18:05, 15 листопада 2018 р.
Надійне джерело
Як громаді ініціювати зміни в Полтаві? Розповідаємо детально
Громадяни можуть подати місцеву ініціативу, яку потім депутати розглянуть на сесії місцевої ради та винесуть рішення. Як це зробити юридично правильно розбиралася коаліція «Прозорі ради».
Захистити інтереси громади можна й завдяки місцевим ініціативам. Цю форму участі громадян у місцевому самоврядуванні визначено Статутом територіальної громади м. Полтави (далі – Статут). Поруч з петиціями та громадськими слуханнями, вони також є інструментами місцевої демократії, однак, полтавці ними не користуються.
Коаліція «Прозорі ради», яку в Полтавській області представляє Інститут аналітики та адвокації, надіслали інформаційний запит до Полтавської міської ради. У відповідь на запит міська рада не надала перелік місцевих ініціатив, які були подані за останній рік. Відповідно, не було й копій протоколів пленарних засідань, на яких розглядались проекти, подані ініціативами. Згідно з відповіддю на запит, в апараті Полтавської міської ради інформація відсутня. Також на офіційному сайті ради немає розділу «Місцеві ініціативи» та інформації про можливість і механізм подання місцевих ініціатив. Це означає, що полтавці не обізнані з даним інструментом впливу, а відтак і не користуються ним.
Що потрібно, аби подати місцеву ініціативу
Згідно зі ст. 48 Статуту, для ініціювання розгляду питань у міській та районних у місті радах члени територіальної громади мають, по-перше, створити ініціативну групу у складі до 10 жителів міста Полтави. По-друге, скласти про це заяву, підписану всіма членами ініціативної групи. По-третє, зареєструвати заяву відповідно міською, районними у місті радами. При цьому, участь в ініціюванні та внесенні питань на розгляд у раді мають члени територіальної громади міста Полтави, які досягли 18 років.
У заяві необхідно вказати:
- ПІБ, місце проживання всіх членів ініціативної групи
- мету створення ініціативної гру
- територію, від якої будуть ініціюватися питання на розгляд у міській, районній в місті раді (мікрорайон, вулиця, квартал, будинок, район)
- місце та час проведення зборів громадян за місцем проживання
для ініціювання розгляду питань у відповідній раді
Статтею 49 Статуту встановлено, що після реєстрації заяви ініціативна група проводить збори громадян за місцем проживання. На зустріч обов’язково необхідно запросити депутатів відповідної ради. На зборах визначаються конкретні питання місцевої ініціативи для внесення на розгляд ради.
Рішення з питань місцевої ініціативи приймаються більшістю присутніх громадян, відкритим або таємним голосуванням, і підписується головою та секретарем зборів.За результатами зборів складається протокол, який у двох примірниках подається ініціативною групою у відповідну раду.У ньому має бути зазначена кількість присутніх громадян, ПІБ присутніх депутатів відповідної ради та питання місцевої ініціативи, які пропонуються зборами на розгляд ради. Також до протоколу додається список громадян, які були присутніми на зборах із зазначенням їх місця проживання та дати народження. Протокол підписується головою та секретарем зборів.
Що відбувається після подачі місцевої ініціативи до ради
Ст. 52 Статуту встановлено, що у строк, не пізніше, ніж через сім днів після подання у відповідну раду, протокол зборів громадян розглядається радою голів постійних депутатських комісій за участю відповідно міського голови або секретаря міської ради, голови районної ради або його заступника. Рада голів постійних депутатських комісій дає доручення відповідній постійній депутатській комісії ради щодо розгляду питання місцевої ініціативи на сесії ради.
В подальшому рада на своїй сесії, обов’язково на відкритому засіданні, розглядає місцеву ініціативу за участю членів ініціативної групи та приймає відповідне рішення. Копія рішення надається ініціативній групі з питань місцевої ініціативи. Також воно має обов’язково опублікуватися в міських засобах масової інформації у термін, не пізніше, ніж через 10 днів після його прийняття. Це визначено ст. 54 Статуту.
Рішення, прийняті радою з питань, внесених на її розгляд шляхом місцевої ініціативи,набувають чинності з дня їх офіційного оприлюднення в міських засобах масової інформації, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.Повторний розгляд питань місцевої ініціативи на сесії відповідної ради можливий не раніше, ніж через рік після прийняття попереднього рішення з цього питання.
Як бачимо, механізм подачі місцевої ініціативи чітко визначений законодавством. Тому члени територіальної громади міста Полтави мають право ініціювати розгляд міською та районними в місті радами будь-якого питання, віднесеного Конституцією і законами України до відання місцевого самоврядування.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:21
Вчора
18:33
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:01, 23 грудня 2024 р.
22:15, 9 січня
43
09:59, 1 січня
05:09, 10 січня
live comments feed...