09:24, 21 листопада
Надійне джерело
В Україні відзначають День гідності та свободи
Державний прапор України на тлі стіни протестувальників у Києві. Фото: Мстислав Чернов
21 листопада в Україні відзначають День гідності та свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революції, які відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках. У цей день українці вшановують пам’ять про тих, хто під час цих подій став на захист демократичних цінностей, прав людини, національних інтересів держави та її європейського курсу.
Спочатку - День свободи
День свободи вперше з’явився 22 листопада 2005 року після президентських виборів в листопаді 2004 року, коли Україна обирала між Віктором Ющенком і Віктором Януковичем. За результатами національного екзит-полу перемогу здобув Віктор Ющенко, набравши близько 54% голосів, тоді як Янукович отримав лише 43%.
Однак Центральна виборча комісія оголосила переможцем Януковича, попри численні порушення під час голосування: «каруселі» виборців, масове вкидання бюлетенів, недопуск і навіть побиття спостерігачів. Це спровокувало масові мирні протести на Майдані Незалежності в Києві, які увійшли в історію як Помаранчева революція.
Протести тривали три тижні. Верховний Суд України 3 грудня визнав результати другого туру недійсними та призначив повторне голосування на 26 грудня. У новому турі перемогу здобув Віктор Ющенко, набравши близько 52% голосів. На згадку про ці події було встановлено День свободи, який відзначали щороку 22 листопада.
Дві революції. 5 фактів про День свободи
Новий день
У 2011 році президент Віктор Янукович скасував День свободи. Проте у 2014 році, після Революції гідності, свято було відновлено за указом п’ятого президента Петра Порошенка, але з новою назвою — День гідності та свободи. Дату змінили на 21 листопада, адже саме цього дня у 2013 році розпочався Євромайдан.
21 листопада 2013 року на Майдані Незалежності відбулася перша акція протесту на підтримку європейського курсу України після того, як Кабмін на чолі з Миколою Азаровим ухвалив рішення про призупинення підготовки до підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Це сталося напередодні Вільнюського саміту Східного партнерства, де мала бути укладена угода.
Протести поступово переросли у масштабну Революцію гідності після силового розгону мітингувальників у ніч на 30 листопада. Завершилися вони втечею Віктора Януковича з країни, його усуненням від влади та жертвами серед протестувальників.
Річниця двох революцій. Що потрібно знати про День гідності та свободи
День гідності та свободи нині відзначають як символ патріотизму, мужності та готовності українців відстоювати демократичні цінності, права і свободи людини, а також національні інтереси й європейський вибір держави.
Нагадаємо, 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення: хроніка подій на Полтавщині.
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
12:07, 21 грудня
08:44, 20 грудня
08:45, 17 грудня
09:44, Сьогодні
17
15:30, 20 грудня
live comments feed...