08:15, 14 липня 2018 р.
Надійне джерело
Вихідні у липні: ведіть коханих дивитися на зірки до Полтавської обсерваторії
Чи доводилося вам бувати у Полтавській обсерваторії? Як багато містян взагалі знають, де вона знаходиться? І скільки серед тих, хто знає, може розповісти чим вона унікальна, чому саме у Полтаві? Молодший науковий співробітник Полтавської обсерваторії Микола Тищук розкриває секрети.
«49,5 градусів. Саме на цій широті мала розташовуватися унікальна наукова лабораторія, котра поєднала у собі б кілька типів досліджень: геофізичні, геодезичні, астрономічні. Відомий у світі астроном і геофізик О.Я. Орлов, щоб обрати місце для обсерваторії об’їхав усю північну півкулю по цій широті і зупинився саме у Полтаві, на Павленках, у колишньому помісті художників Мясоєдових», - починає Микола Федорович розповідь про народження тут великого наукового центру.
Саме на широті 49,5 градусів можна спостерігати в зеніті дві яскраві зірки – Альфа Персея та Фекда сузір’я Великої Ведмедиці. А ще, Орлову це місце ідеально підійшло, бо у підвалах будинку Мясоєдова можна було розмістити геофізичне обладнання і вести дослідження сейсмічної активності Землі. Це було у 1926 році. Відтоді й до сьогодні у Полтаві функціонує Полтавська гравіметрична обсерваторія - геофізичний та радіоастрономічний науково-дослідний центр, філіал Інституту геофізики імені С. І. Субботіна НАН України.
«В 1926–1938 рр. обсерваторія виконувала величезний обсяг робіт з гравіметричного картографування території України. Було створено гравіметричну карту України, що необхідна при пошуках корисних копалин. Були відкриті ряд гравітаційних аномалій, в районах яких пізніше геологами були знайдені поклади нафти і газу. Тут ведуть пошукові роботи по проблемі провісників землетрусів», - розповідає далі про унікальність обсерваторії в Полтаві Микола Тищук.
Сюди також часто приходять цікаві до таємниць Космосу дивитися на зірки. Тут є спеціальний екскурсійний телескоп, зі збільшенням у 150 разів. Колись він також використовувався з науковою метою, на ньому було встановлене фотографічне обладнання, але зараз його зняли.
«Найкраще до нас приходити пізно ввечері, десь з 21 до 23 години, в погожий день. Тоді дивитися на Місяць дуже цікаво, видно кратери, гори, долини. Видно деякі зірки, планетарні туманності, планети. Людей те все вабить і зачаровує», - каже М. Тищук.
Іще один надпотужний радіотелескоп «Уран - 2», що теж є частиною Полтавської гравіметричної обсерваторії, розташований у с. Степанівка, Полтавського району. Він займає площу біля трьох гектарів і складається з 512 великих антен чудернацької форми. «Уран – 2» має статус національного надбання України.
Ольга Мороховська
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
11:21, 5 грудня
10:32, 3 грудня
09:16, 7 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...