• Головна
  • Кліщі взимку: міф чи реальність?
12:35, 16 лютого
Надійне джерело

Кліщі взимку: міф чи реальність?

Активність кліщів на Полтавщині. Фото: 0532.ua

Активність кліщів на Полтавщині. Фото: 0532.ua

Через аномально теплий січень та початок на Полтавщині помітили активність кліщів. Про це журналістам 0532.ua повідомили підписники видання.

Чи можуть бути кліщі взимку? Ми вирішили розібратися.

Кліщі взимку: міф чи реальність?, фото-1

Кліщі активні за наявності двох основних факторів – тепла та підвищеної вологості. Пік їхньої активності припадає на весняно-літній період (березень–червень), коли температура піднімається вище +5°C. Саме тоді вони прокидаються після зимової сплячки й починають шукати їжу. У спекотні періоди (понад +25°C) кліщі ховаються у прохолодних місцях, стаючи активнішими вранці, увечері та в похмуру погоду. Другий пік активності припадає на осінь (вересень–жовтень), коли температура та вологість сприяють їхньому «полюванню» в траві та кущах.

Восени, коли температура опускається нижче +5°C, кліщі впадають у стан зачепеніння до весняного потепління. Однак узимку вони можуть тимчасово «прокидатися», якщо тривалий час температура залишається вище 5°C. У такому випадку кліщі менш активні, але все ж можуть шукати їжу. При стійких морозах ризик їхнього нападу мінімальний.

Де кліщі трапляються взимку?

Навіть у холодний період існує ймовірність підчепити кліща, особливо під час зимових відлиг. Найчастіше це трапляється:

  • у місцях із неприбраним осіннім листям, де пробивається трава (наприклад, у лісосмугах);
  • поблизу теплотрас, де температура ґрунту залишається вищою, створюючи сприятливі умови для паразитів.
Кліщі взимку: міф чи реальність?, фото-2

Чим небезпечні кліщі?

Не усі кліщі переносять збудників захворювання. Водночас, існують такі небезпечні захворювання як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо.

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Ситуація на Полтавщині

Протягом 2024 на території області виявили 488 випадків хвороби Лайма. Загалом на Полтавщині таких пацієнтів — 35,2 відсотка на 100 тисяч населення області. Цей показник найвищий в Україні серед інших регіонів.

Порівняно із 2023 роком — відсоток хворих збільшився у 3,5 рази.

Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кліщі #Полтавщина #зима
Оголошення
live comments feed...