• Головна
  • « Артеріальна гіпертензія не вирок, хворобу можна контролювати!»
13:00, 17 травня 2020 р.
Надійне джерело

« Артеріальна гіпертензія не вирок, хворобу можна контролювати!»

« Артеріальна гіпертензія не вирок, хворобу можна контролювати!»

17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією. За статистичними даними на гіпертензію хворіють у світі більше 1,5 мільярдів людей. Щорічно цю хворобу виявляють в 1млн. українців, а всього в Україні зареєстровано понад 12 млн. осіб, ( тобто прибизно 30% населення), хворих на АГ. «Гіпертензія – хвороба підступна і складна. Але з нею можна і потрібно боротися» - стверджують медики. Як саме? Ми зібрали думки полтавських та столичних фахівців з цього приводу.

За статистичними даними, на Полтавщині на гіпертензію хворіє близько третини населення. Тобто, картина така, як і по всій Україні загалом. При чому, цифра є майже незмінною протягом багатьох років. Серед хворих більшість – чоловіки. Це пов’язують, зокрема, з тим, що вони більше мають шкідливих звичок – палять, вживають алкоголь.

« Артеріальна гіпертензія не вирок, хворобу можна контролювати!», фото-1

Головний лікар Полтавського обласного кардіологічного диспансеру Костянтин Вакуленко наголошує: « Гіпертензія – дуже підступна. Роками люди можуть її мати і це ніяк не виявляється. Іноді в результаті маємо інфаркти чи інсульти. При цьому часто оточуючі говорять – людина нічим не страждала, і раптом інфаркт. Ні, так не буває. Хвороба була, проте постраждалий про неї просто не знав.»

В нашій країні найбільш розповсюджене ускладнення гіпертензії – інсульт. Тим часом у Європі фіксують більше інфарктів.

Гіпертензія дуже часто – спадкова хвороба.

« - Спадковість – один із найвищих факторів ризику розвитку артеріальної гіпертензії в майбутньому. Виявлено тісну кореляцію між АТ найбільших родичів (батьки, брати, сестри).Існує позитивна динаміка між артеріальним тиском і віком. В цілому рівень діастолічного артеріального тиску підвищується до 55 років, потім змінюється мало. Систолічний артеріальний тиск постійно зростає з віком. Середні рівні і поширеність артеріального тиску у жінок молодого і середнього віку дещо менший ніж у чоловіків. Пізніше ця залежність змінюється» - розповіла лікар-кардіолог КП «3-я міська клінічна поліклініка Полтавської міської ради» Тетяна Зодова. Також вона говорить:

« - Підвищений АТ виникає вдвічі частіше серед тих, хто вживає від 1 до 5 чашок кави на день, порівняно з тим, хто не вживає взагалі. Відновлення ефекту кофеїну відбувається після декількох хвилин після вживання кави. Вживання алкоголю прямо корелює з рівнем АТ, причому як епізодичне так і хронічне. Частота АГ найменша серед осіб, що вживають алкоголь в окремих випадках, поступово зростає залежність від зростання щоденної кількості вживання. Нікотин різко підвищує АТ навіть у завзятих курців. При однакових рівнях АТ мозковий інсульт та ІХС у курців виникає у 2-3 рази частіше, ніж у осіб, що палять. Підвищенню АТ сприяє стрес, малорухливий спосіб життя. Фізичні навантаження під час виконання професійних обов’язків сприяють підвищенню АТ, а фізична активність в години дозвілля – навпаки, регулярні аеробні навантаження є ефективним засобом лікування АТ».

Спеціально для хворих з підвищеним АТ розроблена дієта №10, що включає обмеження кухонної солі до 5 г, вільної рідини до 1-2 л, тваринних жирів із заміною їх на рослинні, включення в раціон овочів, фруктів.

Столичний лікар Ольга Аркадьєва розповіла, як правильно вимірювати тиск. Це дуже важливо, візьміть собі на замітку. Отже:

  • Для дорослої здорової людини оптимальним є артеріальний тиск 120/80 мм.рт.ст.
  • За останніми рекомендаціями Європейського товариства кардіологів 2018 року, тиск 140/90 мм рт.ст. і вище є причиною для встановлення діагнозу артеріальної гіпертензії.
  • При вимірюванні тиску в домашніх умовах приводом для звернення до лікаря з метою діагностики артеріальної гіпертензії є показник 135/85 мм рт.ст.
  • Коли вимірюєте тиск, робити це потрібно в спокійному місці після 5 хвилин відпочинку, в положенні сидячи та спираючись на спинку стільця, обидві ноги тримати на підлозі.
  • За 30 хв до вимірювання тиску не можна курити, вживати каву та інші напої, що містять кофеїн, пити алкоголь та виконувати інтенсивні фізичні вправи.
  • Використовувати для вимірювання потрібно манжетку відповідного розміру: для більшості людей підходить стандартна (ширина — 12-13 см, і довжина — 35 см)
  • Манжетка має бути розміщена на плечі на рівні серця, на 2-3 см вище ліктьового згину, руку мають вільно лежати на столі.
  • Вимірюйте тиск щонайменше двічі з інтервалом 1 хвилина та розрахуйте середній показник.

« - Багато років поспіль я закликаю наших громадян – хоч іноді змірюйте тиск. Є певний відсоток людей, які при його підвищенні не відчувають недомагання, і саме тому хворобу знаходять тоді, коли вона вже не на початковій стадії, а встигла уразити інші органи. Тому хоча би раз на рік проходьте хоча б мінімум обстежень: аналіз крові на цукор та холестерин, огляд терапевта. Це може вас убезпечити і зберегти життя» - наголошує Ольга Аркадьєва.

Читайте також: Сьогодні - Всесвітній день з глаукомою

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#гіпертензія #хвороба #профілактика
ТОП новини
«Хочеш жити — стримай свої бажання»: історії полтавських пенсіонерів про «виживання» на одну пенсію і щоденну економію (ВІДЕО)
Відома журналістка і письменниця Світлана Фільчак презентувала нову книгу "Маленькі полтавські історії"
Трагічна ситуація через задимлення у полтавській квартирі: одна дитина загинула, а інша – в тяжкому стані
Міський оазис в центрі Полтави: чому варто відвідати ботанічний сад і який його феномен – знайомимо з природними перлинами міста в проєкті «Зелена Полтава»
Оголошення
live comments feed...