• Головна
  • «Золотий вік» аніме: в чому феномен японської анімації та як за кілька років вона «захопила» багатьох полтавців
11:40, 4 квітня 2024 р.
Надійне джерело

«Золотий вік» аніме: в чому феномен японської анімації та як за кілька років вона «захопила» багатьох полтавців

Аніме "Наруто" та Полтава. Колаж: 0532.ua

Аніме "Наруто" та Полтава. Колаж: 0532.ua

Від дітей до дорослих – популярність японської анімації, яка має назву аніме, стабільно зростає протягом останніх 40 років. Різні жанри, графіка та музичний супровід знаходять свого глядача та поціновувача далеко за межами таємничого острова у тихому океані.

Журналістка 0532.ua вирішила дослідити феномен популярності аніме у світі, а також у Полтаві.

Аніме: "Сейлор Мун". Фото з відкритих джерел

Аніме: "Сейлор Мун". Фото з відкритих джерел

До появи «звичної картинки»: зародження японської анімації.

Згідно з історичними даними, на території сучасної Японії мистецтво передавати історію через картинку зародилося майже тисячу років тому. У ті стародавні часи в Японії хоч і була письменність, але не всі вміли читати, тому для зручності використовували малюнки. 

Прямим попередником аніме вважається манга або ж як називають це по іншому – японські комікси. Їх активний розвиток припадає на кінець XIX століття.

Перша японська анімація з’явилася на початку минулого століття. Аніматори надихалися західними мультиплікаціями, тому перші приклади японського аніме майже нічим не відрізнялися від американських та європейських мультиків.

Перші анімаційні фільми: Katsudō Shashin (1907). Фото з відритих джерел

Перші анімаційні фільми: Katsudō Shashin (1907). Фото з відритих джерел

Попри те, що спроби місцевих художників домінувати на ринку зі своїми роботами були не зовсім успішними, бо таке виробництво потребувало значних фінансових витрат. 

Розвиток анімації зупинився після землетрусу у 1923 році. Майже всі великі міста були зруйновані разом з анімаційними студіями, які знаходилися в них.

Наслідки землетрусу 1923 . Фото з відкритих джерел

Наслідки землетрусу 1923 . Фото з відкритих джерел

"Золотий вік"

Золотим віком аніме стали 1980-ті роки. У цей час з'явилося безліч нових студій, проводилися сміливі експерименти зі змішання жанрів, а технології, що стрімко розвиваються, дозволили домагатися високої якості анімаційних фільмів. 

На екрани вийшов «Акіра», який став першим аніме, знятим зі швидкістю 24 кадри в секунду. Він відрізнявся воістину феноменальною деталізацією, чого до цього моменту японські мультиплікатори не могли досягти.

Аніме "Акіра". Фото з відритих джерел

Аніме "Акіра". Фото з відритих джерел

В це період виходять культові аніме «Сейлор Мун», «Пікачу», «Драгонбол» та інші. 

Аніме починає знаходити прихильників серед міжнародної аудиторії.

Аніме "Пікачу". Фото з відритих джерел

Аніме "Пікачу". Фото з відритих джерел

Хаяо Міядзакі та його вплив на індустрію 

Хаяо Міядзакі - відомий японський режисер анімаційного кіно, сценарист, продюсер і манґака (художники манги). Майстер прославився своїми неперевершеними творами в жанрі аніме та японської анімації в цілому. Міядзакі є співзасновником студії Ghibli та один з найбільш впливових і визнаних аніматорів у світі. Чоловік створив безліч класичних фільмів, які отримали високу оцінку як у Японії, так і по всьому світу.

Міядзакі Хаяо. Фото з відкритих джерел

Міядзакі Хаяо. Фото з відкритих джерел

До найвідоміших його аніме відносяться:

  • Вітер дужчає;
  • Мій сусід Тоторо;
  • Мандрівний замок Хаула;
  • Віднесені привидами.

«Віднесені привидами» та «Хлопчик і чапля» стали єдиними анімаційними фільмами за всю історію Оскара, які отримали статуетки. Загалом 8 повнометражних аніме потрапляли до номінацій на Оскар. 

Кадр з аніме "Віднесені привидами"

Кадр з аніме "Віднесені привидами"

"Хлопчик і чапля" — це перше повнометражне аніме Міядзакі за останні десять років, після "Вітер дужчає" 2013 року, а також перша повнометражна робота Studio Ghibli з 2020 року, коли випустили фільм "Ая і відьма", знятий сином Міядзакі Ґоро.

Кадр з аніме "Хлопчик і чапля"

Кадр з аніме "Хлопчик і чапля"

Аніме культура в Полтаві

Масова популярність аніме та поширення спільноти у Полтаві почала розвиватися лише кілька років тому. Любителі японської анімації почали об’єднуватися у клуби та знаходити друзів за інтересами.

Аніме культура почала ставати частиною культурного життя Полтави. Зокрема, значною подією влітку 2023 року став перший аніме-фестиваль «Summer Rōkaru Fest». Тоді зібралася сотні фанів жанру та культури.

Журналісти 0532.ua відвідували захід і писали про те, яка заряджена та цікава атмосфера творчості та об’єднання панувала. Фестиваль зміг зібрати не лише поціновувачів з Полтави, але і з інших міст, що в чергове показало, що культура та інтереси не мають географічних меж.

«Summer Rōkaru Fest»

«Summer Rōkaru Fest»

Згодом, після успіху першого фестивалю, у Полтаві «відгримів» ще один - «Summer ANIME & K-POP Fest». Знову любителі японського аніме демонстрували яскраві костюми, свої таланти, спілкувалися та проводили спільний час.

«Summer ANIME & K-POP Fest»

«Summer ANIME & K-POP Fest»

Наразі в Полтаві продовжує функціонувати клуб фанатів аніме «Rōkaru». Члени клубу регулярно організовують різні зустрічі або, як вони їх називають, «сходки». Подібні зібрання відвідують чимало людей та саме завдяки цьому формується спільнота.

Члени клубу зазначають, що попри сформовану спільноту, перед командою постають чимало труднощів та перешкод.

«Перше, це те, що люди старшого покоління не розуміють або не хочуть розуміти, що це (аніме - ред.) ціла культура, яка є дуже різноманітною і ми з командою вважаємо, що косплей це така ж творча діяльність - хобі, як танці, співи чи малювання», — говорять засновники клубу.

Крім того, вони зазначають, що матеріальна складова відіграє велику роль, адже щоб влаштувати дозвілля для полтавців - потрібні кошти, які не завжди є.

Думки поціновувачів жанру

Ми вирішили запитати у полтавських поціновувачів чому їм подобається аніме, щоб на конкретних прикладах дізнатися чому ж у світі дедалі більше людей стають фанатами анімації.

«Бо це (аніме - ред.) хороший замінник серіалів. Іноді тобі не вистачає серіалів з конкретного жанру/епохи, а серед "кучі" аніме ти можеш таки знайти те, що шукав», — розповідає Іван (21 рік). Він додає, що світова популярність аніме зумовлена технологічним прогресом та можливістю створювати реалістичні картинки, які не залишать байдужими.

Аніме "Клинок, який знищує демонів". Фото з відритих джерел

Аніме "Клинок, який знищує демонів". Фото з відритих джерел

«Не всю мангу анімують, але якщо так виходить, то приємно та навіть цікаво, як передали манґу у вигляді анімації. Також візуально приємно дивитися. Аніме передає культуру східної частини світу. Там можна багато чого дізнатися й навчитися нового. Іноді не хочеться дивитися серіали або ж фільми чи звичайні мультфільми. Тому аніме "рятує" в цьому плані», - говорить Людмила (21 рік). У феномені популярності вона відзначає доступність та відносно новий формат для пострадянських країн.

Аніме "Дитина улюбленця". Фото з відкритих джерел

Аніме "Дитина улюбленця". Фото з відкритих джерел

Нагадаємо, ми писали про феномен популярності K-pop та кавер денсу у світі та як у Полтаві поширюють корейську культуру.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#аніме #популярність #Полтава #Японія
Оголошення
live comments feed...