11:00, 13 липня 2019 р.
Надійне джерело
Сьогодні у Полтаві вшановують Горбанівську чудотворну ікону
Горбанівська ікона здавна має славу чудотворної. Звертаючись до неї, люди часто отримували допомогу, однак є цікавою і історія цього образу.
" Ікона належить до іконографічного типу Корсунської ікони, писаної євангелістом Лукою і перенесеною кн. Володимиром із Херсонесу (Корсуня) до Києва 988. Назву отримала від імення козака Горбаня, що знайшов святиню. За переказами, була явлена в 1 пол. 18 ст. на незаселеній і оточеній лісом території, де нині знаходиться с. Горбанівка. Козак Горбань мав у цій пустоші пасіку. Одного разу, під час косовиці, його коса, зачепившись за щось тверде, зламалася. Нахилившись, він побачив у траві ікону Богоматері; кінець коси поранив лик Пречистої під правим оком і з нього покотилася сльоза (слід від якої і зараз виразно видно на іконі).
Краї образу, писаного на металі, були обрізані, що свідчило про колишнє зумисне пошкодження святині злодійською рукою. Вражений дивом, Горбань відніс знахідку додому, повідомивши про неї духовенство. Поблизу місця , де знайшли ікону забило цілюще джерело, що струменить і понині; у кінці 1990-х. його почистили й облаштували" - розповідає в інтерв'ю історик Тетяна Черкасець.
У 1765 для ікони, неподалік від місця її явлення, завдяки меценатам звели Різдвяно-Богородицьку церкву. 1818 клопотанням священика Євтихія (Павловського) храм перебудували на мурований. Образ знаходився у гарному кіоті й був прикрашений срібно-позолоченими шатами. Ікона щедро чудодіяла, дивні зцілення фіксували у церковній книзі.
" Потім настали більшовицькі лихоліття. Після зруйнування церкви святиня, з якої зняли коштовну ризу, була перенесена до Макаріївського храму м. Полтава.
Раніше ми розповідали: Мгарський монастир відзначив 400 ліття з часу заснування
Випустили монети із зображенням Мгарського монастиря
Козельщинська Богородиця - прадавній оберіг нашого краю
Згодом її переховували колишні черниці Великобудищанського монастиря. З вона 1941 до 1949 перебувала в Макаріївській церкві, з 1949 до 1962 – у кафедральному Спасо-Преображенському соборі. Після знищення останнього знову повернулась до Макаріївського храму, що став кафедральним. Образ розміщується у лівому приділі храму, гарно оздоблений та обвішаний прикрасами – пожертвами прочан. Перед іконою вірні моляться Богоматері як «Заступниці і Похвалі землі нашої Полтавської», щонеділі їй відправляється акафіст, двічі на рік – 13 липня та 12 жовтня– здійснюються урочисті архієрейські богослужіння" - говорить Тетяна Черкасець
Починаючи з 1850 року , щорічно 13 липня ікону урочисто переносили до Полтави, де залишали в Успенському соборі протягом літньо-осінніх ярмарків, а потім повертали назад. Із 1930-х роках хресні ходи здійснювали лише в межах міста, а у 1960-ті вони були повністю заборонені. З 1999х роках їх відновили, і відтоді щоліта вони проводяться на території с. Горбанівка.
Раніше Священник Сергій Павелко : паперові ікони це справжні ікони
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...