10:00, 15 серпня 2020 р.
Надійне джерело
Археолог із Полтави розповів правду про знайдене золото, скарби у курганах та привиди скіфів
15-го серпня в Україні відзначають День археолога. Напередодні цього свята ми поспілкувалися із В’ячеславом Шерстюком, директором «Центру охорони та досліджень пам’яток археології». Він має 17 років досвіду розкопок та наукової роботи. Із майже годинної розмови ми вибрали найцікавіші факти про Полтавщину, кургани, коштовні знахідки та поширені міфи щодо археологів.
Про скарби у курганах
Один із найпоширеніших міфів – про те, що у курганах досі зберігаються якісь величезні скарби. Тут треба розуміти, що їх грабували постійно – і у різні часи. Грабували самі скіфи, які бачили, де ховають якихось знатних осіб, чекали якийсь час, розривали ці кургани і забирали усе цінне. Грабували їх і козаки. І у 19 та 20 столітті їх також розкопували та грабували. Тому до нашого часу десь 99,9 відсотків курганів вже були раніше розкопані, а все цінне із них – викрадене.
Про насипання курганів шапками
Знаєте, як говорив один чоловік у відомій історії: «Бо маю час і маю натхнення!» От якби скіфи мали час і натхнення, то вони б справді насипали кургани шапками. Насправді ґрунт чи дерен зносили на шкірах, на дерев'яних транспортних засобах тощо.
Про козаків і поховання у курганах
Козаки теж іноді ховали своїх померлих у курганах. Але не насипали нові, а використовували вже існуючі. Для них кургани більше були значимими не як місця поховань, а як топографічні орієнтири.
Про знайдене золото
За 17 років розкопок я був присутній при трьох випадках, коли знаходили золото. Щоб ви розуміли, у одному випадку це була золота фольга, яка важила десь 0,01 грама. У іншому випадку знахідкою була золота сережка золотоординська. Для археологів ці знахідки мають насамперед історичну цінність, а не якимись предметами, які можна здати у ломбард та заробити.
Про намисто із людським зубом
Найцікавіші розкопки, на яких я був? Це було неподалік Гребінки. Ми знайшли шаманське поховання. У ньому були перевернутий горщик, дерев’яне колесо, бубон із якимись травами всередині. Шаманом була жінка, на ній було намисто із людським зубом із карієсом.
Про похованих дружин
Були випадки, коли поряд із якоюсь знатною особою, приміром, вождем, ховали його дружину. Але немає підтверджень, що її вбивали. Скоріше за все, вона мала такі переконання, що має добровільно піти на той світ за своїм чоловіком і приймала отруту.
Про забобони і страхи
Я вважаю, що археолог має бути атеїстом. Нам доводиться проводити розкопки у різних місцях. Це ж фактично кладовища. Тут забобони будуть заважати виконувати свою роботу. Взагалі, це для людей сторонніх археологія видається таким дуже романтичним процесом. Ми ставимося до цього як до роботи - цікавої, але зачасту копіткої та рутинної.
До речі, у окремому розділі на сайті центру охорони та досліджень зібрана підбірка найпоширеніших "мемів" стосовно роботи археологів.
Про привид скіфа
Ми самі у забобони не віримо, але інших, буває, лякаємо. Була історія, коли чоловік із Гадяцького району знайшов старовинний глечик і хотів передати до центру. Але потім, певно, передумав, і вирішив його лишити собі чи продати. Сказав, що глечик хтось украв. Я зробив вигляд, що повірив, але повідомив, що до крадія вночі буде приходити скіф і вимагати віддати горщик. Так от, через два дні цей чоловік сам привіз глечик (і деякі інші знахідки) до центру. Сказав, що йому дві ночі снився скіф.
Про реальний і віртуальний туризм
На Полтавщині чимало місць, просто-таки пронизаних історією. Це і кургани, і городища, і місця відомих битв. У нашому центрі ми розробили туристичні маршрути, які можна буде відвідати як віртуально, так і пройтися ними у реальному житті. Розробили п’ять віртуальних маршрутів. Один із них - «Місцями древніх битв». У реальності на цих місцях вже практично не лишилося слідів тих баталій, але віртуальний маршрут дозволяє відновити історичні події. І ви дізнаєтесь про курган, на якому вбили Брюховського, про Говтву, під якою повстанці Острянина розбили військо Потоцького. І ще багато чого цікавого.
Про розкопки на Мальдівах
Куди хотів би поїхати на розкопки? У Америці було б цікаво покопати. Там зовсім інші горизонти культури. Ще хотів би дослідити кургани у Західній Європі. І простежити за розвитком індоарійської цивілізації. До речі, арійці були і на Мальдівах. Там теж цікаво було б покопати (Сміється - Авт.)
Розмову вів Володимир Паршевлюк
Нагадаємо, раніше на Полтавщині знайшли поховання із старовинною булавою та браслетом із вовчих зубів.
Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
08:45, 17 грудня
12:07, Сьогодні
08:44, Вчора
15:34, Сьогодні
10:13, 12 грудня
16
live comments feed...