17:50, 11 лютого
Надійне джерело
"Тіні" та "Ай-Петрі": у Полтавській політехніці відомий митець Олег Тістол вперше презентував унікальний арт-проєкт
Виставка картин. Фото: Михайло Михайлюк. 0532.ua
У п’ятницю, 9-го лютого, у Центрі сучасного мистецтва Національного університету "Полтавська політехніка ім. Ю. Кондратюка" український художник, графік, скульптор, автор арт-інсталяцій і арт-об'єктів, один з лідерів нової української хвилі Олег Тістол представив свій унікальний арт-проєкт «Тістол. Крим». Картини, які були виставлені у залі, демонстрували авторську інтерпретацію кримської гори Ай-Петрі. Вони створені за індивідуальною технікою Тістола. Журналіст 0532 Михайло Михайлюк зробив фото з мистецького заходу та поспілкувався з художником.
Олег Тістол є одним із найуспішніших українських митців на світовому артринку, чиї картини неодноразово представлялися на провідних світових бієнале сучасного мистецтва та таких знаменитих аукціонах як Bonhams, Christie's, Phillips, Sotheby's. У своїх роботах художник, зокрема, дотримується такої мистецької течії, як необароко, що, власне, є продовженням українського бароко мазепинських часів.
Першим до слова вийшов ведучий заходу — керівник Центру культури та студентської творчості Полтавської політехніки Гліб Кудряшов, який не тільки познайомив усіх присутніх з біографією відомого художника, але й привідкрив золоту завісу до його блискучої творчості.
3.
Варто зазначити, що багато картин живописця знаходяться у провідних мистецьких музеях США, Швейцарії, Німеччини, Франції... І, звісно, чимало вартісних полотен пана Олега українські колекціонери зберігають у своїх мистецьких скарбничках, а також пишаються наявністю його картин у своїх колекціях.
За словами Олега Тістола, після початку війни мистецтво стало для нього як психотерапія, що зможе заспокоїти й на деяку мить відволікти від цієї жорстокої реальності, а малювання серійних картин гори Ай-Петрі сприймалися за умовний антидепресант.
«…І от перше, що в мене почало виходити після початку війни, це серійні отакі роботи. Це як психотерапія, скажімо так, щоб заспокоїтися, оскільки після повномасштабного вторгнення з Києва ми нікуди не виїжджали. Я, моя дружина та дочка перші кілька тижнів ховалися в моєму підвалі, де, власне, знаходилася і майстерня», - говорить митець.
Він також додає, що ніякого літературного підтексту або драматизму в цих картинах немає.
«Крім психотерапії, це, скажімо, ще досить характерний для мене шлях візуальних стереотипів, ніби гора — це щось таке недосяжне та пов’язана з містичним або релігійним підтекстом. Ну, а земля представлена у вигляді простої тюлі. Я хотів, щоб всі зрозуміло це сприймали. Тому нічого тут такого особливого немає. Земля – це тюль, а гора – ніби її настрій у різних часових проміжках. Тобто на картинах можна побачити, як виглядає Ай-Петрі зранку, вдень чи ввечері», - продовжує художник.
До речі, як зазначає митець, символ тюлі для картин обрав не просто так. Все через те, що ця тканина так чи інакше несе в собі глибокий культурний код.
«Іноді ми можемо побачити там елементи епохи Відродження, гуцульсько-мавританського стилю або просто деякі елементи кічу чи, скажімо, скоріше рефлексію на епоху Рембрандта…»
Ректор Полтавської політехніки Володимир Онищенко звернувся до гостей виставки з вітальним словом та привітав художника.
«Сьогодні у Центрі сучасного мистецтва національного університету "Полтавська політехніка ім. Ю. Кондратюка" відкривається новий сміливий творчий експеримент: персональна виставка відомого українського художника Олега Тістола «Тістол. Крим». Мені приємно було сьогодні з ним познайомитися. Це надзвичайно цікава людина і, сподіваюся, що наша з ним зустріч далеко не остання, оскільки ми вже визначили подальші плани та спільні проєкти. І я відчуваю, що нас чекає цікаве і велике майбутнє», - говорить пан ректор.
Він також додав, що наразі діюча виставка Олега Тістола відбувається в Гаазі. Далі з усмішкою мовив такі слова: «Ми сподіваємося, що, крім виставки, там буде ще й суд над країною-агресоркою».
На мистецьку виставку прийшли студенти, завітали відомі художники, викладачі університету та інші запрошені гості.
Тетяна Зіненко, завідувачка кафедри образотворчого мистецтва Полтавської політехніки.
-Центр сучасного мистецтва вже сім років наповнює цей простір різноманітними мистецькими подіями. Ми часто закликаємо студентів різних спеціальностей, щоб вони долучалися до мистецтва. Сучасне мистецтво є непростим, є провокативним і потребує глибокого занурення, глибокого розуміння, воно прогнозує. Олег Тістол є одним із провідників саме такого мистецтва. І я, чесно, кажучи, перебуваю у великій ейфорії від того, що Полтава сьогодні приймає художника такого рівня.
Микола Маценко, український художник, автор живопису, графіки, інсталяцій, скульптур, перформансів. Один із представників «Нової української хвилі». Співзасновник та учасник творчого об'єднання «Нацпром».
-Приємно, що у закладі освіти є осередок візуального мистецтва. Насправді це дуже важливо, оскільки люди інколи не люблять або не розуміють мистецтво. І тут немає нічого дивного. У наш час урок малювання тривав один раз на тиждень до 7-го класу. І на цьому закінчується вся візуальна освіта. У програмі історії мистецтва, як такої, не існує. І люди зрештою не розуміють, чим займаються художники. Ось, до прикладу, мені говорять: «Коля, класна книжка! Почитай!» Я беру, відкриваю цю книжку, а там одні ієрогліфи. Я не можу її оцінити. А чому? Тому що мене не навчили китайської мови. Так само, коли людей не вчать мистецтва, то, зрозуміла річ, вони і не можуть його прочитати. Воно їм не подобається, воно їм не потрібне. Але коли люди в процесі освіти потроху долучаються до мистецтва, воно стає їхньою потребою в житті.
На виставку також завітала заступниця директорки Департаменту культури і туризму Полтавської ОВА Лілія Федорченко, яка не тільки привітала художника, але й від імені Департаменту культури вручила йому щиру подяку.
-Постать Олега Тістола дійсно вражає. І сьогодні, коли я прийшла і візуалізувала для себе його мистецтво, то зрозуміла, що геній Тістола рухає сучасне мистецтво вперед. Чесно, попри ті складнощі, які зараз переживає вся наша країна, дуже важко в сучасній культурі мистецтва виборювати власне «Я». Тому, знаєте, я сьогодні не з порожніми руками, а з досить скромною, але символічною подякою від Департаменту культури. Сподіваємося, що ми обов'язково долучимося до всіх ваших активностей і обов'язково разом створимо щось прекрасне, - говорить пані Лілія.
Наостанок з вітальним словом виступила співачка легендарного етно-гурту «Курбаси», заслужена артистка України Наталія Рибка-Пархоменко.
Як висловлюється жінка, для неї Крим є дуже болючою та, зокрема, рідною темою. Окрім української народної, вона довгий час працювала з кримсько-татарською музикою. На імпровізованій сцені пані Наталія доповнила відкриття цієї виставки колисковою, що поєднує в собі дві пісні – українську і кримсько-татарську.
Виставка арт-проєкту «Тістол. Крим» триватиме у Полтавській політехніці по 10 квітня 2024 року. Про деталі її відвідування можна дізнати на факультетах філології, психології та педагогіки.
Нагадаємо, що художник зі США Макс Вітик презентував у Полтавській політехніці картини, зроблені за унікальною технікою.
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
16:11, 16 жовтня
live comments feed...