13:33, 25 жовтня 2018 р.
Українські апетити vs модернізація: чи спрацює в Полтаві литовська програма утеплення будинків?
24 жовтня у Полтаву з робочим візитом прибули представники литовського Агентства економії енергії в житлових будинках (ВЕТА). В «Інституті розвитку міста» вони взяли участь у круглому столі «Литовський досвід реновації багатоквартирних будинків». Вони детально розповіли представникам ОСББ, ЖКХ Полтави та членам робочої групи по впровадженню Плану сталого енергетичного розвитку як саме Литва втілює в життя програму реновації будинків радянської забудови.
Пілотний проект програми вже стартував у Кременчуці, спеціалісти обрали 3 панельні будинки радянської забудови для реновації, литовське Агентство економії енергії в житлових будинках (ВЕТА) вже розробило для них інвестиційні ТЕО.
Як розповіли представники Агенції Томас Гідріс, Геннадій Мікшіс та Ліна Балчюнене, у Литві вже втілено близько 2000 проектів такої реновації. У підсумку:
- енергоефективність будинку зростає на 40-60%
- вартість реновацій у перерахунку складає 180 євро за метр квадратний
- вартість комплексної реновації радянського будинку площею 1500 квадратів становить 270 000 євро (вікна, міжпанельні шви, утеплення даху, утеплення горища, утеплення підвалу і цоколя, заміна усіх труб, встановлення теплових насосів, сонячних колекторів та інше)
- до 40% вартості оплачує держава, іншу частину – мешканці
- строк кредитування – 20 років, 0% або 3% кредит
- за усіх малозабезпечених мешканців кредит виплачує держава
- інші мешканці, в середньому, виплачують кредит за 5 років
Ось як виглядають модернізовані хрущівки та панельні 9-поверхівки у Литві:
Все, ніби-то, дуже гарно і практично, усі у виграші: мешканці сплачують до 50% менше за комунальні послуги, держава отримує тисячі нових робочих місць у будівельних та інженерних фірмах, розвивається сфера енергозберігаючих технологій, населення значно скорочує потреби держави купляти газ та електроенергію.
Але. Чи працюватиме це в українських реаліях? Могло б – литовські спеціалісти готові надати комплексну допомогу у впровадженні програми. Мешканці отримають 40% компенсації суми кредиту від держави. І тут у центрі уваги опиняються загребущі українські олігархи, які володіють усіма банками країни. Що вони пропонують?
- строк кредитування – 5 років
- одноразова комісія – 1,25%
- річна процентна ставка – 17,5% і більше
Що в нас виходить? 180 євро множимо на, припустимо, 42 квадратні метри = 7560 євро = 242 000 гривень. Віднімемо 40% державної компенсації = 146 000 гривень. Додаємо 18% банківської комісії = 172 000 гривень. Розділимо на 5 років. 2 тисячі 900 гривень доведеться в середньому заплатити кожній українській родині щомісяця. А якщо площа квартири більша за 40 квадратів – сума значно збільшується. До того ж, не забувайте, що ви повинні щомісяця сплачувати вартість усіх комунальних послуг, навіть якщо вони і зменшаться на відсотків 40-50.
У підсумку, маємо абсолютну перемогу зажерливих українських банків над будь-якою модернізацією.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...