• Головна
  • Юрій Романенко у Полтаві розповів про безпілотні таксі, відмову від мобільних операторів та трильйон в українському експорті
10:55, 28 березня 2018 р.

Юрій Романенко у Полтаві розповів про безпілотні таксі, відмову від мобільних операторів та трильйон в українському експорті

Вчора у Полтаві побували Юрій Романенко та Віктор Андрусів, представники «Українського інституту майбутнього». Впродовж двох годин разом із представниками полтавських ЗМІ та громадськими активістами вони говорили про можливості та виклики 2018 року.

Для довідки.

Український інститут майбутнього – це незалежний аналітичний центр, що:

·прогнозує зміни та моделює можливі сценарії розвитку подій в Україні;

·надає компетентну оцінку українським подіям;

·формулює практичні рекомендації до дій;

·пропонує ефективні рішення;

·надає майданчик для дискусій на актуальні теми.

Являє собою спільний проект представників українського бізнесу, політики та громадського сектору.

Заснований влітку 2016 року.

Альтернативне майбутнє для України

Зустріч відбувається у конференц-залі бізнес-центру «Сучасний дім». Приходять на неї близько півсотні полтавців – журналісти, активісти, представники громадських організацій. Розмова проходить у форматі – виступ/запитання.

Юрій Романенко, директор політичних програм «Українського інституту майбутнього», виступає близько години. Говорить цікаво – із незвичайними порівняннями, із підкріпленням своїх слів цифрами економічних, демографічних та статистичних показників.

Пропонуємо найбільш цікаві тези із доповіді, які мали допомогти учасникам зустрічі розібратися у тому, де зараз перебуває Україна на економічній та політичній мапі світу і, що найголовніше, яке майбутнє її може очікувати.

Чи могла України піти іншим шляхом розвитку?

-Ні, не могла. Ми не могли стати Польщею чи Сінгапуром. За будь-якого розвитку подій ми дійшли б до того, що маємо. Тому що не ставили правильних питань і постійно чекали на прихід «месії». Впродовж незалежності Україна поводилась як жінка, яка то очаровувалась чоловіками, то розчаровувалась у них. Кравчук, Кучма, Ющенко, Янукович, Порошенко. Від кожного із них країна чекала дива, а не дочекавшись – розчаровувалась, проганяла і починала шукати нового.

Населення України – 36 мільйонів

-Це реальна цифра. Мінус втрачені території, мінус смертність, яка у різних регіонах у 1,5-2 рази перевищує народжуваність. Мінус трудова міграція Із 18 мільйонів працездатного населення близько третини працюють за кордоном. І тут не безвіз є головним фактором трудової міграції. Польща у 2015-му видала 730 000 трудових віз, у 2016 – 1 мільйон, у 2017 – 2 мільйони, у 2018 планують видати 3 мільйони. Для забезпечення польського ринку праці їм потрібно 4,5 мільйони українців. І вони про це говорять відкрито, тому що потрібно закривати нішу, яка утворилася після виїзду 2,5 мільйонів поляків на роботу до Західної Європи.

Чому нація неуспішна?

-За роки незалежності українська економіка спростилася у 2,5 рази. Ми експортуємо все менший перелік товарів. Цілі сектори економіки контролюються монополістами. Через відсутність конкуренції вони не розвиваються. Приклад Коломойського, який має преференцію на внутрішніх авіалініях, але не зміг зі своєю фірмою конкурувати із міжнародними компаніями. Тому що там дійсно є гостра конкуренція і той, хто не розвивається, завжди програє.

-Причина безвідповідальності еліти, яка не розуміє процесів, не знає, як ними керувати, і не хоче навчатися. Але і безвідповідальність людей. Які отримають гречку на виборах і не розуміють, що це потім обертається для них підняттям цін та підвищенням тарифів. Це прямі причини і наслідки.

Людей незабаром замінять роботи

-У найближчі 15 років мільйони працівників замінять роботами. Аграрні країни, а ми аграрна країна, змушені будуть роботизуватися, щоб витримати конкуренцію. До прикладу у 2007-му році у агрохолдингах Вінницької області працювали 12 000 працівників. Вже у 2017-му – 800.

Нідерланди ефективніші за Україну у 130 разів!

-У Нідерландах на 2,9 мільйонів гектарів землі голландці вирощують та продають продукції на експорт на 91 мільярд доларів. Україна на 42 мільйонах гектарів одержує прибутку від продажу 17 мільярдів. Розрив у ефективності – 130 разів. Це до питання – чому ми поступаємося європейцям.

Одним кліком можуть перевести мільярди доларів, але – не в Україну.

-Ми були на зустрічі із президентом американського фонду, в управлінні якого на той час було 32 мільярди доларів. Але обираючи між країнами, у які можна вкласти гроші, вони категорично не розглядали, як варіант Україну. Тому що ми непрогнозовані. Їм простіше дати мільярд Колумбії і отримати 8-10 відсотків гарантованого прибутку.

Освіта продукує людей 70-80 років минулого століття

-70 відсотків українців бояться експериментів. Ми не сприймаємо реформи. Наша система освіти досі працює на замовлення тієї країни, яка вже давно не існує. Ми готуємо людей, які мислять на рівні 70-80 років. У школі навчають усього боятися, не виявляти ініціативу, і з усім безумовно погоджуватися. Будь-які спроби осучаснення чи модернізації викликають спротив. Виходить, що легше не змінити чинну систему освіти, а створити паралельну, забравши до неї кращих спеціалістів. І чекати, доки стара модель сама відімре.

Незабаром не стане мобільних операторів, а таксисти і далекобійники залишаться без роботи

Світ розвивається. Ілон Маск робить більше і краще, ніж наш завод «Південмаш». Його ракети будуть дешевшими ніж наші, зібрані завдяки низькооплачуваній робочій силі. Доки наші «Київстари» і «Водафони» ділять частоти для 4G мережі, Маск планує створення глобальної мережі. І вони не розуміють, що незабаром не тільки не буде мобільних операторів – будуть безпілотні автомобілі, підключені постійно до мережі. І таксисти, і далекобійники залишаться без роботи. І не лише вони. Із розвитком технологій робота взагалі незабаром стане привілеєм, тому що матимуть її лише обрані.

Для України переломним стане 2019 рік

-Все залежить від того, чи зможемо ми змінитися. Якщо організуємося, то зможемо проти цей рік і піти далі вперед, до розвитку. Не зможемо, залишимося такою собі Боснією і Герцоговиною у Східній Європі. Зараз ми говоримо про якісь смішні цифри. Наші 105 мільярдів отриманих за рахунок експорту – це вдвічі менше ніж монетизація гри «Покемон Гоу». Якщо змінимося, то за 15 років нам цілком під силу вийти на показник у трильйон доларів. До прикладу, Південна Корея збільшила свій ВВП у 22 рази. У Китаю він подвоюється що вісім років.

Українці повинні навчитися рахувати

-Ми повинні стати ходячими калькуляторами. Рахувати вигоди, прораховувати можливості та варіанти. Якщо бетонна дорога дешевша, бо для неї не потрібно закупляти бітум, то краще зробити бетонну дорогу, яка слугуватиме 25-30 років.

Якщо кажуть, що все буде просто і легко – найо….ють

-Якщо політики розраховуються на прості реакції – значить є таке слово, найо…ть. Щоб щось отримати – потрібно вчитись, багато працювати, розвиватися. Ми повинні постійно вчитися і розвиватися, ставати складнішими. Тільки так можемо відповідати викликам світу.

Партія інопланетян Україну не врятує

-Ми маємо покластися на тих людей, яких маємо. Зараз нам говорять – ви неорганізована нація. І це дійсно так. Але кілька століть тому такими ж неорганізованими були шведи, британців взагалі століттями вважали лише пияками і піратами. В Україні не буде інших людей – мають просто змінитися ті, що є, Тому що ніякий месія не прийде, партія інопланетян не спуститься і не наведе нам порядок.

2018-ий буде консервативним – і для України, і для усього світу

-Усі світові гравці будуть утримувати існуючі позиції. Це стосується і Росії, і США, і всіх інших. Ескалації конфлікту на Донбасі також не буде. Рік буде консервативним. Щодо економічного прогнозу, то ми передбачаємо, що середньорічний курс долара буде 29,6.

Повну версію прогнозу на 2018 рік від «Українського інституту майбутнього можна завантажити» за посиланням http://uifuture.org/uk/post/analiticnij-prognoz-2018-vid-ekspertiv-ukrainskogo-institutu-majbutnogo-opublikovanij-dokument_567.

Володимир Паршевлюк

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#прогноз #майбутнє #Україна #РоманенкоЮрій
Оголошення
live comments feed...