• Головна
  • Чому варто відвідати «Дендропарк» і яку історію приховують тутешні дерева – дивіться в ексклюзивному проєкті «Зелена Полтава»
20:25, 7 квітня
Надійне джерело

Чому варто відвідати «Дендропарк» і яку історію приховують тутешні дерева – дивіться в ексклюзивному проєкті «Зелена Полтава»

Чому варто відвідати «Дендропарк» і яку історію приховують тутешні дерева – дивіться в ексклюзивному проєкті «Зелена Полтава»

Цей парк є одним з улюблених місць відпочинку полтавців. Тут, серед різноманітних дерев і кущів, на площі 124 гектари мешкають птахи та звірі, а також зростають рідкісні червонокнижні рослини. 

Начальник Полтавського міського парку Максим Макуха в інтерв'ю журналістам 0532 поділився цікавими фактами про Дендропарк і наголосив чому тут не прибирають старі дерева. Тим часом ми розповідаємо, чому цей парк вартий відвідування і що робить його такою особливою заповідною зоною.

Як зазначає пан Максим, термін «Дендропарк» є народною назвою, а його офіційна назва — Полтавський міський парк. Створений ще за радянських часів, він входив до числа десяти показових парків України. У березні 1963 року парк був внесений до списку ботанічних садів і дендропарків України. Ініціаторами проєкту були головний архітектор міста Лев Вайнгорт та дендролог Яніна Яценко, яка віддала парку 40 років свого життя. 

Чому варто відвідати «Дендропарк» і яку історію приховують тутешні дерева – дивіться в ексклюзивному проєкті «Зелена Полтава» , фото-1
Чому варто відвідати «Дендропарк» і яку історію приховують тутешні дерева – дивіться в ексклюзивному проєкті «Зелена Полтава» , фото-2

Раніше тут були тільки поля та луки, а лісів — не так багато. Зокрема, територія, яка нині відома як Шведський ліс, а також дуби біля головного входу, пам’ятають часи Полтавської битви. Ще вони були "свідками" Другої світової війни...

"Тоді на території парку знаходилися німецькі військові склади, а ще він неодноразово ставав мішенню для бомбардувань".

«У самому Дендропарку й досі можна побачити воронки від бомб — сліди бомбардувань, які мали місце в минулому. Це пов’язано з тим, що з протилежного боку від головного входу проходить залізниця. Імовірно, саме через це місце було логістично зручним для ворога, а густий ліс надавав можливість для укриття», — розповідає пан Максим.

Чому варто відвідати «Дендропарк» і яку історію приховують тутешні дерева – дивіться в ексклюзивному проєкті «Зелена Полтава» , фото-8

За часів німецької окупації багато дерев тут зрубали, а згодом, у 60-х роках, на місці цього парку була ініційована відновлювальна робота по висадці дерев на тих місцях, де вони колись росли. У цей період також з'явилися концепції зонування парку, зокрема, ідея створення кліматичних зон, що відповідали різним регіонам Радянського Союзу. Однак врешті-решт від цієї ідеї відмовилися, і парк став місцем для вирощування різноманітних видів дерев.

Чому варто відвідати «Дендропарк» і яку історію приховують тутешні дерева – дивіться в ексклюзивному проєкті «Зелена Полтава» , фото-9

«У принципі, серцем Дендропарку, його головною родзинкою, мала б бути колекційна ділянка — та, що розташована біля дач. Якщо пройти від головного входу в напрямку дач, ліворуч будуть самі дачі, а праворуч, уздовж схилу, — ця сама колекційна територія. На жаль, останні 30 років нею майже не займалися. Ділянка заросла чагарниками, і сьогодні там важко щось упізнати. Хоча фахівці, зокрема ботаніки, які добре знаються на деревах, можуть там розгледіти платан, бархат амурський та інші цікаві дерева, кущі й рослини. Розумієте, ця територія створювалася саме як колекційна, зусиллями студентських і викладацьких колективів Полтавського педагогічного університету. Під час різноманітних експедицій науковці привозили зразки рослин до Полтави, і так поступово формувалася унікальна колекція Полтавського дендропарку», — зазначає пан Максим.

У парку також зростають червонокнижні рослини. Однак, як підкреслює пан Максим, не всі відвідувачі мають поважний підхід до природи. 

«І якщо сюди більше людей приводити, то, на жаль, не всі можуть просто милуватися квітами чи фотографувати їх. Постійно, особливо у вихідні, я змушений робити зауваження відвідувачам, які зривають рослини, хоча це заборонено законом»

Щодо питання догляду за старими деревами, то Максим Макуха зазначає, що парк є природним ареалом для багатьох видів тварин і комах. 

«У звичайних парках, як зазвичай, всі старі дерева прибирають — щоб було гарно й охайно. Але для багатьох видів комах і тварин саме такі напіврозкладені, гнилі дерева є необхідними: вони слугують джерелом харчування або місцем проживання. Тому ми навмисно не прибираємо все в парку — залишаємо повалені, старі дерева, щоб зберегти середовище існування для інших живих істот», — підсумував він.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#історія #Дендропарк #Полтава
Оголошення
live comments feed...