• Головна
  • Мідний казан віком 8 тис. років та інші артефакти: на виставці" Рятувати та досліджувати" у Полтавській галереї мистецтв представили 350 археологічних знахідок
16:30, 15 серпня
Надійне джерело

Мідний казан віком 8 тис. років та інші артефакти: на виставці" Рятувати та досліджувати" у Полтавській галереї мистецтв представили 350 археологічних знахідок

Виставка «Рятувати та досліджувати» у Полтавській галереї мистецтв. Колаж: 0532.ua

Виставка «Рятувати та досліджувати» у Полтавській галереї мистецтв. Колаж: 0532.ua

Напередодні Дня археолога України, 14 серпня, у Полтавському художньому музеї імені М.Ярошенка відкрилася виставка «Рятувати та досліджувати». Дослідники історико-культурного заповідника «Більськ» представили 350 історичних археологічних знахідок періоду скіфської доби  IV-VІ ст. до н.е, а також фіналу бронзового віку XI-IX ст. до н.е. Зокрема, серед представлених експонатів є унікальний мідний казан, виготовлений 8 тисяч років тому.

Побувала на заході журналістка 0532.ua, зробила фото заходу та поспілкувалася з археологами.  

За археологічні сезони 2022-2024 організували 9 експедицій. Загальна площа досліджень становила 5000 гектарів. Археологи Історико-культурного заповідника «Більськ» вивчали Котелевське, Більське городища та Глинський археологічний комплекс, а саме поселення бронзової доби – скіфського часу (Котельва II, Старий кар’єр), курганних могильників раннього залізного віку (Скоробір, Саранчівка).

Найбільш цінним представленим експонатом є мідний кований казан VI ст. до н.е.  випадково знайдений на березі річки Стара Ворскла: «Це всього третя подібна знахідка на території України. Було доведено, що місце виготовлення цього казану — це центральний Кавказ. Цей артефакт потрапив на територію України зі скіфськими кочівниками», — прокоментувала археолог Ірина Шмарко.

Також журналістці 0532.ua вдалося поспілкуватися з молодим археологом Михайлом Савченко, який в період 2023 року я взяв участь в розкопках на території заповідника Більськ.

«Нам вдалося віднайти приблизно 3000 знахідок. Наприклад, із мого вкладу — це керамічна кулька з унікальними відбитками тканини. В неї дуже цікава історія, адже після досліджень було виявлено, що  для виготовлення цієї тканини використовувалася одна або дві нитки рослинного походження, а одна нитка була тваринного походження», — розповів Савченко.

Михайло Савченко і його унакальна знахідка

Михайло Савченко і його унакальна знахідка

Археологом вдалося детально вивчити Більське городище та довести його історичну цінність. Вона полягає у тому, що комплекс дослідження цього мікрорегіону проводиться на площі в 5 тисяч гектарів.

«Причому увага приділяється не лише Більському городищу, як центральному об'єкту, так і пам’яткам його округи. І вивчається не лише скіфська доба, яка центральна для цього городища, але також і, наприклад, епоха бронзи. Ми хочемо поглянути на цю території, як вона розвивалася і як тут проживало населення весь час», – пояснив Ігор Корост, директор Історико-культурного заповідника «Більськ».

Директор Історико-культурного заповідника «Більськ»

Директор Історико-культурного заповідника «Більськ»

Виставка триватиме до 31 грудня.

Нагадаємо, історико-культурний заповідник "Більск" відзначили у Полтавськії галереї мистецтв.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#археологія #археологи #Рятувати та досліджувати #Полтавська галерея мистецтв #виставка #Полтавський художній музей імені М.Ярошенка
Оголошення
live comments feed...