, а звідти привезли гуманітарку від Запорізької обласної ради та ДТЕКа. Ліки були передані до Приморської міської лікарні сімейним лікарям, які видавали їх безкоштовно тим, хто їх потребує. Але потреба в ліках у Приморській ОТГ дуже велика, особливо людям, що «сидять» на гормональних препаратах. Продукти харчування, що були отримані як гуманітарна допомога, були передані малозабеспеченим, хворим та людям похилого віку, що не можуть себе забеспечувати. Також було організовано за підтримки міського голови представниками Християнської протестанської церкви безкоштовне харчування всіх нужденних в кафе «Вафлі тут», також організовано щоденний підвіз їжі до людей, що не мають змоги самостійно пересуватися. На сьогодні близько двохсот людей щоденно отримують гарячу їжу. Також в гуртожитку Аграрного ліцею були створені умови для поселення біженців з Маріуполя.
На заклик міського голови багато приморців відгукнулись і численна кількість речей першої необхідності та продукти харчування доставили місцеві для того, щоб допомогти біженцям. З цих продуктів в міській їдальні гімназії №2 організовані щоденні безкоштовні гарячі обіди для переселенців. Кожного дня там годують близько сто тридцяти людей.
Також місцевий протоірей Української церкви московського патріархату Свято-Нікольського собору отець Володимир організував в себе вдома притулок для біженців, а також безкоштовне годування нужденних. Частина гуманітарки пішла для забеспечення локацій, де безкоштовно годують людей.
Приморський голова весь час був з людьми і намагався вирішувати проблеми території. Але позаминулого тижня орки викрали його батька. Він поїхав на блокпост і запропонував себе поміняти на батька. Кошелевича відвезли в Бердянський ФСБ, де тримали в застінках і намагались умовити співпрацювати. На співпрацю голова не погодився, а коли його відпустили, з родиною виїхав до Запоріжжя. На своїй сторінці в ФБ він пояснив ці дії тим, що йому і родині погрожують, і він буде працювати на благо громади дистанційно. Також він повідомив, що для Приморська в області організував пять автобусів з гуманітаркою. Але ці автобуси до Приморська ще не дійшли.
Зараз на місці від міської ради працюють два його заступники та секретар. Сказати, що міська рада працює ефективно, я не можу, але в таких умовах це важко робити.
- Як поводяться окупанти? Чи сформовані органи поліції? Чи є у них помічники з місцевих? Чи переслідують проукраїнських активістів, учасників АТО/ООС?
- До Приморська, якщо відверто, у окупантів поки що руки не доходять. На сьогоднішній день були арештовані громадській активіст, Приморський міський голова та колишній голова Приморської РДА. Перших двох спонукали до співпраці, але вони не погодились. Їх відпустили і вони виїхали з міста. Колишнього голову РДА тримають вже сім днів, подейкують, що хочуть його вмовити стати в Приморській громаді гауляйтером. Також ФСБ приходило додому на співбесіди із двома депутатами обласної ради. Все закінчилось обшуком та експропріацією оргтехніки. Також орки приходили до заступника міського голови. Його вдома не було «герої» забрали весь алкоголь, дорогий наручний годинник та фотографію доньки. Росіяни дуже активно розшукують проукраїнських активістів та учасників АТО. Таким у нас є герой АТО, великий патріот, засновник в місті українського рукопашного бою «СПАС». Його пошуком орки займаються дуже активно. Декілька разів проводили обшуки вдома, шукають родину, забрали особисті речі. Серед місцевих є посібники окупантів. Це, зокрема, керівник місцевої громадської організації «Русь». Розказують, що він особисто показував напрямок, куди треба їхати БТРам для затримання. Він ніколи не приховував своєї прихильності до росії та руського миру. Тепер його "зірковий час" настав.
Представники ФСБ пройшлись по організаціям міста, ознайомились із роботою, пропонують розпочинати працювати. Цікавились гуртожитком для біженців та їдальнею. Поки поліції в нас немає, але подейкують, що на цьому тижні оголосять місцевого гауляйтера і почнуть формувати поліцію.
- Чи працюють засоби масової інформації? Чи намагаються доносити через них російську пропаганду?
- У Приморську ніякі ЗМІ не працюють. Новини люди дізнаються через місцеві соціальні мережі. У Бердянську росіяни заснували свої канали та радіо. Звідтіля дізнаємося про їх успішність та великодушність.
- Які настрої місцевого населення?
- У місті люди розподілені на три категорії - патріоти України, пасивні громадяни та прибічники нового "руського миру". Проукраїнські патріоти майже місяць проводили мітинги, займалися патрулюванням по ночам, проводили різні доброчинні акції.
- Чи є можливість виїхати із окупованого міста - через Україну, через росію?
- Виїхати до Запоріжжя, а там - на "велику Україну" - майже неможливо. Своїм транспортом ті, хто мав змогу, вже виїхали. Перевізники зараз беруть від трьох до пяти тисяч гривень готівкою за те, щоб довезти до Запоріжжя і навіть за такими умовами бажаючих виїхати дуже багато. Міська влада намагається вивезти безкоштовно біженців та місцевих до Запоріжжя автобусами, але колонна вже тиждень не може пройти блокпости. Натомість, всіх бажаючих біженців з Маріуполя без перешкод росіяни відправляють до Криму.
Ми будемо надалі підтримувати зв'язок із нашим (віримо - тимчасово) окупованим містом. І обов'язково напишемо про те, як російських окупантів виженуть із українського Приморська.
Щоб не пропустити важливих новин, підписуйтеся на наш Telegram. Разом ми тримаємо інформаційну оборону. Україна переможе!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...