13:35, 11 квітня 2018 р.
Навіть судовий позов не завада: прибудову біля кінотеатру ім. Котляревського готують до відкриття
Полтавська місцева прокуратура надіслала до господарського суду Полтавської області позовну заяву до ТОВ «СтарНайт» з вимогою знесення скандальної прибудови та упорядкування прилеглої земельної ділянки до пам’ятки архітектури, колишнього кінотеатру ім. І. П. Котляревського, по вул. Соборності, 31. Позов забезпечено, призначили судове засідання на 5 червня, але ще 4 квітня там поновили будівельні роботи. Сьогодні ж з’явилася інформація, що споруду готують до відкриття.
Як відомо, 22 березня Державна архітектурно-будівельна інспекція скасувала дію паспорту прив’язки тимчасової споруди за цією адресою. За законом, далі справою має займатися Інспекція по контролю за благоустроєм міста. Від 16 червня 2017 року демонтаж тимчасових споруд - зона відповідальності саме цієї організації. Але так як зносити ніхто й нічого не поспішає, будівельники ТОВ «СтарНайт» вкотре це рішення проігнорували і спокійно продовжили монтажні роботи. Реакцією на зухвале ставлення до закону й став судовий позов. Але й він, що очевидно, забудовника не спинив.
Як кінотеатр Котляревського втратив статус національної пам'ятки
Більше року минуло відтоді, як небайдужі до проблем міста полтавці вперше викликали до самочинної забудови біля будинку Дворянського зібрання інспектора ДАБІ. Це було 31 березня 2017 року. Він підтвердив, що ТОВ «СтарНайт» виконує тут будівельні роботи з реконструкції нежитлових приміщень пам’ятки архітектури Національного значення без дозвільних документів. За це на забудовника наклали штраф у розмірі 1,4 млн. грн. Утім, пізніше ТОВ «СтарНайт» оскаржило це рішення у судовому порядку. Протягом року підприємці доводили законність своїх дій висновками різноманітних експертиз, дозвільними документами. Навіть змогли добитися того, що Міністерство культури позбавило пам’ятку статусу Національної. Усе це під супровід численних акцій протесту і викликів поліції на незаконну (бо не вдалося таки довести протилежне) забудову.
Круглі столи у міськраді як різновид «окозамилювання»
Кілька разів поспіль протягом року у Полтавській міськраді намагалися зібрати «круглі столи» за участі усіх сторін конфлікту: забудовника, міської влади та громадських активістів. Але, як правило, представники ТОВ «СтарНайт» подібні зібрання завжди ігнорували. А от місцеві архітектори ретельно вивчили дозвільні документи на горе-забудову, й зробили свої, аргументовані висновки.
А чи був насправді дозвіл тут будувати?
Кандидат архітектури, історик, член консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управлінні культури Полтавської ОДА Оксана Бєлявська знайшла кілька цікавих моментів:
«На кінотеатр Котляревського є тільки ескізний проект реставрації, погоджений Міністерством культури України. За ним має бути паспорт прив’язки тимчасової пересувної споруди з виносними столиками для майданчика сезонного використання».
На схемі генерального плану – тимчасова споруда «майданчик з накриттям». Планування території дворику кінотеатру мало бути залишене без змін. Таке завдання було дане проектувальникам. Але до виготовленого проекту було додано аркуш, на якому лише копії підписів, електронні печатки (замість офіційних, мокрих). Це народжувало мільйон сумнівів, і наштовхувало на думку, що в Міністерстві культури це все не було погоджено.
Громадський активіст Ігор Кіянчук надіслав запит на інформацію з цього приводу до Міністерства культури. Відповідь: «дозволів на ведення будь-яких робіт за адресою Соборності, 31 не надавали». Більше того, навіть звернення про ці дозволи ні від кого не надходили.
Іще за одним документом – реставраційним завданням – орендарям дозволено облаштувати тут танцпол, бар і зробити реставрацію фасадів.
По факту ж, всередині кінотеатру обладнані торгівельний і гральний заклади. Змінювати цільове призначення будівлі та вести тут торгівлю ніхто не дозволяв. Строк оренди кінотеатру спливає в кінці 2018 року. Проект реставрації дозволом на торгівлю не є.
«Відповідно до Закону про охорону культурної спадщини, всі роботи, які ведуться на пам’ятці, вважаються реставраційно-ремонтними роботами саме на пам’ятці. І усні зауваження забудовників, що вони не торкаються пам’ятки, а будують щось окремо – на це вони не мають жодних підстав. Будівельні роботи, які ведуться на пам’ятці архітектури абсолютно не відповідають проекту. Проект виконаний якісно, але буд. роботи ведуться урозріз з ним», - підсумувала тоді свої аргументи О. Бєлявська.
Начальниця Управління містобудування та архітектури Полтавської облдержадміністрації Ірина Особік додала тоді свій аргумент: «У 2013 році ТОВ «СтарНайт» звернулося з проханням виготовити паспорт прив’язки літнього майданчика сезонного використання для виносних столиків поряд з закладом громадського харчування.Але чомусь в цьому документі з’явилася приставка: майданчик ВСЕсезонного використання».
Висновки ДАБІ та кримінальне провадження
Інспектор ДАБІ у Полтавській області Валентин Діденко нагадав про ст.. 376ЦКУ, за яким доведено, що «СтарНайт» на Соборності, 31 веде незаконне самочинне будівництво, обґрунтоване приписами, актами та штрафом у півтора мільйони гривень. Стягнення штрафу передали у компетенцію державної виконавчої служби Подільського району.
За свідченням В. Діденка, представники ТОВ «СтарНайт» мають дозвіл встановлювати тут тимчасові споруди площею 30 кв.м., а зайняли під фактичне будівництво 300 кв.м.
У справі незаконного будівництва відкрито кримінальне провадження, однак досі триває досудове розслідування. Йдеться про дві статті Кримінального кодексу – самовільне будівництво (ч.1 ст.197-1) , а також пошкодження пам’ятки(ч.3 ст.298). Перша передбачає штраф в 200-300 неоподатковуваних мінімумів або арешт на строк до півроку, друга – позбавлення волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади.
Лупайте сю скалу...
Правоохоронці просили суд заарештувати всю будівлю екс-кінотеатру для ведення слідчих дій. Однак суд відмовив через брак підстав для арешту. Інспектор ДАБІ та поліція на будівництві досі дуже часті гості. Увесь рік поспіль. Утім, поки забудовник чи його представники будуть сумлінно заносити «нагору» вагомі аргументи у вигляді хрусткої валюти, поки процвітатиме корупція буйним цвітом, роботи тут триватимуть. Тимчасова споруда хоч із перешкодами у вигляді численних акцій протесту, неспинно переростає в капітальну, а пам’ятка Національного значення зникає з історичного горизонту старого міста. Чи хоче цього Полтава? Вирішувати кожному!
Ольга Мороховська
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
10:32, 3 грудня
09:16, 7 грудня
11:21, 5 грудня
10:00, 3 грудня
17
live comments feed...