15:15, 23 грудня 2021 р.
Надійне джерело
Обласний ревматолог розповіла, чому кожен десятий чоловік на Полтавщині хворіє на остеоартроз та чи можна подолати аутоімунні недуги
Щороку понад тисяча пацієнтів з усіх куточків області отримують спеціалізовану допомогу в ревматологічному відділенні Полтавської обласної клінічної лікарні імені М. В. Скліфосовського. З якими діагнозами лікуються у відділенні та коли потрібно звертатися до ревматологів ми говорили з завідувачкою відділення, лікарем вищої категорії Оленою Гордієнко.
- Олено Вікторівно, пацієнти з якими недугами найсчастіше потрапляють у ваше відділення?
- Перш за все, слід сказати, що наше відділення – єдине в області. Раніше було кілька відділень у райцентрах. Нині ж - ми єдине відділення, що надає допомогу пацієнтам з усієї області. Найбільше людей у нас лікується з ревматоїдним артритом. Загалом, за нашими даними на Полтавщині стоїть на обліку понад 5 тисяч людей. І це молоді люди, люди працездатного віку.
Також лікуємо людей з системним червоним вовчаком, системними васкулітами та артритами. В тому числі хвороба Бехтерева, хвороба суглобів, асоційована з псоріазом, борельоз. Крім того, ми лікуємо рідкісні орфанні захворювання – ювенільний ревматоїдний артрит, системну склеродермію, синдром Рейтера та інші. Зараз, як я вже сказала, найпоширенішої хворобою, яку ми лікуємо є ревматоїдний артрит. Раніше це був ревматизм, але зараз спостерігаємо зниження рівня захворюваності.
- У вас є всі засоби, аби діагностувати та лікувати таких пацієнтів ?
- Звісно. Спершу ми уважно оглядаємо пацієнта. В Полтавській обласній лікарні є всі необхідні можливості для цього – МРТ, КТ, обстеження внутрішніх органів. Тобто, нікуди додатково не виїжджаючи, не звертаючись, пацієнт може повністю отримати обстеження у нас. Разом з колегами проводимо консиліуми та наради – залучаємо усіх необхідних вузькопрофільних лікарів нашого закладу. Дуже тісно взаємодіємо з кафедрою сімейної медицини ПМДУ.
- Зараз чимало розмов ведеться про дефіцит кадрів. Ревматолог – спеціалізація доволі специфічна. Чи відчуваєте брак кадрів ви?
- Загалом, проблема забезпечення ревматологами дійсно має місце в Україні. Уявіть, на Полтавщині є всього дев’ять ревматологів. З них п’ятеро – пенсійного віку. За кількістю зрозуміло, що вони є навіть не у кожному районі. Брак кадрів для області відчутний як і по країні загалом. Особливо проблематично це для пацієнтів з сільської місцевості. Тому часто до нас уже потрапляють з задавненими хворобами. Спершу хворий лікується у сімейного лікаря, травматолога, хірурга чи кардіолога. І тільки згодом, коли проходить всіх фахівців, і лікування не дає результату, потрапляє до нас.
- Аутоімунні захворювання це тяжка «ноша» для людини. Чи є якість медичні прориви у боротьбі з цими недугами?
- Зважаючи, про яку хворобу йдеться. Скажімо, щодо ювенільного рематоїдного артриту, то існує державна програма забезпечення спеціальним препаратом нового покоління, він дороговартісний – щомісяця потрібно понад дванадцять тисяч гривень. У нас дванадцять людей, які отримують цю терапію.
- Системний червоний вовчак теж раніше був вироком. Чи зараз існують засоби для подолання недуги?
- На вовчак хворіють жінки дітородного віку, у нас в області їх понад 450 осіб. Це тяжка хвороба, котра ускладнюється гематологічними кризами, таких пацієнтів потрібно лікувати лише в умовах спеціалізованого закладу. Ми підбираємо їм імуносупресивну терапію, тощо. Великий крок зробила і фармакологія – завдяки спеціальним лікам хворі на системний вовчак можуть жити багато років і що важливо повноцінним життям. Але звісно, за умови, якщо дотримуються рекомендацій та корегують свій спосіб життя – правильно харчуються, уникають перевантажень тощо. При рецидиві пацієнти одразу направляються до нас.
- Третя поширена патологія – спондилоартрити.
- На них хворіють, зазвичай, молоді чоловіки. У області на диспансерному нагляді їх близько тисячі, але насправді – точно набагато більше, бо багато не діагностованих. Багато хто роками теж ходить по різних фахівцях, інші ж – не зважають на симптоми, які з року в рік «наростають». У наше відділення потрапляють вже на четвертій стадії.
- Чи відомий механізм виникнення аутоімунних захворювань?
- Поки що не відомий. На них може захворіти кожен. Спадковості ми не спостерігаємо. Не буває такого, що би мати і дочка хворіли на системний червоний вовчак. До ревматології належить і остеоартроз. Вдумайтеся у статистику: на нього хворіє кожен десятий чоловік. Небезпека збільшується після 65 років. Основна наша мета з такими пацієнтами – модифікувати спосіб життя. Стежити за вагою – одна з головних умов. Частіше хворіють жителі сільської місцевості. Тому що у них, зазвичай, більші фізичні навантаження. Жінки хворіють також – переважно у віці, коли настає менопауза. Зауважу, що по остеоартрозу у нас високий рівень інвалідизації, бо область у нас сільська. Хотіла би звернути увагу, (особливо жінок) на таке захворювання як остеопороз.
У нас чомусь мало згадують про це захворювання, на яке страждає з року в рік все більше людей. Причин може бути безліч. Це, зокрема відсутність фізичного навантаження, менопауза з гормональним відхиленням, дефіцит вітаміну D, регулярне вживання алкоголю, захворювання щитоподібної залози, нирок і кишечника. Для ранньої діагностики остеопорозу існує спеціальний метод дослідження – денситометрія. Це метод визначення мінеральної щільності кісткової тканини за допомогою спеціального обладнання – денситометра. Жінки старше 40 та жінки в період менопаузи повинні проходити це обстеження не рідше одного разу на 2 роки, жінкам, чоловіки - старше 60 років. Також люди, старше 30 років, близькі родичі яких страждали остеопорозом.
Денситометрію у нас роблять на базі 4 міської лікарні, будь ласка, зверніть на це увагу, бо саме про цей вид обстеження у нас чомусь рідко згадують, а тим часом воно необхідне, так само як і інші обстеження, котрі треба проходити щорічно.
- Пані Олено, що є тривожними дзвіночками, які вказують на те, що людині необхідна консультація ревматолога?
- Найперше – больовий синдром, котрий не минає довгий проміжок часу. Це головний симптом. Також болі у суглобах, температура, зниження маси тіла, збільшені лімфовузли, випадіння волосся, висипи на шкірі чи бляшки на тулубі. Якщо спостерігаєте такі симптоми, або кілька з них – не зволікайте, звертайтеся до ревматолога. Бажаю міцного здоров’я!
Телефон ревматологічного відділення ПОКЛ імені Скліфосовського: (0532) 561-146
Читайте також: Обласний гастроентеролог розповіла, чим небезпечні дієти, скільки разів на день потрібно їсти та чи дійсно шкідливий алкоголь
Підписуйтеся на нашу сторінку у мережі Фейсбук
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
Спецтема
Оголошення
08:53, Вчора
10:43, 31 січня
10:43, 31 січня
08:53, Вчора
7
13:34, 31 січня
live comments feed...