• Головна
  • Сьогодні – день літнього сонцестояння
10:31, 21 червня 2019 р.

Сьогодні – день літнього сонцестояння

Сьогодні – день літнього сонцестояння

Сьогодні в Північній півкулі настане найдовший світловий день у році – літнє сонцестояння. День літнього сонцестояння нерідко називають справжнім «початком», або «серединою» літа, а також «сонцеворотом».

З ним пов'язані свята, веселі гуляння і народні прикмети.

Сучасна астрономія знає, що в році є два сонцестояння: зимове та літнє. У північній півкулі зимове сонцестояння припадає на 21 або 22 грудня, і тоді спостерігається найкоротший день (і найдовша ніч), а літнє – 20 або 21 червня, коли спостерігається найдовший день і найкоротша ніч. Літнє сонцестояння настає тоді, коли нахил осі обертання Землі в напрямку Сонця приймає найменше значення, і сонце досягає максимально високої для спостерігача позиції. У цей день настає астрономічне літо – світлові дні стануть поступово скорочуватися, а ночі – ставати все довшими. Протягом тисячоліть цей день наділявся містичним і святковим значенням. На день літнього сонцестояння чимало народів Європи влаштовували масові святкові гуляння, а також проводили різноманітні містичні обряди.

У давні часи день літнього сонцестояння відзначався багатьма язичницькими народами Європи, він вважався днем піку могутності магії життя і надприродних сил природи. Так, кельти на літнє сонцестояння відзначали свято Літа – вони присвячували день пісням і танцям, а вночі розпалювали вогнища і стрибали через них, аби очиститися від злих помислів і фізичних недуг. Цілителі збирали трави і проводили магічні обряди. Особливо кельтами цінувалась папороть. Вважалося, що в день Літа вона на мить розквітає, а той, хто знайде квітучу папороть, отримає магічні здібності. Нічний похід за папороттю вважався дуже небезпечним, адже його, як вважалось, охороняли міфічні феї та ельфи. Подібні свята були і у стародавніх східних слов'ян. В залежності від регіону вони могли називатися по-різному – Купайло, Івана Купала, Духів день, Колосок, Ярилов день, Солнцекрес, та ін. Вважалося, що в ці дні вода, вогонь і жива природа набувають особливої містичної сили. У ці дні наші предки масово купалися у водоймах і збирали цілющі трави. Дівчата плели вінки та ворожили. Центральним елементом свята залишалось багаття - водили навколо хороводи або стрибали через нього. Вважалося, що вогонь захищає від злих духів і недоброго ока. Молоді пари стрибали через багаття взявшись за руки, щоб забезпечити собі довге і щасливе подружнє життя. Спалювання на багатті одягу хворого, як уявлялося, може допомогти його зцілення.

Сьогодні – день літнього сонцестояння, фото-1

Обряди на день літнього сонцестояння

Зі святом літнього сонцестояння з язичницьких часів пов'язано чимало вірувань та обрядів, які практикуються і сьогодні. Так, для виконання бажань кожен може сплести собі вінок з польових квітів. При цьому необхідно думати про своє бажання або читати молитву. Особливо популярний обряд у молодих дівчат, які мріють знайти собі пару або вийти заміж. Ті, хто хочуть залучити  в своє життя багатство, в день літнього сонцестояння можуть взяти увесь дріб'язок зі свого гаманця і заховати його під порогом будинку. Користується популярністю обряд на зміни в житті. Щоб їх досягти, на літнє сонцестояння потрібно перевернути у своєму будинку як можна більше предметів . Після цього виголошується намова: «Будинок догори дном, інше життя почнеться з новим днем!».

Прикмети на день літнього сонцестояння.

Доброю прикметою у цей день вважалося сходити в лазню. Вода і віник з трав в цей день мають особливу цілющу силу. Вважалося, що для зцілення від хвороб треба до заходу сонця скупатися в річці чи озері. Якщо зустріти світанок у день літнього сонцестояння, то можна було, як вважалося, отримати оберіг від невдач та хвороб. Наші пращури вірили, що народжені в цей день люди будуть користуватися заступництвом сонця та природи. Укладені в ці літні дні шлюби також вважалися особливо міцними і щасливими. Вважалося, що в найкоротшу ніч не можна спати, оскільки це може накликати біду. Не можна було також завдавати шкоди природі, викидати залишки їжі, лихословити, злитися.

Раніше Афіша Полтави на вихідні 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свято #історія #звичаї
ТОП новини
Колись міжнародний табір, а сьогодні – місце тиші та спогадів : що зараз на території «Василька» під Полтавою (ВІДЕО)
«Хочеш жити — стримай свої бажання»: історії полтавських пенсіонерів про «виживання» на одну пенсію і щоденну економію (ВІДЕО)
Автомобіль врізався з каретою швидкої на Полтавщині : госпіталізували водія швидкої допомоги
Відома журналістка і письменниця Світлана Фільчак презентувала нову книгу "Маленькі полтавські історії"
Оголошення
live comments feed...