![](https://s.0532.ua/section/logo/upload/pers/11/logo.png?20250210)
08:30, 7 липня 2021 р.
Надійне джерело
Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї наймістичнішого свята літа
![Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї наймістичнішого... Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї наймістичнішого свята літа](/dist-assets/images/cap.jpg)
Івана Купала – давньослов’янське народне свято, оповите містикою. Воно зазвичай святкується дуже весело, відповідно до традицій і повір’їв давніх наших предків.
Дата святкування Івана Купала завжди є незмінною. У 2021 році, як і завжди, свято відзначається 7 липня. А точніше – в ніч на цю дату, адже гуляння розпочинаються ще ввечері 6 липня й тривають усю ніч.
![Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї найміс..., фото-1 Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї наймістичнішого свята літа , фото-1](/dist-assets/images/cap.jpg)
Історія свята
Це свято – одне із найдавніших та виникло ще у часи язичництва. Спочатку воно відзначалося у день літнього сонцестояння (зазвичай це 21 червня), коли ніч вважалася особливою, адже була найкоротшою у році. У ідолопоклонників, зокрема, було прийнято здійснювати різноманітні обряди й ритуали. Після прийняття християнства на Русі це свято не зникло, а видозмінилося і прижилося на ґрунті нової релігії. Так, дату свята змістили на 7 липня (24 червня за старим стилем) – день, коли християни східного обряду відзначають Різдво Іоанна Хрестителя (Предтечі). Оскільки змусити людей забути давні обряди церкві так і не вдалося, у народі язичницьке і християнське свята «з’єдналися» в одне – день Івана Купала.
![Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї найміс..., фото-2 Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї наймістичнішого свята літа , фото-2](/dist-assets/images/cap.jpg)
Традиції на Івана Купала
Спочатку на Івана Купала всі обряди та ритуали здійснювалися язичниками на честь бога Сонця. Святкувати починали ще до заходу сонця, оскільки вважалося, що купальська ніч є особливою, наповненою магією.
У давнину люди вірили, що вода, рослини та вогонь також наповнювалися чудодійною силою і ставали цілющими. Тому обряди були пов'язані насамперед із річковою водою, вогнем і різнотрав'ям.
Так, одним із обов'язкових звичаїв було масове купання у річках та озерах. На думку язичників, уся нечисть залишала водойми і можна було купатися, не боячись їх.
У святкову ніч також розводили багаття, яке підтримували до самого ранку. При цьому традиційно влаштовувалися ігрища, дівчата стрибали через вогонь.
![Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї найміс..., фото-3 Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї наймістичнішого свята літа , фото-3](/dist-assets/images/cap.jpg)
Водночас церква цього дня закликала молитися святому Іоанну Хрестителю та не брати участі в язичницьких ритуалах. Однак, незважаючи на церковні заборони, Івана Купала традиційно проводиться весело та з розмахом.
Що не можна робити на Івана Купала 2021
Наші предки вважали, що на Івана Купала уся нечисть починала прокидатися, тож постійно треба було бути насторожі. У купальну ніч не можна було засинати, адже за повір'ям у цей час в будинок може зайти нечиста сила.
Цього дня також не можна підіймати знайдені гроші, хоч би яка сума не була. Вірили, що такі кошти є завороженими і вони принесуть в дім біду.
Ще один популярний звичай на Івана Купала виглядав наступним чином — дівчата, які мріяли скоріше вийти заміж, в ніч на Івана Купала голяка тричі оббігали житнє поле. Люди вірили, що в цьому випадку наречена присниться своєму нареченому і він обов'язково знайде її.
![Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї найміс..., фото-4 Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї наймістичнішого свята літа , фото-4](/dist-assets/images/cap.jpg)
Прикмети
Вважається, що в ніч з 6 на 7 липня варто триматися якомога далі від води вагітним, дітям та людям літнього віку. Кажуть, що водяна нечисть може їм нашкодити.
На Івана Купала багато традицій і обрядів зв'язано з водою, однак сьогодні з нею треба бути обережнішим. У ніч на Купала не варто купатись, адже русалки чи водяник можуть затягнути під воду. Заходити у водойму дозволяється лише на світанку або до сходу сонця.
Через купальське вогнище не можна перестрибувати з будь-ким. Це потрібно зробити лише зі своєю коханою людиною.
![Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї найміс..., фото-5 Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї наймістичнішого свята літа , фото-5](/dist-assets/images/cap.jpg)
Також на Купала існують суворі заборони стосовно тварин – їх не можна бити.
Ворожіння
Пошук папороті був найголовнішою традицією Купальської ночі. Ця рослина розквітає один раз на рік — лише в ніч свята. Люди вірили, що якщо знайти папороть в ніч на Івана Купала, то можна стати щасливим і багатим.
Раніше молоді дівчата з ранку вирушали в ліс, збирали трави й квіти, робили з них вінки, створювали букети, розкладали в будинку. Люди вірили, що природа в цей день оживає, набуває особливі цілющі властивості та служить оберегом для людини.
![Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї найміс..., фото-6 Сьогодні – Івана Купала: обряди, традиції та звичаї наймістичнішого свята літа , фото-6](/dist-assets/images/cap.jpg)
Особливою магією володіють ворожіння на Івана Купала. У ніч на Івана Купала незаміжні дівчата плели вінки з польових квітів, трав і ворожили на любов. В середину вінка ставили запалені свічки й пускали його по воді, якщо вінок йшов на дно, то улюблений розлюбив дівчину. Якщо вінок приставав до берега, то в цьому році весілля не буде, а якщо вінок відпливав далеко з незгаслою свічкою — дівчина зустріне свого судженого і її чекає щасливе майбутнє.
Читайте також: Зниклу на Полтавщині 17-річну дівчину поліцейські розшукали на заході України
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:00
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
10:43, 31 січня
08:53, 1 лютого
10:43, 31 січня
10:47, Сьогодні
10:47, Сьогодні
live comments feed...