17:15, 23 червня 2018 р.
Надійне джерело
Лялька-травниця: як поєднати дух літа з українською етнікою
Таємничим є світ ляльок, виготовлених своїми руками. Ляльки-мотанки віддавна несуть у собі глибоку філософію українського побуту, родини, віри. Утім, звичайною мотанкою, навіть найгарнішою, у Полтаві вже нікого не здивуєш. А от про ляльку-травницю двадцять учасниць дивовижного майстер-класу, що відбувся вчора у літературно-меморіальному музеї ім. В.Г. Короленка, почули вперше.
Майстер-клас по виготовленню ляльки з ароматними травами та сушеними квітами у «спідничці» провела викладачка полтавської дитячої художньої школи Лідія Орел. Каже:
«Робити цю ляльку свого часу мене навчила одна з моїх учениць. Просто якось у розмові обмовилась, я попросила показати. Маю більше 35 років педагогічного стажу, з якого вивела свою життєву мудрість: «Не тільки діти вчаться в нас, а й ми в них можемо взяти багато чого цікавого та корисного». І не тільки взяти, а й навчити тому інших».
Своїх ляльок учасниці наповнювали запашними сушеними травами. Ініціаторка майстер-класу, наукова співробітниця музею ім. В. Г. Короленка Людмила Вітенко ділиться маленькими таємницями:
«Усі трави зібрані у Короленківському саду. Там є пелюстки троянд, навіть унікальної троянди Остіна, жасмину, півонії, ромашки, також є липа, м’ята, меліса. Лялечку необхідно пом’яти в руках, поворушити, і по кімнаті полине трав’яний дух, який віджене, як вважали наші пращури, духів хвороби».
В основі ляльки - закрутка з льняної чи бавовняної тканини, а замість тулуба робиться мішечок і наповнюється травою. Лялька й справді м’яка і наче аж тепла на дотик. Потримаєш її в руках – і спокій огортає, навіть до сну хилить.
«Такими лялечками здавна гралися маленькі дітки. Аромат сушених трав у «спідничках» був природним антисептиком, звідси й віра в те, що лялька була оберегом від хвороб. А ще, вона сприяла доброму сну» , - продовжує розповідати учасницям майстер-класу про дивовижні властивості травниці Лідія Орел.
Спідничку-мішечок ляльки можна наповнювати різними видами трав. Кожен збір має свої властивості й позитивно впливає на організм. М`ята, меліса – сприяють гарному сну; чебрець , ялівець - лікують дихальні шляхи; гілочки туї, часник, соснові бруньки допоможуть при вірусах взимку; звіробій врятує від головного болю, лаванда - антимікробний засіб, душиця - заспокійливе і при ангіні. Та й сам процес виготовлення – прекрасний спосіб відволіктися від буденних клопотів, позбутися від стресу, занурившись у творчість.
«Отримали величезне задоволення! В музеї домашня позитивна атмосфера, таке враження, що ти сто років знаєш цих людей. Пишаюся, що знайома з такими креативними людьми, як Людмила Вітенко, як Лідія Орел – що самі завжди вчаться, й інших можуть навчити» , - ділиться враженнями одна з учасниць майстер-класу Лариса Степанова.
«Це вже не вперше в музеї ім. В.Г. Короленка проводять квести, майстер-класи, інтерактивні екскурсії. Намагаємося брати участь якомога частіше. Працездатність та мотивація наукових співробітників вражає. Більше було б таких заходів!», - додають інші учасники.
Музей ім. В.Г. Короленка – цікавий. Стежте за анонсами, й ви зможете долучитися до заходів, що тут проводять!
Ольга Гладченко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
15:52, 5 грудня
13:32, 1 грудня
10:52, 11 грудня
5
15:29, 4 грудня
4
07:41, 10 грудня
live comments feed...