17:30, 7 вересня 2022 р.
Надійне джерело

Увага! Ботулізм!

Сезон домашньої консервації - у самому розпалі. Тому варто дослухатися деяких порад від лікарів Центру первинної медико-санітарної допомоги 2 щодо профілактики ботулізму.

Це захворювання відноситься до тяжких харчових отруєнь внаслідок потрапляння з їжею в організм людини чи тварини токсичної бактерії ботулізму.

При цьому харчовому отруєнні переважно уражається центральна нервова система і черепно-мозкові нерви, а смертність людини коливається від 37 до 100%. Специфічне та неспецифічне лікування не завжди успішне.

Збудник ботулізму утворює смертельний токсин, визнаний у світі одним із найпотужніших факторів біологічної зброї. Спорові форми бактерій ботулізму широко розповсюджені у довкіллі, грунті, воді, різних предметах через фекальні забруднення, що довгий час зберігаються і є дуже стійкими до чинників довкілля (висушування, перепади температури, дії ультрафіолетового випромінювання). Наприклад, при кип’ятінні спори можуть загинути лише через 5-6 годин. На це мають звернути увагу всі, хто займається домашнім консервуванням. При нагріванні спор до 1200°С вони витримують 20 хвилин. Тому режим знищення спорових форм можливий лише при автоклавуванні продуктів.

Якщо говорити про рибні продукти, то рекомендується споживати безпечні рибні страви – смажену рибу або зварену з неї юшку. Відмовтесь від споживання в’яленої та копченої риби і взагалі не готуйте її вдома! Батькам варто змінити звички з цього приводу і дати дітям відповідні поради заради безпеки їхнього здоров’я.

Не ризикуйте із домашнім консервуванням м’яса, риби, грибів та інших продуктів у герметично закритій тарі. Підозрілі консервовані продукти – зі здутими кришками, непевного кольору, з появою газу в момент знімання кришок (бомбаж) тощо – треба негайно знищити!

Перші ознаки ботулізму можуть наступити після інкубаційного періоду від 2 годин до 10 діб після вживання забруднених токсином ботулізму продуктів. Це нудота, блювання, розлад зору («туман» чи «сітка», подвоєння зображень (диплопія), утруднення ковтання та гугнявість мови, загальна слабкість, головний біль, запаморочення тощо. За таких симптомів необхідно негайно звернутись до сімейного лікаря! Тому що єдиним способом лікування хворих є введення антитоксину проти ботулізму, і чим раніше це буде зроблено, тим більше гарантій на одужання.

Важливо також терміново промити шлунок і кишківник лужними розчинами.

Отже дбаємо про своє здоров’я. Адже, як стверджував філософ Л.Сенека,

«Здоров’я - це ще не все, але без нього все інше нічого не варте».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ботулізм #лікування #Полтава
Оголошення
live comments feed...