• Головна
  • Суддя Ігор Шевяков розповів, як полтавські суди обженуть США та Європу
13:35, 10 липня 2018 р.
Надійне джерело

Суддя Ігор Шевяков розповів, як полтавські суди обженуть США та Європу

На прес-сніданок до 0532 прийшов спікер адмінсуду і розповів, чому український суддя працює вдесятеро більше, ніж польський

10 липня 0532.ua та Комітет виборців України провели черговий прес-сніданок із питання судової реформи в Україні. Цього разу гостем був суддя-спікер Полтавського окружного адміністративного суду Ігор Шевяков. Впродовж години журналісти та суддя спілкувалися у напівформальній обстановці і поговорили про кваліфікаційні комісії, навантаження у адмінсуді, кадровий дефіцит, відводи та перспективи «електронного суду».

Судді здавали тести у Києві впродовж 8 годин

Ігор Шевяков приходить на зустріч одразу після повернення з Києва. Представник КВУ Євген Янкевич розповідає, що буквально вночі 10 липня Ігор Шевяков разом із одинадцятьма іншими суддями повертається із кваліфікаційної комісії. Цього разу судді Полтавського адмінсуду впродовж 8 годин виконували тестові завдання. Всього для тесту підготували 755 питань, варіанти відповіді на які були невідомими. Крім відповіді на них, кожен суддя мав провести експрес-розгляд змодельованої на реальних подіях справи.

-За кожну правильну відповідь на питання тесту нам нараховували бали. Максимально можна було набрати 90 балів. Можу повідомити, що менше 76 балів ніхто із наших суддів не набрав. Мій результат – 81 бал, я ним задоволений, - розповідає Ігор Шевяков.

Тестування – це лише перший етап проходження через кваліфікаційну комісію. Наступними кроками будуть збирання справи на кожного суддю, а завершиться вона проходженням співбесіди.

У Польщі суддя розглядає у місяць – 10-15 справ, у Полтаві – 300!

Далі журналісти та Ігор Шевяков розмовляють на тему навантаження в українських судах загалом, та Полтавського окружного адміністративного суду зокрема. Зокрема гість сніданку повідомляє, що у суді зараз працює 13 суддів, тоді як за штатом їх має бути 21. Проблема дефіциту кадрів стосується більшості українських судів. Ігор Шевяков пояснює – процедура затвердження нових суддів тривала сама по собі. Доки триває навчання, доки проводять збір даних – минає 1,5-2 роки.

Через дефіцит кадрів навантаження на суддів в Україні вище, ніж, приміром, у їх колег із європейських країн. До прикладу, за словами гостя сніданку, у Польщі суддя розглядає 10-15 справ у місяць, у Швеції – 7-8. В українських судах ці цифри множать на десять.

-Навантаження, звичайно, буває різним, може бути 8-10, може 12 справ на день! Може бути 3-4, але складних і довгих. За місяць я розглядаю 300-350 справ! – констатує суддя.

Коли полтавські суди переженуть Європу та США?

Загалом, Ігор Шевяков зауважує, що у судовій системі України вже змінилося дуже багато. Передусім – у питаннях прозорості та відкритості. Багато публічної інформації громадяни можуть дізнатися на порталі «Судова влада України». А на сайті Вищої кваліфікаційної комісії можна дізнатися відкриту інформацію про родинні зв’язки суддів.

Незабаром суд стане іще ближчим до електронних технологій та глобальних мереж.

-Після запровадження електронного суду все, що вам буде потрібне, це комп’ютер, веб-камера та швидкісний Інтернет. І ви зможете подавати позов, бути учасником розгляду, слухати вирок, не виходячи із будинку. У запровадженні такої системи ми у дечому випередимо і Сполучені Штати, і країни Західної Європи, - анонсує Ігор Шевяков. Проте – не може зазначити, коли саме український суд перейде у електронну площину. Поки що систему тестують лише у деяких судах України.

Справа із підвищенням тарифу на проїзд у Полтаві іще не закінчилася

Впродовж бесіди журналісти задають Ігорю Шевякову кілька питань, які стосуються його безпосередньої роботи суддею. Зокрема, цікавляться – чи часто він отримував відводи. Суддя відповідає, що трапляється це досить рідко. Приміром, у 2018 році він отримував відвід один раз – під час розгляду справи про підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті у Полтаві. До речі, із приводу цієї справи ґрунтовних коментарів суддя поки що не дає, оскільки справа іще не завершена – на вирок Полтавського окружного адмінсуду подали апеляцію.

-Нічого особливо складного при розгляді цієї справи не було. Довго розглядали її через дотримання процесуальних норма. Через залучення великої кількості третіх осіб, які потрібно було належно інформувати. Загалом, крапка у справі іще не поставлена – вже є апеляція, тому поки що не можу коментувати її детально, - пояснює Шевяков.

Судова система України повністю змінилася у порівнянні із 90-ми

Завершується прес-сніданок невимушеним спілкуванням за кавою. Зрештою, все одно говорять про суд та реформи щодо судової системи в Україні. Ігор Шевяков констатує, що у порівнянні із 90-ми український суд змінився кардинально.

-Вже нічого не нагадує ту судову систему, яка лишилася із часів СРСР і продовжувала існувати на початку 90-их. Зараз ми – відкриті, публічні – і говоримо не у закритих залах, не лише мовою судових рішень.

Зрештою, демонстрація змін у відкритості та доступності судової системи – це і проведення таких прес-сніданків, під час яких представники ЗМІ можуть у зрозумілій формі отримати інформацію про досить складну реформу суду в Україні. Чергова зустріч із представником судової системи Полтави відбудеться наступного вівторка, о 10:00.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#суд #реформа #шевяковігор #прессніданок #кву #зустріч #змі #преса
Останні новини
Оголошення
live comments feed...