10:00, 28 листопада 2020 р.
Надійне джерело
У Полтаві на заводі ПЗМС щодня виробляють медичний кисень для лікарень (ФОТО, ВІДЕО)
Із поширенням пандемії коронавірусної інфекції COVID-19 однією із найбільш обговорюваних тем стало забезпечення лікарень медичним киснем. Адже за тяжкого розвитку хвороби люди у буквальному сенсі задихаються і кисень може стати для них порятунком. Тому у кожному місті та області роблять усе, щоб лікарні вчасно отримували кисень у необхідних кількостях.
На щастя, у Полтаві проблем із забезпеченням медичним киснем не виникає, тому що його виробляють просто на одному із міських підприємства. А саме – на «Полтавському заводі медичного скла».
Як у Полтаві почали виробляти медичний кисень?
Справа у тому, що у виробництві завод використовує, так званий, технічний кисень. Щоб виготовити медичну ампулу, потрібно досягти температурного режиму, який забезпечується подачею води, газу та технічного кисню. Коли завод переносили на нинішнє місце розташування, то однією із перших будували саме кисневу станцію. Відтоді вона перенесла вже три реконструкції і сьогодні збудована за останнім словом техніки.
Голова правління ПЗМС Олександр Кудацький ставив перед підприємством важливу задачу – забезпечення киснем медичних закладів міста Полтава, а потім – і усієї Полтавської області.
Нагадаємо, медичний кисень є фактично лікарським засобом. Його використовують при важких випадках хвороб органів дихання, а також при серцевій недостатності, отруєннях, виходжуванні новонароджених немовлят тощо.
-Щоб мати дозвіл на виготовлення медичного кисню, нам потрібно було отримати відповідні ліцензії, витримати вимоги ДСТУ. Під час реконструкції ми пішли на значні затрати, але у 2015-му нам все ж таки надали ліцензію на право випуску медичного кисню, - розповідає заступник голови правління із комерційних питань Валентина Мартинова.
Вихід на кисневий ринок дався підприємству нелегко. Справа у тому, що найбільші медичні заклади Полтави до цього забезпечували киснем приватні фірми. І робили це по вищій ціні. ПЗМС, як виробник, міг продавати кисень значно дешевше. І цим, відповідно, економити бюджетні кошти, які медичні заклади витрачали на закупівлю. Але конкуренти заводу, зрозуміло, не вважали таку економію необхідною. Кілька разів підприємству виписували штрафи представники Антимонопольного комітету України. У ситуацію доводилося втручатися владним структурам, писати листи до Києва і лише тоді тиск на завод припинили.
ПЗМС почав забезпечувати киснем лікарні Полтави та області. Кисень у балонах розвозили до медичних закладів власним транспортом. Потім цю практику зберегли лише у межах міста, усі інші споживачі зараз приїжджають за балонами самостійно.
Скільки кисню виробляють на заводі?
Валентина Мартинова розповіла нашим журналістам, що кожного дня отримує листи із різних міст та областей України із проханням забезпечити медичним киснем – у різній кількості. Хтось прохає кілька десятків балонів, комусь потрібна кількість на цілий рік – і мова йде про тисячі балонів. На жаль, більшості прохачів доводиться відмовляти. Тому що практично увесь медичний кисень, який виробляють на ПЗМС, йде не потреби Полтави та Полтавської області.
Із початком пандемії захворюваності на COVID-19 до ПЗМС також пишуть листи керівники різних міністерств, які прохають/вимагають збільшити виробництво кисню у кілька разів. Проте, як пояснили нашим журналістам, підприємство вже працює на повню потужність і виробляє максимальну кількість кисню. Голова правління підписав відповідне розпорядження у жовтні цього року і завод збільшив обсяги виробництва кисню на 54 відсотки.
Якщо конкретно, то за добу на заводі можуть перевірити, заповнити газом та зробити сертифікати якості на партію у 80 балонів газоподібного кисню. У одному такому балоні, який у народі називають 40-літровим, міститься 6,2 метри кубічних "O2".
Проте такої кількості балонів не вистачило б навіть не потреби міста. До прикладу, минулого року обласна лікарня використала 1500 балонів кисню вже до жовтня. І ситуація могла б бути катастрофічною, якби великі медичні заклади у Полтаві вчасно не почали переводити на системи забезпечення зрідженим киснем. У обласній лікарні імені Скліфосовського, дитячій, 3-ій, 5-ій, інфекційній лікарнях встановлені саме такі системи. У них зріджений кисень закачують у спеціальні судини, потім він переходить у газоподібний стан і розходиться системою забезпечення по кисневих проводах по усьому закладу. Зрідженого кисню на ПЗМС за добу можуть виробляти 15 тонн. І це – максимальний обсяг того, що може видати киснева станція.
-Киснева станція працює без зупинки. Наші люди виходять і у суботу, і у неділю. Сьогодні в Україні лише шість підприємств мають ліцензію на виробництво кисню, тому у багатьох областях виникають проблеми, - пояснює Валентина Мартинова.
Під забезпечення зрідженим киснем переобладнані далеко не всі медичні заклади у області. Тому на підприємстві постійно у обороті 500 балонів. Їх щодня приїжджають забирати із 4-ої лікарні Полтави, приватних медичних закладів, лікарень Нових Санжар, Хоролу, Лубен, Миргорода та інших міст області.
Як виробляють кисень?
Разом із начальником конструкторсько-технологічного бюро Дмитром Байданом ми йдемо дивитися на сам процес виробництва кисню.
Він демонструє, як спочатку через спеціальну трубу у систему втягується повітря.
Далі воно очищується спеціальними фільтрами, потім проходить через чотири циліндри компресорної установки. На кожному етапі спершу стискається, а потім охолоджується.
Після кількох процедур стиснення-охолодження поступає на, так звану, колону. Після проходження через її обладнання у результаті отримують кисень у вигляді рідини та азот у вигляді газу (або, за потреби - навпаки - Авт.).
Весь процес відбувається автоматично, але його постійно контролює диспетчер за спеціальним комп'ютером.
Вироблений кисень потрапляє до лабораторії, де його перевіряють на відповідність вимогам ДСТУ. За нормами, власне, вміст кисню не може бути нижчим за 99,5 відсотків.
Виготовлений кисень на спеціальній станції закачують до вже згаданих 40-літрових балонів, які містять 6,2 куб.м. Після цього їх запечатують спеціальними ковпачками.
Є ще менші, 10-літрові балони, які використовують у «швидких допомогах». У них міститься 1,56 кубічних літри кисню.
Зріджений кисень зберігають у спеціальних кріоциліндрах. У одному міститься 210 літрів рідкого кисню. Аналогічні встановлені у медичних закладах Полтави.
Також нам демонструють велику цистерну, яка розрахована на 7,8 тони. Коли до неї закачують нову порцію зрідженого газу, через спеціальний клапан випускають зайвий кисень, щоб врівноважити тиск.
Так, власне, виглядає ідеально чистий кисень.
Із цистерни зріджений кисень перекачують до спеціальних автомобілів, які відвозять його до медичних закладів. У ПЗМС два таких автомобіля марки «Хюндай» ємністю 3 та 1,6 тони. Також для транспортування є велика 20-тонна автоцистерна.
Чи є нестача кисню у медичних закладах Полтави?
Це питання ми після відвідин заводу задали керівнику департаменту охорони здоров’я та соціального розвитку Полтавської міської ради Вікторії Лозі.
-У тих закладах, які відвідені під допомогу хворим на COVID-19, проблем із забезпеченням киснем немає. Іноді, можливо, виникають якісь технічні питання, але ми їх швидко спільно вирішуємо, - запевнила Вікторія Лоза.
Також керівник департаменту повідомила, що найближчим часом планують переобладнання системи забезпечення киснем у 4-ій міській клінічній лікарні, яка потрапила до переліку додаткових закладів, що надаватимуть стаціонарну допомогу пацієнтам із COVID-19.
Раніше ми розповідали, що до медичних закладів Полтави надійдуть нові апарати ШВЛ.
Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
14:35
Вчора
12:27
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:01, 23 грудня 2024 р.
10:06, 14 січня
08:56, 17 січня
08:49, Вчора
live comments feed...