14:30, 19 грудня 2022 р.
Кандидозний стоматит у дітей: лікування, форми та симптоми
Що таке кандидозний стоматит чи молочниця ротової порожнини? У сучасній медичній практиці так називають стоматологічне захворювання, що характеризується ураженням слизової оболонки рота грибами роду Candida. Причини та механізм розвитку хвороби
Ці дріжжеподібні гриби входять до природного складу мікрофлори ротової порожнини та кишечника. У тому випадку, коли імунна система дитини працює без збоїв, збудники не можуть спровокувати розвиток хвороби.
Лише при ослабленні захисних сил організму гриби починають швидко розмножуватися, ушкоджуючи при цьому слизовий епітелій та прилеглі тканини порожнини рота.
До факторів, що провокують виникнення грибкового стоматиту у дітей, відносять: вік до року; недоношеність; недостатнє постачання організму вітамінами та іншими корисними нутрієнтами; рахіт; ранній перехід на штучне вигодовування; годування надто солодкими сумішами; перенесені оперативні втручання; недокрів’я; аліментарна дистрофія; дисбактеріоз кишківника; часті ГРВІ; цукровий діабет та інші ендокринні порушення; надто часті зригування;; імунодефіцитні стани; тривалий прийом антибіотиків, імуносупресорів, цитостатичних та гормональних препаратів; проведення вентиляції легень із використанням медичної апаратури; наявність грибкового вульвовагініту у матері в період виношування плода або під час пологів; тривале перебування малюка у лікарні після народження; патологічна сухість у роті (ксеростомія); недотримання гігієнічних вимог. Крім цього, кандидозний стоматит у дітей може розвинутись при тривалих та тісних контактах з носіями грибкової інфекції.
Симптоми та форми
Грибковий стоматит може протікати у таких формах: гостра псевдомембранозна; хронічна гіперпластична; атрофічна (як гостра, так і хронічна). У немовлят зазвичай діагностують псевдомембранозну молочницю, що протікає у гострій формі. Характерними для цього різновиду кандидозного стоматиту симптомами є: білий або світло-сірий наліт на слизовій оболонці рота; оголення розм’якшеної, ерозованої, кровоточивої та набряклої поверхні слизового епітелію після видалення нальоту; почервоніння та набряк ураженої слизової оболонки; труднощі прийому їжі, втрата апетиту; біль і печіння на порушених областях; млявість, дратівливість, примхливість.
Лікування кандидозного стоматиту у дітей проводять у домашніх умовах за програмою, складеною дитячим лікарем-стоматологом чи педіатром. Стандартна схема терапії включає одразу кілька лікувальних заходів. При легких видах молочниці у дітей лікування зводиться до місцевої обробки тканин рота протигрибковими препаратами; олужуючими рідинами та дезінфікуючими засобами. При ускладненому перебігу кандидозного стоматиту лікування зводиться до таких заходів: проведення системної терапії антимікотичними препаратами, симптоматичне лікування протизапальними та знеболюючими засобами; місцева обробка рота ліками, що знищують збудників хвороби; призначення антигістамінних засобів за підвищеного ризику розвитку алергії; комплексне зміцнення імунного захисту організму Одночасно з лікуванням стоматиту проводять комплексну терапію супутніх захворювань, блокують дію факторів, які провокують виникнення хвороби.
Профілактика хвороби
Будь-яке захворювання набагато простіше попередити, ніж вилікувати, і грибковий стоматит не є винятком із цього правила. Для того, щоб знизити ризик розвитку патологічного процесу, що провокується грибами роду Candida, необхідно:
- Гартувати малюка.
-Ретельно доглядати шкіру та слизові оболонки дитини (особливо в періоди лікування від важких патологій, що знижують імунний захист організму).
-Дотримуватись вимог загальної та індивідуальної гігієни. - Регулярно санувати ротову порожнину.
- Дотримуватись режиму харчування, забезпечувати надходження в організм дитини всіх необхідних нутрієнтів.
- Виконувати інструкції та рекомендації лікарів при прийомі антибіотиків, імуносупресорів, цитостатичних та гормональних препаратів.
- Забезпечувати своєчасне лікування грибкових захворювань у жінок, які планують вагітність.
-Відмовитися від раннього переведення немовлят на штучне вигодовування.
-Обмежити споживання солодощів.
-Вчасно виявляти дисбактеріоз кишечника у малюка та надавати йому допомогу.
Прогноз при кандидозному стоматиті
Як правило, грибковий стоматит у малюків закінчується повним одужанням. За дотримання всіх лікарських рекомендацій на лікування хвороби йде не більше 10 днів. Ускладнення та важкі форми стоматиту у дитини розвиваються лише за відсутності доступу до кваліфікованої медичної допомоги.
Читайте також: «Лікарю завжди потрібно бути на декілька кроків попереду», - Олександр Максименко, дитячий хірург та уролог медичного центру «Медіон»
«Рак шийки матки – не вирок!», - лікар клініки "Медіон", професор Сергій Карташов
Підписуйтеся на нашу сторінку у мережі Фейсбук
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:21
Вчора
18:33
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:01, 23 грудня 2024 р.
10:06, Вчора
08:41, 3 січня
08:07, 4 січня
09:59, 9 січня
16
live comments feed...