15:46, 27 січня 2014 р.
Як вберегтися від переохолодження та обмороження?
Холод згубно впливає, в першу чергу, на дрібні кровоносні судини людини. Судини кінцівок мимовільно звужуються для збереження тепла. За рахунок цього прилив крові до внутрішніх органів збільшується, і підтримується стабільна температура тіла. Ось чому циркулювання крові в кінцівках уповільнюється.
Першими замерзають пальці рук і ніг, а також вуха і ніс – вони найменш захищені через дуже тонкий жировий шар. Спочатку замерзають шкірні покриви, потім підшкірний шар, судини, м’язи, нервові закінчення і навіть кістки. І для цього навіть не потрібна наднизька температура повітря, зокрема, як -20 С. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 С і нижче.
Корисні поради:
- Одягайтеся багатошарово. Тобто надіньте на себе кілька легких кофт замість однієї теплою. Це запобіжить пітливості, що небезпечно на морозі. Якщо раптом стане жарко, завжди можна зняти одну з кофт. З цих же міркувань одяг має бути вільним. Взуття беріть на розмір більше, аби можна було одягти під нього теплі шкарпетки. Обов'язково одягайте шапку. Через шкіру голови виходить найбільше тепла.
- Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте одягати рукавиці, а ніс і вуха захищайте шапкою, шарфом, піднятим коміром.
- Візьміть з собою запасний одяг, якщо плануєте провести весь день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб запобігти переохолодженню.
- Не виходьте на мороз голодним. Обов’язково поїжте, краще щось висококалорійне. Якщо замерзли, теж обов’язково з’їжте що-небудь.
- Заходьте кожні півгодини - годину в тепле приміщення, якщо проводите цілий день на вулиці. Ховайтеся від вітру. Мороз у поєднанні з вітром дає сильніше обмороження.
По можливості візьміть із собою термос з чаєм, кавою або супом.
Працюйте руками, рухайте ними, щоб підсилити кровообіг в замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Пострибайте з ноги на ногу – тільки не дуже енергійно, щоб не нашкодити замерзлим тканинам.
Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, які відчули холод, рухаються дуже активно. Але для цього необхідні сили, так як енергія використовується дуже швидко, а її необхідно відновлювати. Тому рухайтеся, але не надто інтенсивно.
Категорично заборонено:
Торкатися до металу голими руками. Метал дуже добре проводить тепло і так само швидко забирає його у вас, тому на місці доторкання може статися обмороження.
Вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла і може призвести до швидкої втрати тепла. А це заважає судинам уберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь послаблює ваш контроль над ситуацією, що заважає вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.
Перша допомога:
- Не слід думати, що переохолодження пройде само собою. Як тільки з’являються його симптоми – воскові плями та оніміння шкірних покривів, терміново перейдіть у тепле приміщення.
- Перша допомога при переохолодженні не складна – зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте.
- У разі обмороження слід терміново звернутися до лікаря. В крайньому випадку, треба переодягнутися: зняти мокрий одяг і укутатись в теплі простирадла і ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла.
- При обмороженні слід дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» пошкоджених тканин – накласти термоізолюючі пов’язки (ватно-марлеві, бавовняні і т.д.), пити теплі напої.
- Ні в якому разі не можна зігрівати пошкоджені тканини тіла гарячою водою або біля гарячих батарей, так як це може привести до більш глибокого пошкодження тканин.
- Не можна розтирати уражені ділянки тіла спиртом, а тим більше снігом. У рани від снігу може потрапити інфекція. При сильному обмороженні відігрівають у ванні з температурою води 20 градусів, а потім протягом 15 хвилин доводять воду до 37 градусів Цельсія. Після цього треба закутати потерпілого у теплу ковдру і дати йому гарячого солодкого чаю.
- У випадках, коли площа обмороження більша за долоню, після відігрівання людина відчуває млявість і сонливість, перемерзлі кінцівки залишаються білими – слід викликати швидку допомогу.
- Обов’язково пийте якомога більше рідини - будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла і покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальний засіб і терміново зверніться за кваліфікованою допомогою!
А найкраще у сильні морози не виходити на вулицю. А якщо все ж є така необхідність, треба тепло одягатися і не довго ходити у справах.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:24
Вчора
16:42
Вчора
13:44
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
08:45, 17 грудня
12:07, 21 грудня
08:44, 20 грудня
17:53, Вчора
17:53, Вчора
live comments feed...