08:30, 13 червня 2019 р.
Надійне джерело
Донорство як частина життя
Полтавець Олексій Новіков здає кров вже п’ять років поспіль, майже щомісяця. Уперше зробив це, відгукнувшись на оголошення про термінову допомогу хворій дитині. На Полтавській обласній станції переливання крові його кров ретельно перевірили і виявили, що чоловік може бути донором тромбоцитів. Цей вид донорства менш поширений – лише 10% донорів на станції переливання крові є саме донорами цього компоненту крові. Але дуже затребуваний. Особливо тромбоконцентрат потрібен пацієнтам онкогематологічного відділення: і дітям, і дорослим. Тому Олексій продовжує здавати кров знову і знову.
"З тих пір, як став донором тромбоцитів, «звичайну» кров вже не здаю. Мене викликають на станцію переливання, коли є потреба. Приблизно це відбувається десять разів на рік. Загалом же здавати кров на тромбоконцентрат можна щодватижні", - розказує Новіков.
Трансфузіологи розказали, що донором тромбоцитів можуть бути здорові чоловіки вагою не менше 70 кг і віком не старші 50 років, які вже мали досвід донорства крові. Існує обов’язкова вимога, яка й робить цей вид донорства особливим: донори повинні мати показник не менше 200000 од/мкл тромбоцитів у периферійній крові. В принципі, загальна норма дещо менша. Але тут ідеться якраз про те, щоб можна було взяти частину тромбоцитів без жодної шкоди для здоров’я донора. Менше, ніж за тиждень їхня кількість поновиться.
Сама процедура, на відміну від звичайної 10-15-хвилинної забору цільної крові, триває близько години. Апарат – таких у Полтавській області всього два – бере та повертає кров невеликими порціями, опрацювавши. Потрібні саме чоловіки, бо забір і повернення відбуваються під тиском, а тому судини повинні бути певного діаметру та міцності. Самі апарати сучасні, високотехнологічні, у них використовуються одноразові системи (вартістю 6000 грн за шт.), які роблять процедуру безпечною і унеможливлюють контакт з чужою кров’ю чи інфікування.
І донорів тромбоцитів, і донорів цільної крові критично не вистачає. Хоча регулярно здавати кров – корисно, кажуть лікарі-трансфузіологи. Покращується самопочуття, знижується тиск, у старшому віці меншає загроза атеросклерозу.
І все ж в Україні донорство поки що - не надто розповсюджене явище. Якщо у холодну пору року на станцію переливання приходять близько двох десятків донорів на день, то влітку їхня кількість скорочується до 3-5. А потреби не меншають, а пацієнти з тяжкими захворюваннями чи небезпечними для життя травмами не можуть чекати… Зараз на Полтавській станції переливання роблять акцент на створенні реєстру активних донорів – людей, які б здавали кров регулярно, хоча б раз на квартал. Для таких створюють «Медичну картку активного донора», де фіксують результати всіх обстежень і аналізів крові, кількість донацій та ін..Наявність постійних донорів збільшує упевненість у тому, що здана кров якісна, безпечна. І у тому,що нагальна потреба у препаратах крові буде закрита вчасно. Активними донорами можуть бути повнолітні чоловіки та жінки без медичних та інших протипоказань. Критичний для донорства вік – 60 років, однак вперше здати кров, маючи такі поважні роки, вже навряд вийде – ризиковано для здоров’я. Тому починати варто раніше.
"Ніколи не питаю, для кого саме здаю кров сьогодні, - каже Олексій. – Мені достатньо знати, що вона потрібна. І що я роблю справу, яка комусь може врятувати життя".
Долучитися до порятунку життя може кожен. І не лише 14 червня, у Міжнародний день донорства, а й будь-коли. Полтавська обласна станція переливання крові працює у будні дні з 8 до 14 години і дуже чекає своїх героїв!
Світлана Варвянська
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
08:44, 20 грудня
12:07, 21 грудня
08:45, 17 грудня
live comments feed...