Партнерський матеріал
17:00, 28 серпня
Їдуть народжувати навіть з інших областей: як громади на Полтавщині об’єдналися, аби зберегти лікарню
Партнерський матеріал
Одна лікарня на три громади — так працює медзаклад у Лохвиці, що на Полтавщині. Грошей для лікування близько 30 тисяч жителів не вистачало, тому сама лікарня могла зовсім припинити своє існування. Для громад це стало стимулом, аби об’єднатися.
Як лікарні на Полтавщині вдалося подолати фінансові труднощі та стати медичним хабом, читайте в ШоТам.
Потрібно зберегти лікарню
Коли після децентралізації Лохвицький район розділився на три громади, місцева лікарня опинилася під управлінням Лохвицької. Проте медзаклад продовжував обслуговувати жителів усіх трьох громад — Лохвицької, Сенчанської та Заводської.
Для шпиталю така кількість пацієнтів без фінансування стала викликом. Грошей з державного бюджету не вистачало не лише на сучасну техніку, а й навіть на зарплати медикам.
«У громадах розуміли, що потрібно зберегти лікарню. До найближчих таких закладів у Полтаві доводиться далеко їхати, до Миргорода — погані дороги. Ми б не могли подолати фінансові труднощі без коштів міських рад», — пригадує головний лікар Лохвицької лікарні Віктор Бурлей.
Начальник відділу економіки та інвестицій Лохвицької міської ради Олег Карабка пояснює:
«Наша громада почала шукати партнерів серед тих громад, які користуються послугами лікарні. Так почали вести перемовини з сусідньою, Сенчанською громадою».
У перші роки після децентралізації Сенчанська громада надавала субвенції Лохвицькій міській раді на утримання лікарні. Зрештою, шість місяців перемовин завершилися успіхом — у червні 2023 року Лохвицька та Сенчанська громади підписали договір про співпрацю та почали разом фінансувати медичний заклад.
«Ми працювали над тим, щоб не лише виділити кошти на зарплати працівникам, але й на покупку нового обладнання для розвитку лікарні. У 2022 році наша міська рада виділила близько 12 мільйонів гривень на шпиталь. Минулого року — це було близько 6 мільйонів гривень», — підрахувала голова Сенчаської ОТГ Наталя Сліпухова.
Підтримали ініціативу співробітництва і в Проєкті USAID «ГОВЕРЛА». Така співпраця допомагає громадам оптимізувати використання ресурсів, економічно зростати та розв'язувати екологічні проблеми. А ще допомагає створювати масштабні проєкти.
«Експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» дуже нас підтримали й допомогли з оформленням документів, супроводжували впродовж усього процесу підписання договору про співпрацю», — додає Олег Карабка.
Читайте також: Раніше лікувалися в іншому місті, а тепер — удома. Як на Волині лікарня отримала необхідне обладнання
Голова Лохвицької громади Віктор Радько та голова Сенчанської громади Наталія Сліпухова. Фото: decentralization.ua
«Лікують не лише лікарі, але й технології»
Завдяки співпраці, місцева лікарня змогла придбати нове обладнання. Тепер жителі обидвох громад більше не мусять їздити до сусідніх міст для складних хірургічних операцій.
«Ми придбали лапароскопічну стійку завдяки коштам із Сенчанського бюджету. Це обладнання, яке допомагає робити малоінвазійні операції в гінекології чи урології — раніше нам доводилось оперувати зі звичайним розрізом черевної стінки. Тож можу сказати, що лікують не лише лікарі, але й технології», — ділиться головний лікар Віктор Бурлей.
За словами медика, значно скоротилася тривалість таких операцій. Також після такого втручання хворі одужують швидше.
«Після лапароскопічної операції ми можемо виписати пацієнта додому вже на наступний день. Людина має менші больові відчуття та швидше повертається до нормального життя», — пояснює головний лікар.
Головний лікар Лохвицької лікарні Віктор Бурлей показує лапароскопічну стійку. Фото: ШоТам
Читайте також: Відбудова України: на Херсонщині відремонтували майже 70 лікарень
Окрім того, міській раді вдалося відремонтувати деякі приміщення медзакладу та придбати ендоскопічне обладнання, щоб робити гастроскопію.
«У середньому ми лікуємо 5 тисяч пацієнтів на рік. Пишаємося нашим пологовим відділенням, куди приїжджають народжувати навіть з інших міст України», — додає Віктор Бурлей.
Читайте також: 800 мешканців громади тепер знають, як врятувати життя. На Житомирщині жінки за грант заснували освітній проєкт
Оскільки Лохвицька лікарня зараз обслуговує також жителів сусідніх населених пунктів, місцева влада веде переговори з іншими громадами, щоб додатково збільшити фінансування та мати можливість і надалі закуповувати нові медичні прилади.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:24
Вчора
16:42
Вчора
13:44
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...