• Головна
  • Від Шпортівки до Левади: про історію походження назв мікрорайонів міста спеціально в новому спецпроекті – «ЯК? Чому? Звідки?»
16:31, Вчора
Надійне джерело

Від Шпортівки до Левади: про історію походження назв мікрорайонів міста спеціально в новому спецпроекті – «ЯК? Чому? Звідки?»

Левада. Фото : Леоніда Булави

Левада. Фото : Леоніда Булави

У межах нашого нового спецпроєкту «ЯК? Чому? Звідки?» ми починаємо розповідати про походження мікрорайонів Полтави. І сьогоднішній випуск розпочнемо з "Левади". Вона збудована на місці чотирьох сіл, де були заливні луки та болота. Цікаво, що "мурували" мікрорайон, як експериментальний проєкт «Шпортівка», але вже за декілька років назву змінили. Історію походження сучасного топоніму "Левада" з'ясовували журналісти 0532.ua разом із полтавським краєзнавцем.

Щодня ми ходимо вулицями мікрорайонів нашого міста, знаючи їхні назви, але мало замислюємося над їхнім походженням. Наприклад, сучасний та густонаселений мікрорайон "Левада". Що ми знаємо про її назву? Яка історія за нею криється? І головне - як будувався цей житловий масив? Відповіді на усі ці питання читайте в нашому матеріалі.

Від Шпортівки до Левади: про історію походження назв мікрорайонів міста спеціально в новому спецпроекті – «ЯК? Чому? Звідки?», фото-1

Як з’явилася Левада?

Мікрорайон "Левада" розташований у Подільському районі Полтави та є відносно новою частиною міста. Його забудова почалася у 1980-х роках, хоча ще до цього часу називалася ця територія  – "Шпортівка". Так називалося невелике село, що існувало в заплаві правого берега Ворскли. Землі здебільшого складалися із заливних лук, маленьких озер та очеретяних боліт.

Від Шпортівки до Левади: про історію походження назв мікрорайонів міста спеціально в новому спецпроекті – «ЯК? Чому? Звідки?», фото-2
Від Шпортівки до Левади: про історію походження назв мікрорайонів міста спеціально в новому спецпроекті – «ЯК? Чому? Звідки?», фото-3

Полтавський краєзнавець Леонід Булава розповідає, що сам мікрорайон "Левада" розташований на місці кількох поселень – північна частина села Нижні Млини, нижня частина села Кулики, власне село Шпортівка та незабудована місцевість, яка носила назву «Соколова Левада» (остання з 1852 року отримала назву «Кінно-Ярмаркова площа», як одна із ділянок, на якій відбувався Іллінський ярмарок).

Від Шпортівки до Левади: про історію походження назв мікрорайонів міста спеціально в новому спецпроекті – «ЯК? Чому? Звідки?», фото-4

«Соколова Левада – це територія, яка раніше знаходилася на місці колишнього ярмарку, а зараз – частина правобережного Подолу. Тому назву мікрорайон отримав від цього села та особливого природного ландшафту», – пояснює географ Булава.

Він також додає, що левади – це українська народна назва заплав річок і днищ балок, які навесні заливаються талими водами й зайняті заливними високими луками й заплавними лісами із верб і тополь. Також, як продовжує пан Леонід, термін "Левади" трактували як сіножаті й пасовища.

У 1978 році Шпортівку знесли, а його мешканці отримали квартири в різних частинах нашого міста. А вже наприкінці 70-х – початку 80-х років тут почали будувати новий житловий масив, який будувався тоді ще під назвою колишнього села Шпортівка. Вже пізніше її було змінено проєктувальниками на Леваду. Причиною тому стало те, що місцеві мешканці просто не розуміли стару назву. Натомість назва «Левада» була зрозумілішою для мешканців через заплавний характер цієї території.

З чого почалася забудова майбутнього мікрорайону Левада?

Початок історії мікрорайону починається з 1974 року, коли був закладений перший камінь будівельниками. Тоді цей проєкт називали експериментальним, адже він мав ризик підтоплення та нестійкі піщані ґрунти. Саме таке явище було традиційним для цієї місцевості. Оскільки, ще у часи, коли тут знаходилися села, щовесни низинна частина Подолу постійно очікувало приходу високої води з курського краю рф. Тоді під час весняного паводку на Ворсклі і Коломаку вода підіймалася так високо, що відрізала колишні села від самого міста. Рішення цієї проблеми проєктувальники в 1970-х таки знайшли. Вони почали забудовувати мікрорайон за допомогою пальового фундаменту.

Що про походження назви знають самі мешканці Левади?

Журналісти 0532.ua провели опитування серед жителів мікрорайону, щоб дізнатися, чи знають вони історію його назви. Виявилося, що більшість респондентів ніколи не замислювалися над цим питанням. Однак серед опитаних були й ті, хто щось чув від родичів або друзів.

Ось що кажуть місцеві мешканці:

 «Я пам’ятаю, що мені розповідали про те, що тут раніше було болото і зарослі. Напевно, через це і назвали Левадою», - припустили місцева мешканка Сніжана.

«Левадою цей мікрорайон називається, бо знаходиться біля річки», - зазначив для нас пан Микола. 

«Колись Ворскла сильно розливалася навесні, і ці території теж затоплювало. Саме через це і назвали мікрорайон - Левадою», - розповів полтавець пан Юрій.  

«Я знаю, що на цьому місці раніше було якесь село, можливо воно мало таку ж саму назву?», - припустила пані Валентина.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Левада #Полтава #назва #історія
Оголошення
live comments feed...