• Головна
  • Полтавцям розповіли, як розпізнати ознаки глаукоми
18:30, 6 березня 2021 р.
Надійне джерело

Полтавцям розповіли, як розпізнати ознаки глаукоми

Полтавцям розповіли, як розпізнати ознаки глаукоми

Напередодні всесвітнього Тижня боротьби зі сліпотою від глаукоми, який відзначається з 2008 року, нагадаємо, що можна зробити, щоб успішно боротися з цією грізною недугою. Про це у розповіді завідувачки офтальмологічним відділенням КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім.М.В.Скліфосовського ПОР» Олени Залудяк.

Першочергові заходи

Після встановлення діагнозу глаукома основна задача пацієнта – добитися сумісно з своїм лікуючим лікарем стабільного зниження внутрішньоочного тиску. Для цього необхідно вірно та своєчасно виконувати медикаментозні призначення лікаря (закапування крапель, приймання медикаментів); відвідувати офтальмолога не рідше одного разу в три місяці для динамічного контролю стану хворого ока; при наявності супутніх захворювань (цукровий діабет, гіпертонічна хвороба і др.) регулярно відвідувати лікарів відповідних спеціальностей та виконувати їх призначення; дотримуватися загального режиму, рекомендованого лікарем. Ваша активна участь в лікувальному процесі в союзі з лікарем дозволить значно уповільнити прогресування глаукоми!

Харчування при глаукомі

Важливо дотримуватися рекомендованої дієти. Їсти треба не рідше ніж 4 рази на добу, краще в один і той же час. Вечеря – не пізніше ніж за 2 години до сну. М'ясо та рибу слід приймати у вареному вигляді, використовуючи нежирні види продуктів. Дуже корисні молочні продукти, а також овочі та фрукти в любому вигляді. Загальна кількість спожитої Вами в день рідини (чай, вода, супи) не повинна перевищувати 1,5 літра. При цьому краще випивати півтора літра рідини на добу, приймаючи півстакана через рівні відрізки часу, ніж літр, але за два прийому.Необхідно зменшити прийом міцного чаю та кави. З раціону слід виключити гострі, пряні, копчені та солоні харчі, які можуть визивати жагу та призводити до порушення водяного режиму. Паління протипоказане, вживання спиртних напоїв (особливо пива) рекомендовано зменшити. Також Вам необхідно слідкувати за діяльністю шлунка, при закрепах приймати препарати послаблюючої дії.

Режим: прогулянки, сон, дозвілля

Успіх лікування глаукоми залежить від режиму. Вам бажаний рухливий та активний спосіб життя, заняття гімнастикою, прогулянки на свіжому повітрі. Тривалість сну повинна бути не менше ніж 8 годин, спати рекомендується на високих подушках, так як низьке положення голови запобігає застою крові та рідини в очах і збільшує внутрішньоочний тиск. Не рекомендовано спати лицем вниз. Праця на близькій відстані (читання, приготування їжі) повинна виконуватися при достатньому освітленні. Очі при цьому не повинні напружуватися. Вам не рекомендується довгий час знаходитися на сонці з непокритою головою, приймати сонячні ванни,а також митися в гарячій воді або жаркій лазні.Треба пам’ятати, що прилив крові до голови запобігає підвищеннювнутрішньоочного тиску. Тому не варто носити одяг з тугими комірцями.Внутрішньоочний тиск може піднятися і від тривалого перебування в темному приміщенні.

Чи можна продовжувати керувати кермом автомобіля?До вирішення цього питання Вам слід підійти дуже обережно. Річ у тім, що у пацієнтів,які страждають на глаукому, з'являються дефекти поля зору, які при керуванні автомобілем можуть В цих випадках процес керуванням автомобілем стає тяжким та може призвести до ДТП. Отже, для вирішення питання про можливість продовжування керування автомобілем , Вам необхідно отримати консультацію Вашого лікаря – офтальмолога.

Існує три основних методи лікування глаукоми: медикаментозне, лазерне, хірургічне. Ніякі немедикаментозні засоби лікування, дієти, харчові добавки, або вправи не замінять медикаментозного або хірургічного лікування.

Медикаментозне лікування глаукоми

Лікар призначає очні краплі, що знижують внутрішньоочний тиск, і ліки, якіпокращують стан зорового нерва та сітківки. Якщо під впливом медикаментозного лікування та при дотримуванні рекомендованого режимутиск не знизиться або знизиться недостатньо, то Вам буде рекомендована лазерна або хірургічна операція. Вибір методу лікування глаукомивизначають індивідуально,в залежності від протікання хвороби та інших супутніх факторів. Застосування тих або інших очних крапель – індивідуальне. Ступінь їх ефективності може оцінити тільки лікуючий лікар по рівню компенсації внутрішньоочного тискута стабілізації зорових функцій.

Ваш лікар-офтальмолог повинен розповісти про побічні дії очних крапель. Деякі з них можуть викликати печію, почервоніння, затуманення, звуження поля зору, алергію, а з часом призвести до помутніння кришталика. Більш детально з описом препарату можна ознайомитися, прочитавши інструкцію, де завжди вказані всі можливі побічні дії та протипоказання для даного препарату. Це зовсім не означає, що такі прояви обов’язково будуть, але варто пам’ятати про це. В разі їх появи треба негайно зупинити закапування крапель та негайно звернутися за консультацією до лікаря. Очні краплі, які знижують внутрішньоочний тиск при глаукомі, необхідно закапувати постійно. При нерегулярному закапуванні стабілізація внутрішньоочного тиску не досягається, що призводить до погіршення зорових функцій та прогресування хвороби.

Якщо Вам призначили два або більше варіантів крапель, треба робити як мінімум 30-хвилинну перерву між закапуванням, щоб запобігти «вимиванню» одних крапель іншими. При цьому необхідно чітко слідкувати рекомендаціям лікаря, оскільки така комбінація призначається в спеціальній послідовності. Важливо дотримуватися призначеного офтальмологом режиму застосування крапель, щоб внутрішньоочний тиск завжди залишався під контролем. Але якщо Ви забули в призначений час закапати краплі, слід зробити це негайно, як тільки про це згадали!

Лазерне лікування

Лазерна операція практично безболісна та нетривала по часу. За допомогою цієї процедури можна розширити дренажну систему ока, тим самим покращити відтік внутрішньоочної рідини по натуральним шляхам. Лазерне лікування проводиться амбулаторно. Операція триває 10 – 15 хвилин, при цьому Ви не будете відчувати болю, лише в деяких випадках вірогідний незначний дискомфорт. Додатково лікар призначає Вам спеціальні краплі на 7 – 14 діб. Ефективність проведеної операції оцінюється в середньому через 4 – 6 тижнів.

Хірургічне лікування

Хірургічні втручання при глаукомі досконало розроблені, проводяться в умовах стаціонару швидко та безболісно. Мета операції – створити новий канал для відтоку внутрішньоочної рідини. Хірургічна операція виконується під місцевою анестезією, отже під час операції та після операції больового відчуття не буде. У післяопераційний період можливе короткочасне відчуття дискомфорту та відчуття «стороннього тіла» через накладання хірургічних швів. Якщо лікар рекомендує хірургічне лікування, не відмовляйтеся від операції: при лікуванні глаукоми час дорогий!

Деякий час після операції (приблизно 1 місяць) необхідно буде закапувати спеціальні протизапальні краплі, призначені лікарем. У післяопераційний період не можна спати на боці оперованого ока 2- 3 тижні; мацати око руками. Слід остерігатися перепадів температури; в перші 2 – 3місяці відмовитися від відвідування лазні, басейна; не бувати в багатолюдних місцях щоб запобігти виникненню простудних та вірусних захворювань. Якщо у Вас бувають напади кашлю, їх треба негайно лікувати за допомогою лікарських засобів. На протязі 1 місяця після операції не можна застосовувати косметику для ока, займатися спортом та тяжкою фізичною роботою.

Втрачений до операції зір повернути неможливо. Мета будь-якої операції при глаукомі – зниження внутрішньоочного тиску, а не покращення зору.

Проведена операція не позбавить вам від глаукоми, вона дозволяє лише призупинити прогресування хвороби та нормалізувати внутрішньоочний тиск на тривалий час. У деяких випадках вірогідне повторне підвищення внутрішньоочного тиску, причину якого може встановити лікар-офтальмолог та призначити лікування. У хворих на глаукому можливі повторні оперативні втручання.

Причина сліпоти у 80 – 90% випадків – це безвідповідальне ставлення до свого здоров'я. Тому в черговий раз офтальмологи закликають: Люди, бережіть зір – цей безцінний Божий дар!

Читайте також: Чи скоро у Полтаві почнуть робити операції з трансплантації нирок?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#медицина #офтальомологи #Залудяк Олена
Оголошення
live comments feed...