• Головна
  • Кіста зуба — лікування чи видалення?
Новини компаній
13:00, 11 листопада 2022 р.

Кіста зуба — лікування чи видалення?

Новини компаній

Гранульома та кіста коренів зубів — проблема, про яку пацієнт може не знати роками.

Кіста зуба – від грецького kystis (міхур) – це захворювання, при якому формується патологічна порожнина з щільними стінками, заповнена рідиною або кашоподібною масою.

Простою мовою, організм локалізує у капсулі інфекцію. Це своєрідна бомба сповільненої дії. Адже пацієнт роками може не здогадуватися про такий “сюрприз” у ротовій порожнині. Помітити кісту або гранульому можна на рентгенограмі, комп'ютерній томограмі. Також в запущеному стані проблема починає сигналізувати про себе болем у певній ділянці, набряком. Ще 20 років тому діагностика кісти закінчувалась видаленням зуба. Сьогодні лікарі пропонують варіанти медикаментозної терапії аби врятувати зуб.

Кіста зуба — лікування чи видалення? , фото-1

Причини та ускладнення

Появу кісти провокує інфекція. Бактерії можуть потрапляти до коренів різними шляхами:

травма щелепи (наприклад, спорт), побутові травми, звичка відкривати зубами пляшки, гризти горіхи;

неякісне лікування зуба. Наприклад, при пломбуванні каналів попередньо не зробили рентгенограму. Залишився непоміченим, не прочищеним канал, що дало поштовх розвитку запального процесу. Нерідко у каналах залишаються частини стоматологічного матеріалу, що також провокує розвиток кісти;

запущений карієс. Тому не потрібно терпіти зубний біль або заглушувати його знеболювальними препаратами, практикувати народні методи лікування гранульоми;

ускладнення при прорізуванні зубів. У підлітків кістки діагностують на зубах при прорізуванні молярів, у дорослих — при прорізуванні зубів мудрості;

погана гігієна ротової порожнини. Окрім чищення зубними щітками з використанням пасти, потрібно додатково використовувати зубну нитку, іригатор. Інакше бактерії можуть накопичуватися у дентальних кишенях, підвищуючи у рази ризик появи запальних процесів на слизових оболонках, кістках щелепи.

Що ж буде, якщо не лікувати кісту зуба?

Найчастіше це загрожує розколом кореня зуба, відтак — втратою зуба. Хронічний запальний процес може поширитися на м’які тканини, спровокувавши розвиток абсцесу, флегмони. Без подальшого лікування гранульома переростає у гайморит, запалення лімфовузлів. У запущених випадках гнійний ексудат на корінні провокує зараження крові, і навіть розлом щелепи.

Симптоматика хвороби

Кісти зубів роками можуть розвиватися абсолютно непомітно. Але одного разу явище сигналізує про себе:

відчуттям роздування в області ясен;

поява свища або гульки із гнійним ексудатом;

ниючий біль при жуванні або в стані спокою;

асиметричний набряк обличчя;

локальне підвищення температури з боку запалення;

головний біль;

збільшення локальних лімфовузлів.

Будь-який із цих симптомів — сигнал негайного запису до стоматолога-хірурга.

Види кіст

Стоматологи поділяють проблематику на: гранульому, кісту та абсцес. Найпростіше та найшвидше лікувати гранульому на початковій стадії.

В залежності від типу розвитку кісти бувають:

фолікулярні. Формуються на місці зачатка зуба. Такі кісти зустрічаються у підлітків, дорослих під час прорізування зубів мудрості;

радикулярні — формуються біля кореня зуба;

парадентальні або ретромолярні — найчастіше формуються із кісткової кишені при прорізуванні зубів мудрості;

резидуальні — на місці зубної лунки, коли там залишається верхівка кореня

Лікування кісти

Аби максимально зберегти функціональні властивості зуба, стоматологи пропонують провести медикаментозне лікування. У хворому зубі роблять отвір, щоб добратися до кореня із гранульомою. Якщо це запломбований канал, то його відкривають, промивають антисептиками. Додатково вводять препарати, що руйнують оболонку кісти, пришвидшують остеосинтез кістки.

Стоматологи наголошують, що процес лікування гранульоми може тривати кілька місяців, але порятунок зуба того вартий.

Додатково спеціалісти нагадують, що прикладання теплих компресів, зубочків часнику та інші способи народної медицини ніяк не впливають на видалення мішечка із гноєм із верхівки кореня зуба. Тому це марна трата часу. Краще відразу прийти до лікаря, зробити рентгенограму та розпочати лікування. Повірте, біль та дискомфорт пройдуть упродовж кількох годин після візиту до стоматологічної клініки.

Коли необхідне оперативне втручання

Сучасна стоматологія пропонує терапевтичне лікування гранульоми, кісти зуба. Іноді терапія не приносить результат у випадках:

завеликого розміру новоутворення;

викривлених, непрохідних кореневих каналів;

розколеного кореня зуба.

Тоді проводиться резекція кореня зуба. Повністю видалення зуба із кістою проводиться, якщо це зуб мудрості.

Кіста, гранульома зуба — не причина втрачати зуб. Звертайтесь до кваліфікованих стоматологів, ваше здоров’я і красива посмішка того варті.

Джерело: https://osadchyclinic.com.ua/lechenie-kisty-zuba/

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...