18:30, 24 вересня 2023 р.
Надійне джерело
Хрестовоздвиженський монастир: друга за віком споруда Полтави та колишня резиденція Карла XII
Другою за віком спорудою у Полтаві після Спаської церкви є Хрестовоздвиженський жіночій монастир, який знаходиться на Монастирській горі. Цей православний монастир збудували у 1650 році за підтримки козацького старшини Івана Іскри та полтавського полковника Мартина Пушкаря.
Про це в нашому матеріалі до Дня Полтави розповів доктор архітектури Вадім Вадімов, який є науковим керівником останнього історико-архітектурного опорного плану — це основний документ, який регулює охоронну зону.
Перші монастирські споруди зводилися з дерева в лісових хащах, куди вела лише вузенька стежина. Він став найпівденнішим серед полкових монастирів Гетьманщини XVII ст.
Собор монастиря закладено у 1689 році. Будівництво розпочато у 1699 році на кошти генерального судді козацького війська Василя Леонтійовича Кочубея, меценатами виступили також Гетьман Самайлович і Іван Мазепа.
Після страти Кочубея старшого добудовував собор довелося його сину. Точних відомостей про дату завершення будівництва немає, але в різних джерелах вказується 1709 рік. Монастир освятили у 1756 році.
Цей храмовий комплекс є пам’яткою українського бароко, а дзвіниця має нашарування в декількох стилях. При будівництві собору були прийняті унікальні рішення. Він є семибаневою конструкцією, тоді як стандартом є п’ять бань. Подібних будівель немає по всій території України.
«Може є подібні церкви в якихось недовивчених глибинках, але в професійній літературі немає інформації про інші будівлі такого типу. Цінність в тому, що там є така гра світла та старовинні розписи», — розповідає Вадім Митрофанович Вадімов.
Поруч із храмом у 1786 році була побудована цегляна чотириярусна дзвіниця заввишки 47 метрів, у стилі пізнього бароко. Вона імітувала дзвіницю Києво-Печерській лаврі, яка на той час була найвищою в усій імперії.
Цікаво, що в травні 1709 року, під час Полтавської битви, монастир був резиденцією шведського короля Карла XII.
Хрестовоздвиженський монастир є пам'ятник архітектури національного значення. Його започатковували як чоловічий монастир, але з 1942 року він став жіночим.
Нагадаємо, експерт розповів, як доверюлеційні будунки Полтави вдається зберегти від знесення.
Стежте за усіма новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
17:28, 18 грудня
08:46, 13 грудня
25
12:39, 16 грудня
9
13:18, 18 грудня
24
live comments feed...