• Головна
  • Дайвер із Полтави пірнув до затонулих кораблів у місці ядерних випробувань США – на атолі Бікіні (ФОТО, ВІДЕО)
09:07, 19 серпня 2018 р.
Надійне джерело

Дайвер із Полтави пірнув до затонулих кораблів у місці ядерних випробувань США – на атолі Бікіні (ФОТО, ВІДЕО)

Дайвер із Полтави пірнув до затонулих кораблів у місці ядерних випробувань США – на атолі Бікіні (ФОТО, ВІДЕО)

На дні атолу лежать кораблі, які затопили під час вибухів ядерних бомб

Із полтавським дайвером Ігорем Сіриком ми говоримо про занурення на глибину понад сто метрів, про відвідини капітанського містка на легендарному "Британіку" та шість днів на "кладовищі кораблів" у атолі Бікіні.

Ігор Сірик, полтавець, директор ТОВ "НОВОС ДЕВЕЛОПМЕНТ", депутат Полтавської обласної ради. 20 років займається дайвінгом. Минулого місяця разом із вісьмома іншими дайверами з різних країн світу побував на атолі Бікіні, де у середині двадцятого століття Сполучені Штати Америки проводили ядерні випробування. Впродовж шести днів дайвери пірнали на 50-метрову глибину та досліджували затоплені американські, японські та німецькі кораблі.

Від «Британіка» до «Саратоги»

Наприкінці липня цього року експедиція із дев’ятьох дайверіввирушає до атолу Бікіні у Тихому океані. У складі експедиції – дайвери із України, Данії, Ісландії, Росії, Англії, США та ОАЄ. Із України – полтавський дайвер Ігор Сірик. У експедицію його запросив ісландський друг Яспер. Раніше вони разом пірнали на легендарний «Британік», який у 1916-му році затонув у Егейському морі.

-На «Британік» робили два занурення на глибину у 114 метрів. Це були абсолютно незвичайні відчуття. На такій глибині – максимальна тиша. І головне відчуття – дотику до історії. Раніше ти бачив цей корабель у історичній хроніці, читав про нього, бачив старі фото, а зараз ти опускаєшся на палубу цього корабля, який називають сестрою «Титаніка», стоїш на його капітанському містку. Це – відчуття, які ні з чим не порівняєш, - пригадує Ігор Сірик.

Після «Британіка» дайвер із Полтави мріяв потрапити на атол Бікіні – кораловий острів, який у минулому столітті став місцем проведення ядерних випробувань.

Атол Бікіні – кораловий острів у Тихому океані площею близько 6 кв.км . знаходиться за 3400 кілометрів від узбережжя Австралії. Із 1946 по 1958(за офіційною інформацією) на атолі провели 67 ядерних випробувань. Зокрема 1 та 25 липня 1946 року американці під час випробувань підірвали дві ядерні бомби. Одну у повітрі, іншу – на глибині 27 метрів. Ефект від вибуху бомб випробовували на 95 кораблях-мішенях. Після вибуху ядерної бомби на глибині вісім кораблів-мішеней були потоплені, серед них: авіаносець Saratoga, лінкори Arkansas, Nagato, десантний корабель LSM - 60, підводні човни Apogon, Pilotfish, сухий док ARDC.

Ісландець Яспер збирає експедицію, яка за шість днів має обстежити затонулі після ядерних випробувань кораблі та підводні човни. До самого атолу Бікіні дайвери добираються три дні. Летять до Сан-Франціско, потім до Гонолулу, потім після іще кількох пересадок дістаються Маршалових островів. А потім іще 27 годин на дайверському боті пливуть до самого Бікіні.

Безлюдний острів після ядерного Апокаліпсису

Після ядерних випробувань проживання на атолі Бікіні стало небезпечним для життя. Проте через кілька десятків років рівень радіації впав і зараз нетривале проживання на Бікіні не викликає проблем зі здоровям. На момент візиту експедиції дайверів на атолі живуть семеро людей. Їх привозять на острів на три місяці, потім – замінюють іншими. Місцеві пояснюють, що довше жити не можна – накопичується залишкова радіація.

Учасники експедиції впродовж свого перебування на атолі живуть на кораблі. Шість днів поспіль – по два рази на день – пірнають на дно лагуни, на глибину 50 метрів.

Дайвери побували у кабінеті стоматолога на затопленому авіаносці «Саратога»

Атол Бікіні цікавий дайверам, зокрема учаснику експедиції з Полтави Ігорю Сірику, саме можливістю побачити відомі кораблі часів Другої Світової війни, які лежать на дні лагуни. Серед них – американський авіаносець «Саратога», лінкор японського імператорського флоту «Нагато», німецький важкий крейсер «Принц Ойген».

-Усі ці кораблі під час Другої світової війни брали активну участь у бойових діях в Атлантиці та Тихому океані. Зокрема «Нагато» відомий тим, що брав участь у нападі на Перл-Харбор, - розповідає Ігор Сірик.

Найбільше занурень – п’ять – дайвери роблять на авіаносець «Саратога». До кожного готуються, вивчаючи мапи і схеми корабля, кожного разу рухаються по новому маршруту. Після ретельної підготовки знають – куди пливти, чого остерігатись та що цікавого можна подивитись. Під час занурень потрапляють у приміщення корабельних майстерень, у зброярні, де під великими гарматами досі лежать снаряди калібру 127 мм. Також спускаються до облаштованої на судні кімнати дантиста. І навіть знімають відео про відвідини «підводної стоматології».

Загалом більшість обладнання із кораблів перед ядерними випробуваннями познімали, проте всередині лишилися деякі предмети інтер’єру. Так, у одному із приміщень досі стоїть стілець, на якому може посидіти дайвер після тривалої екскурсії кораблем. А у одній із кают Ігор Сірик знаходить керамічну чашку, яку потім привозить із собою у Полтаву, як згадку про занурення на «Саратогу».

У гармати на «Нагато» може залізти голова

Окрім п’ятьох занурень на «Саратогу» дайвери пірнають на інші кораблі, які лежать на дні. Зокрема роблять ефектні знімки на фоні величезних гармат лінкора «Нагато», калібр яких складає 410 мм! Ігор Сірик розповідає, що деякі дайвери заради експерименту легко засовували всередину жерла гармати свої голови. Також привертають увагу гігантські гвинти лінкора, які у кілька разів більші за розміри людини.

Окрім кораблів дайвери побували і на затоплених підводних човнах. Зокрема на американських підводках «Апогон» та «Пайлотфіш». Також пірнали на інші затоплені судна.

-Воєнні кораблі навіть після ядерних вибухів збереглися досить добре. А ось кораблі супроводу постраждали серйозно. У деяких борта були просто «гармошкою». До речі, неофіційно стверджують, що насправді під час випробувань провели близько 400 вибухів, - говорить Ігор Сірик.

У 2020-му – нова експедиція, знову на «Британік»

Після шестиденного перебування на Бікіні учасники експедиції вирушають у зворотну дорогу. Ігор Сірик повертається в Україну. Вже зараз планує нові поїздки із цікавими зануреннями. До речі, окрім пірнання у місцях затоплення відомих кораблів, він захоплюється кейв-дайвінгом, тобто пірнанням у підводні печери. Цей вид дайвінгу є досить небезпечним і вирізняється високими вимогами до навиків пловця. Втім, про пірнання у печери ми домовляємося поговорити наступного разу. Щодо найближчих планів – Ігор Сірик разом із новою експедицією планує іще раз відвідати «Британік». Орієнтовно команда дайверів вирушить до одного з найбільших затонулих кораблів у 2020-му році.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дайвер #занурення #бікіні #атол #вибух #корабель #британік #саратога #нагато #перл-харбор #другасвітова
Оголошення
live comments feed...