09:30, 20 серпня 2020 р.
Надійне джерело
Кого Полтаві обирати і з яких партій кандидати?
5 вересня в Україні загалом та Полтаві зокрема стартує кампанія чергових місцевих виборів. Полтавцям, звичайно, найбільш цікаво – хто ж претендуватиме на посаду міського голови? Офіційне висунення кандидатів відбудеться у період із 15 по 24 вересня, проте вже зараз можна зробити короткий огляд потенційних претендентів на крісло очільника міста. Ми включили до нього вісьмох політиків, які раніше заявляли про свій намір балотуватися або вже ведуть у місті агітацію. Слід зауважити, що більшість із них вже були обраними (або призначеними) на ту чи іншу політичну посаду. Андрій Матковський, Олександр Мамай та Олександр Шамота (у якості в.о.) вже мають досвід керування Полтавою. Юрій Бублик та Сергій Каплін були народними депутатами від полтавських округів, Олександр Удовіченко двічі керував областю у якості голови ОДА та був головою обласної ради, а Оксана Деркач має восьмирічний досвід роботи секретарем Полтавської міської ради. І лише Сергій Іващенко – людина для полтавської політики фактично нова.
Юрій Бублик «Свобода – несвобода – і знову Свобода!»
Юрій Бублик, 46 років. Суб’єкт висування – ВО «Свобода».
Юрій Бублик – один із тих політиків, які мають позитивний досвід виборчих кампаній, проведених у Полтаві. Він двічі вигравав вибори до Верховної Ради по 145-му виборчому округу. У 2012-му набрав 29 974 голоси (36,45 %) і обійшов Володимира Макара – 24 924 голоси та Бориса Лозовського – 10 047 голосів.
У 2014-му на тому ж окрузі Бублик переміг вдруге. Цього разу за кандидата проголосували 17 467 виборців (22,60%). На другому місці фінішувала Тетяна Корост – 15 718 голосів (20,34%), на третьому завершив перегони Андрій Матковський – 10 047 голосів (12,21%).
А от єдині свої вибори у якості кандидата на посаду міського голови Полтави Бублик програв. У 2015-му він набрав лише 15 190 голосів або 14,4% і пропустив уперед не лише Олександра Мамая, але й Андрія Матковського та Олександра Удовіченка.
Ще одні вибори Бублик програв у 2019-му. Він балотувався до Верховної Ради по тому ж 145-му округу як самовисуванець. Набрав 7 471 голос (9,86%) і програв Андрію Бобляху із «Слуги народу».
Впродовж п’яти років – із 2010 по 2015 – Юрій Бублик був членом партії «Свобода». Проте у грудні 2015-го вийшов зі «Свободи», а у квітні 2016 увійшов до парламентської фракції «Блоку Петра Порошенка». Вже у січні 2017 він залишив фракцію БПП і решту каденції працював як позафракційний.
19-го серпня з'явилася інформація про те, що Бублик знову йде на вибори від «Свободи».
Саме ці малозрозуміли для виборців переходи зменшують шанси екснардепа на підсумкову перемогу. А підтримки мешканців рідної Ковальської громади (Бублик працював там сільським головою із 2010 по 2012 рік) може не вистачити.
Оксана Деркач «Повернутися, щоб перемогти колишніх?»
Оксана Деркач, 54 роки. Суб’єкт висування – «Опозиційна платформа «За життя».
У листопаді 2010-го року Оксана Деркач стала депутаткою Полтавської міської ради від «Партії регіонів», а 19-го листопада її обрали секретарем. Пропрацювала на цій посаді усю каденцію. Нагадаємо, міським головою у той період був Олександр Мамай.
На наступних виборах – у 2015-му – Оксана Деркач балотувалася вже від «Рідного міста». Знову стала депутатом і знову її обрали секретарем ради. Проте допрацювати до закінчення каденції Оксані Антонівні цього разу не вдалося. Спершу через суперечності у березні 2018-го Оксана Деркач пішла із посади керівника міської організації «Рідного міста». А 31-го серпня її звільнили із посади секретаря та взагалі відкликали із ради.
10-го липня з’явилася інформація про те, що Оксана Деркач буде балотуватися на посаду міського голови від «Опозиційної платформи За життя». Про це повідомив скандально відомий народний депутат Ілля Кива.
Щоб стати першою жінкою, яка очолить міську раду у Полтаві, Оксані Деркач потрібно перемогти "колишніх": Олександра Мамая, із яким її пов'язує робота під час двох каденцій ради та Олександра Удовіченка, із яким їм стало тісно у одному "Рідному місті".
«Плюси» на користь Оксани Деркач – вона має значний досвід роботи на важливій посаді секретаря, отже вміє знаходити спільну мову із представниками різних фракцій. «Мінуси» - балотування від ОПЗЖ, яку вважають відверто проросійською партією.
Сергій Іващенко «Чи збудує слуга нове місто?»
Сергій Іващенко, 56 років. Суб’єкт висування – «Слуга народу».
Більше відомий у Полтаві як забудовник. І єдиний із перерахованих кандидатів, який поки що не має значного політичного досвіду. Єдиною політичною перемогою Іващенка лишається обрання у 2017-му році депутатом Щербанівської ОТГ. У 2019-му Сергій Васильович балотувався по 145-му округу як кандидат у народні депутати від «Аграрної партії». Набрав 2 444 голоси (3,22%).
Численні джерела підтверджують інформацію, що саме Сергій Іващенко стане кандидатом на посаду міського голови від партії «Слуга народу». Нібито 3-го вересня його має представити Президент України Володимир Зеленський, який відвідає Полтаву із офіційним візитом.
«Плюси» кандидата – все ще досить високий рейтинг партії «Слуга народу» та політична незаплямованість. «Мінуси» - Іващенко чи не найменш впізнаваний із усіх кандидатів і за два місяці виборчої кампанії «розкрутити» його буде надзвичайно складно.
Сергій Каплін «Просто прорубати вікно у міськраду»
Сергій Каплін, 40 років. Суб’єкт висування – «Партія простих людей Сергія Капліна».
Ще один екснардеп, а також кандидат у Президенти України. У якості висуванця від партії «Удар» переміг на виборах 2012 року на 144-му виборчому окрузі. За Сергія Капліна тоді проголосували 25 757 виборців (32,21%), за Олександра Залужного – 20 146 (25,19%), за Андрія Матковського – 12 851 (16,07%).
Каплін повторив свій успіх у 2014-му, вже у якості висуванця від БПП. За нього проголосували 36 762 виборці (46,3%), за Юрія Кривошеєва – 9 351 (11,77%), за Ірину Балибіну – 4 960 (6,24%).
У 2015-му очолив Партію простих людей, у 2016-му її перейменували у СДП. Зараз балотується від «Партії простих людей Сергія Капліна».
У 2019-му році був кандидатом у Президенти України. Набрав 0,07 % (14 532 голоси). Того ж року балотувався як самовисуванець по 144-му виборчому округу. Набрав 8 013 голосів (10,77%), посів лише третє місце – поступився Дмитру Нальотову та Олександру Мамаю.
Серед «плюсів» Капліна – впізнаваність та ораторські здібності. Серед «мінусів» - стійке реноме популіста. І, звичайно, історію із сокирою та прорубаними дверима у кабінет міського голови у Полтаві все ще пам’ятають. Зіграє вони у «плюс» чи «мінус» - те ще питання.
Олександр Мамай «Тричі в одну річку увійдеш?»
Олександр Мамай, 52 роки. Суб’єкт висування – партія «За майбутнє».
Єдиний із кандидатів, який двічі поспіль перемагав на виборах міського голови Полтави. 31-го жовтня 2010 року набрав 67 444 голоси (61,64%) і значно випередив Андрія Матковського, якого підтримали лише 14,29 % виборців.
У 2015-му році Олександр Мамай вдруге обійшов Андрія Матковського, щоправда, тепер – лише у другому турі виборів. Мамая підтримали 24 214 виборців (22,98%), Матковського – 19 169 полтавців (18,19%).
Другу каденцію Олександр Мамай не допрацював до кінця, оскільки 14 вересня 2018 року йому висловили недовіру та звільнили із посади. Мамай називав прийняте радою рішення незаконним, оскаржував його у судах, проте відновитися на посаді не зміг.
На виборах до Верховної Ради у 2019 році балотувався як самовисуванець, набрав 12 717 голосів (17,09%) і поступився Дмитру Нальотову із «Слуги народу».
У липні 2020 року з’явилася інформація, що Мамай йде на вибори від політичної партії «За майбутнє».
У "плюс" Олександру Мамаю можна сміливо записати найбільш стійке ядро виборців, які готові підтримувати його за будь-яких умов. Навіть дострокове припинення повноважень не вдарило по рейтингу Олександра Федоровича (скоріще - навпаки) - і цифри соціології це підтверджують. "Мінуси" - Мамай стійко асоціюється із хаотичною і безконтрольною забудовою Полтави МАФами, розваленою системою ЖКГ та знищенням комунальних підприємств.
Андрій Матковський «Вибрати не можна/можна тільки Батьківщину»
Андрій Матковський, 56 років. Суб’єкт висування – партія «Батьківщина».
Ще один із кандидатів, який має досвід роботи міським головою Полтави. Переміг на виборах у 2006-му році, набравши 53,78 голосів виборців. Перед цим був депутатом міської ради від Блоку Юлії Тимошенко та секретарем міської ради.
У 2010 та 2015 програвав вибори Олександру Мамаю. У міській раді поточного скликання є депутатом від Блоку Петра Порошенка. У серпні цього року з’явилася інформація про те, що Матковський очолив міський осередок партії «Батьківщина» і йтиме на вибори від цієї політсили.
Серед "плюсів" Матковського - багаторічний політичний досвід, впізнаваність серед виборців та наявність власних медійних ресурсів. Серед "мінусів" - реноме керівника, який уміє заробляти на відкатах.
Олександр Удовіченко «Усе нове – добре забуте старе?»
Олександр Удовіченко, 63 роки. Суб’єкт висування – партія «Рідне місто».
Найстарший із кандидатів має досвід роботи на найвищих керівних посадах у Полтавській області. Був головою ОДА за президентства Леоніда Кучми – у 2003-2005 роках – та за Віктора Януковича – у 2010-2014. Між цими періодами був головою Полтавської обласної ради – 2006-2010.
Був членом «Партії регіонів», а після Революції Гідності став лідером партії «Рідне місто». Від неї балотувався на посаду міського голови Полтави у 2015-му. Посів третє місце, набравши 16 021 голосів (15,18%).
Серед "плюсів" Олександра Удовіченко - репутація "міцного господарника" та значний досвід роботи на керівних посадах. Серед "мінусів" - належність до "Партії регіонів" та загалом до минулої владної системи.
Олександр Шамота «Лишити крісло чи позбутися в.о.?»
Олександр Шамота, 39 років. Суб’єкт висування – невідомий.
Чинний керівник міської ради, щоправда – у якості в.о. У 2010-му Олександра Шамоту вперше обрали депутатом міської ради – від партії «Фронт змін». Пізніше він працював помічником народного депутата Сергія Капліна. У 2015-му балотувався на посаду міського голови від Соціал-демократичної партії. Посів п’яте місце, набравши 8 257 голосів (7,83%). Тоді ж пройшов до ради як депутат. У вересні 2018-го року після припинення повноважень Олександра Мамая був обраний секретарем міської ради та призначений виконуючим обов’язки міського голови.
За неофіційними даними, Шамота може стати кандидатом на посаду міського голови від «Європейської солідарності». Проте поки що ані сам кандидат, ані представники політсили цю інформацію не підтвердили.
Серед "плюсів" Шамоти - молодість, серед "мінусів" - нинішній статус керівника міста, нехай і з приставкою "в.о.". А владу виборець традиційно не любить, натомість охоче голосує за опозицію, яка цю владу критикує. Зрештою, Шамота, який чимало років провів у опозиційній боротьбі, сам це добре знає.
Після офіційного старту виборчих перегонів на політичному полі Полтави можуть з'явитися інші кандидати. Тоді ми обов'язково зробимо огляд і про них. А поки що - вивчаємо біографії, аналізуємо досягнення та міркуємо над своїм майбутнім вибором.
Фото зі сторінок кандидатів у соціальних мережах
Підготував Володимир Паршевлюк
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:01, 23 грудня 2024 р.
19:04, 31 грудня 2024 р.
10:33, 10 січня
10:33, 10 січня
10:33, 10 січня
live comments feed...