18:00, 26 листопада 2020 р.
Надійне джерело
«У Полтаві на обліку перебуває 6 діток з гепатитами, тому розмову на цю тему треба починати з сім’ї» - інфекціоніст Юлія Сивоглаз
У рамках Європейського тижня тестування наша гостя – лікар-інфекціоніст дитячий КП «Полтавська міська дитяча клінічна лікарня» Юлія Сивоглаз.
– Юліє Ігорівно, наскільки актуальна проблема ВІЛ та вірусних гепатитів серед маленьких мешканців Полтави?
–Наразі у Полтаві на обліку перебуває 6 діток із вірусними гепатитами (5 із гепатитом С та 1 – з гепатитом В). Більшість із них інфіковані при народженні від інфікованих гепатитом С матерів. Тому якщо жінка має таку проблему, потрібно негайно звертатися до лікарів-інфекціоністів для періодичного огляду, обстеження та лікування. Саме лікарі-інфекціоністи направляють таких діток (при активізаціївірусу) на безкоштовне лікування. Це величезна перевага. Діти лікуються на базі обласної дитячої лікарні.
Але є у дітей і набуті вірусні гепатити В і С. Одна дитина була інфікована при переливанні великих об’ємів крові та її препаратів через екстрену ситуацію. Зараз цю систему вже налагоджено, усі препарати крові чітко перевіряються. Президент України підписав закон про банк донорства і препарати крові. Цей закон захищатиме і пацієнтів, і всіх, хто працює з препаратами крові.
Також на обліку перебувають 13 ВІЛ-інфікованих маленьких мешканців Полтави та 14 малюків, народжених від інфікованих мам. До півторарічного віку ми ще не знаємо їх статусу, позитивні вони, чи ні.
Зазвичай мами, які своєчасно стають на облік і дотримуються рекомендацій лікаря-інфекціоніста, отримують АРВ-терапію і народжують здорових діток. Вірогідність передачі вірусу дитині при дотриманні нею всіх рекомендацій надзвичайно маленька. Тому ми й говоримо: чим раніше мама обстежиться, дізнається про свій позитивний статус – чи стосовно ВІЛ-інфекції, чи стосовно гепатиту, тим ефективнішим буде лікування. Чим раніше буде виявлено ВІЛ у організмі й призначено лікування, тим міцнішим залишиться імунітет. Так само й з гепатитом: чим раніше почнеться лікування, тим більше вціліє гепатоцитів, клітин печінки, тим кращими будуть захисна, очисна, метаболічна функції печінки. Тим кращим буде здоров’я.
– Як проявляється вірусний гепатит у дітей?
– Гепатит С може ніяк себе не проявляти. Але дуже часто трапляються проблеми із травленням, нудота, пожовтіння склер. У таких випадках ми обов’язково обстежуємо будь-які печінкові проблеми чи розлади травлення. Такі діти обов’язково обстежуються на вірусні гепатити. Іноді при цьому трапляються неочікувані «знахідки».
Лікування вірусного гепатиту підбирається під конкретну дитину і в період активізації вірусу проводиться на базі обласної клінічної інфекційної лікарні.
– Що варто донести батькам із приводу загрози інфікування дітей вірусами імунодефіциту та гепатитів?
– Батьки мусять знати, що вберегти здоров’я дітей можна щирим спілкуванням: пояснювати складні речі простими словами. Варто контролювати, до яких манікюрних чи тату-салонів ходять підлітки. Адже основний шлях передачі цих захворювань – кров та біологічні рідини. І недбала обробка інструментів у салоні може стати причиною інфікування гепатитом. Попереджати, щоб при них розкривали пакет із одноразовим інструментарієм. Правила безпеки треба знати незалежно від того, збирається дитина відвідати салон, чи ні. Бо коли вона захоче це зробити, частіш за все батьків ставити до відома вже не буде.
Статеве життя підлітки також починають здебільшого безконтрольно, на емоціях. Цих дітей теж можна вберегти, спілкуючись із ними. Основним шляхом передачі ВІЛ є статевий – це понад 65 відсотків випадків зараження. А отже захворіти на ВІЛ може кожен. Батьки мусять навчати підлітків користуватися засобами індивідуального захисту під час статевих контактів, говорити про ризики і загрози.
Обстежитися можна у лікаря-педіатра. Це можуть бути і швидкі тести, й інші методи обстеження. Якщо немає бажання іти до педіатра, можна звернутися до лікаря-інфекціоніста. Є у Полтаві анонімні кабінети. Є кабінет «Довіра» по вул. Івана Мазепи, 36, каб. 302. За адресою пров. Госпітальний знаходиться Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД, де також можна пройти обстеження безкоштовно й анонімно.
Мами і тата, які планують вагітність, для захисту дитини від таких ускладнень мають обстежитися ще на етапі планування – на ВІЛ, вірусні гепатити. Якщо ви мали незахищені статеві контакти, робили татуювання у «непевних» закладах, якщо маєте сумніви щодо манікюрних чи педикюрних процедур, періодично раз на рік чи раз на два роки варто обстежуватися, щоб знати, чи все у вас добре, чи не потрібно звернутися за порадою до лікаря, щоб це було своєчасно.
Ми, дорослі, завжди відповідаємо за дітей. І наша задача навчити їх не тільки жити в цьому світі, а й дбати про своє здоров’я, думати більше головою, аніж серцем, ставитися шанобливо до свого організму. Навчити обстежуватися не лише коли щось болить, а й з метою профілактики виявлення певних патологій. Навчимо цьому дітей – збережемо їм здоров’я.
Публікація створена за сприяння КП "ПОЛТАВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ"
Читайте також: "Манікюр, пірсинг, тату - процедури рииковані" - лікар інфекціоніст
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...