11:00, 13 листопада 2022 р.
Надійне джерело
Пенсійні новації: на скільки збільшиться пенсійний вік, які виплати чекати українцям у 2023 році та чи відбудеться пенсійна реформа
Вторгення російської орди на українську землю вплинуло на платоспроможність багатьох верств населення, в тому числі й на пенсіонерів. Однак попри усі виклики у наступному році все ж планується певне зростання пенсійних виплат, запроваджується декілька пенсійних новацій для молоді та буде далі тривати дискусія щодо накопичувальної енсійної системи, яка би в довгостроковій перспективі дозволила значно підвищити рівень пенсій та зменшити фінансування пенсійних видатків з держбюджету.
Тож, які новації варто очікувати.
1. Невелике зростання пенсійних виплат
з 1 жовтня 2022 року відбувся перерахунок пенсій у зв’язку зі зростанням мінімальної заробітної плати. Мінімальна пенсія за віком для людей непрацюючих, які досягли 65 років, мають повний страховий стаж зросла на 80 гривень до 2680 гривень.
З 1 грудня також передбачається збільшення мінімальної пенсії для тих, у кого не вистачає страхового стажу на 66 гривень - до 2093 гривень. Це пов’язано з тим, що відбудеться зростання прожиткового мінімуму на 3,5 відсотки – до 2684 гривень.
У наступному році (швидше за все в березні) планується березнева індексація пенсій, яка складе близько 5,4 відсотка.
- "На наступний рік бюджет передбачає в першу чергу фінансування армії, безпеки і оборони – це пріоритет номер один. Пріоритет номер два - це соціальні виплати", – повідомив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко.
2. Збільшення пенсійного віку
Разом з невеликим зростанням рівня пенсійних виплат передбачається і зростання мінімально необхідного обсягу трудового страхового стажу для права виходу на пенсію.
Зараз для того, щоб вийти на пенсію в 60 років, жителі України повинні мати в своєму активі як мінімум 29 років страхового стажу.За умови, якщо стаж людини становить від 19 до 29 років, то він буде мати можливість вийти на пенсію в 63 роки. Якщо ж стаж людини становить від 15 до 19 років, то він почне отримувати пенсію в 65 років.
Щоб вийти на пенсію в 2023 році, людина, якій виповнилося 60 років, повинна мати за спиною не менше 30 років стажу. Такі зміни відбудуться через те, що тепер в Україні протягом п'яти років аж до 2028-го щороку на один рік буде підвищуватися необхідний для отримання виплат страховий стаж.
При цьому у наступному році ті, у кого після досягнення 60 років немає достатнього страхового стажу (як мінімум 30 років), матимуть право на пенсії в 63 роки при наявності стажу не менше 20 років.
Також громадяни, які накопичили від 15 до 20 років страхового стажу, при досягнені віку у 65 років почнуть у 2023 році отримувати пенсійні виплати. Якщо ж у людини менше 15 років стажу, то коли їй виповниться 65 років, замість пенсійних виплат вона буде мати право на отримання державної соціальної допомоги.
3. Можливості для молоді
Поряд із зростанням мінімального страхового стажу для отримання пенсії Верховна Рада дозволила молодим українцям з 16 років вже починати працювати офіційно та сплачувати при цьому пенсійні внески. Іншими словами, чим раніше почнеш працювати, тим швидше зможеш вийти на пенсію.
"Договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування можна буде укласти в електронній формі через Портал "Дія", використовуючи мобільний додаток "Дія", або веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України", - розповіла ініціатор закону, народна депутатка Леся Забуранна.
"До того ж, особа має право самостійно визначити розмір страхових внесків, періодичність і строки їх сплати", - додала вона.
При цьому громадяни мають можливість не лише сплачувати єдиний соціальний внесок, але і визначати, куди 70 відсотків з нього буде витрачатися.
Наприклад, можна написати заяву та направити кошти на додаткові виплати конкретному пенсіонеру (бабусі, мамі, родичам тощо), а 30 відсотків буде спрямовуватися безпосередньо на загальне фінансування пенсій фондом.
4. Пенсійна реформа відкладається
До початку війни в Україні планували у 2022-2023 роках почати поступово впроваджувати накопичувальну пенсійну систему, щоб майбутні пенсіонери протягом свого трудового періоду самостійно створювали свої пенсійні заощадження і не залежали від депутатів, урядовців та державного бюджету.
Однак в умовах воєнної агресії Верховна Рада відклала розгляд цього питання на невизначений термін.
Попередньо урядовці та депутати планували, що на накопичення спрямують 5 відсотків з єдиного соціального внеску (сьогодні ЄСВ становить 22 відсотків від фонду оплати праці), а пенсійний внесок на накопичувальне страхування у перший рік становитиме 1 відсоток фонду оплати праці з подальшим підвищенням.
Зараз ці кошти спрямовуються до Пенсійного фонду України, а звідти – на виплати пенсій десяти мільйонам пенсіонерів в межах стандартної солідарної пенсійної системи.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:01, 23 грудня 2024 р.
10:33, 10 січня
10:33, 10 січня
10:33, 10 січня
10:33, 10 січня
live comments feed...