• Головна
  • В Україні створять поштовий банк на базі "Укрпошти"
Новини компаній
16:00, 14 лютого

В Україні створять поштовий банк на базі "Укрпошти"

Новини компаній

Кабінет міністрів України 28 січня офіційно ухвалив рішення про створення поштового банку, який функціонуватиме на основі державного підприємства "Укрпошта". Для реалізації цієї ініціативи підприємству передадуть акції націоналізованого Першого інвестиційного банку, що раніше перебував у власності російських олігархів.  

Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час урядового засідання.

Він зазначив, що відповідне рішення вже затверджене. Він пояснив, що передача банківських активів спочатку здійснюється до Міністерства інфраструктури, а згодом – безпосередньо до "Укрпошти".  

Очільник уряду наголосив, що створення поштового банку суттєво полегшить отримання соціальних виплат, пенсій, допомог, а також замовлення товарів і медикаментів. Завдяки розгалуженій мережі відділень поштового оператора новий фінансовий сервіс стане доступним навіть у найвіддаленіших населених пунктах. Крім того, за попередніми розрахунками, державний бюджет зекономить близько 5 мільярдів гривень упродовж наступних трьох-чотирьох років.  

Ідея створення поштового банку не нова. Як пише видання Політаналіз, керівник "Укрпошти" Ігор Смілянський неодноразово висловлював бажання розширити функціонал компанії, додавши до основної діяльності фінансові послуги. Водночас така ініціатива довгий час викликала опір із боку Національного банку України (НБУ). Регулятор наголошував на кількох ключових ризиках: значній частці держави у банківському секторі (яка перевищує 55%), відсутності у "Укрпошти" належного досвіду роботи у фінансовій сфері, а також недостатньому рівні ефективності її поточної діяльності навіть у межах поштових послуг.  

Втім, у 2024 році несподівано відбувся перелом у підходах до цієї проблеми. У Меморандумі України з Міжнародним валютним фондом з’явився пункт, що передбачає розробку законодавчих змін щодо впровадження спеціальної банківської ліцензії з обмеженим функціоналом.  

У вересні 2024 року Національний банк презентував законопроєкт, що відкриває можливість для компаній отримати новий тип банківської ліцензії. Ця ініціатива спрямована на розв'язання проблеми доступу до фінансових послуг у малонаселених районах, зонах, близьких до лінії бойових дій, та на звільнених територіях.  

Очікується, що в межах запропонованої моделі на фінансовому ринку країни з’являться спеціалізовані установи нового типу – так звані банки фінансової інклюзії. Обмежена банківська ліцензія дає змогу великим роздрібним і поштовим компаніям, що володіють широкою мережею відділень та мають значний клієнтський потенціал, створити окремі фінансові підрозділи для надання банківських послуг населенню та малому бізнесу. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...