Дати однозначну відповідь на питання, яка система опалення краще однотрубна або двотрубна досить складно, оскільки кожна з систем підходить для різних ситуацій. У цій статті розглянемо переваги і недоліки кожної з систем і відповімо на запитання: в яких ситуаціях слід застосовувати ту чи іншу схему. Рекомедуємо надійний інтернет-магазин в якому можна купипти радіатори опалення з доставкою в Полтаву для будь-якої системи.
Які системи будуть порівнюватися?
Відразу слід зазначити, що для порівняння візьмемо однаково добре функціонуючі системи, тобто однотрубну і двотрубну схеми, в яких всі опалювальні прилади нагріваються до приблизно однакової температури і здатні підтримувати необхідну температуру в окремо взятому приватному будинку. Тобто ми не будемо розглядати однотрубну систему, у якій, приміром, перший радіатор нагрівається до 60°C, а останній до 40°C, т. к. такі показники говорять про те, що система працює не коректно.
Тому сенсу розглядати подібну «не працюючу» систему немає, навіть незважаючи на те, що така однотрубка буде володіти деякими перевагами перед аналогічною двотрубкою, в першу чергу це стосується собівартості. Така однотрубка на початковому етапі буде дешевше, однак в подальшому ця дешевизна призведе до незадовільного нагрівання останніх радіаторів. Саме тому розглядаємо тільки коректно працюють системи, які будуть радувати господарів будинку однаково нагрітими радіаторами у всіх приміщеннях.
Порівнювані параметри
Нижченаведені параметри визначать яка система опалення краще однотрубна або двотрубна і в яких ситуаціях слід застосовувати ту чи іншу систему.
Вартість
Однотрубна система опалення є більш дорогою. Висока вартість складається з двох основних чинників:
- Необхідність збільшення кількості секцій в кожному наступному за напрямком циркуляції теплоносія радіаторі. Однотрубна схема складається з одного подаючого трубопроводу, по якому теплоносій проходить через весь опалювальний контур, послідовно заходячи в кожен прилад опалення. З кожного радіатора, теплоносій виходить на кілька градусів холодніше, ніж при вході в радіатор (частина тепла, близько 10°C, віддається приміщення). Тому, якщо в перший радіатор увійшов теплоносій з температурою 60°C, то з радіатора виходить теплоносій з температурою 50°C, після цього в подавальній магістралі 2 потоки змішуються, внаслідок чого в другій прилад опалення теплоносій заходить вже з температурою близько 55°C. Таким чином, після кожного радіатора буде втрата близько 5°C. Саме для компенсації цих втрат необхідно збільшення кількості секцій у кожного наступного приладу опалення.
В двотрубній схемі немає потреби у збільшенні числа радіаторних секцій, т. як кожен прилад отримує теплоносій практично однакової температури. В двотрубці присутня як подаюча, так і зворотна магістраль, до яких одночасно підключається кожен опалювальний прилад. Пройшовши через радіатор, теплоносій відразу надходить у зворотну магістраль і направляється для подальшого підігріву в котел. Таким чином, кожен радіатор отримує практично однакову температуру (втрати тепла присутні, але вони дуже незначні).
Примітка! Кращим застосуванням однотрубної схеми є малі системи опалення, де присутня не більше 5 радіаторів. При такій кількості опалювальних приладів, теплоносій, послідовно проходячи через всі 5 радіаторів, не втрачає тепло в таких критичних кількостях, як в однотрубних системах з великою кількістю опалювальних приладів.
- Необхідність застосування збільшеного подаючого трубопроводу. Якщо подаючий трубопровід буде дуже «тонким», це призведе до того, що багатьом радіаторам просто не дістанеться нагрітого теплоносія. Труба великого діаметру дозволяє доставити нагрітий теплоносій до якомога більшій кількості приладів опалення. Чим більш «товстотілою» буде подаюча труба, тим менше секцій необхідно додати до кожного радіатора.
Таким чином, збільшення кількості радіаторних секцій і збільшення діаметра подаючої магістралі робить однотрубну систему більш дорогою у порівнянні з аналогічною двотрубною.
Економічність
Двотрубна схема є більш економічною в експлуатації. Як вже зазначалося вище, щоб домогтися рівномірного нагрівання всіх радіаторів в однотрубній схемою потрібне застосування «товстої» подачі, а також збільшення кількості секцій в радіаторах. Все це збільшує обсяг теплоносія, а чим більше теплоносія в системі, тим більше палива потрібно для його нагрівання. Тому на питання - яка система опалення краще однотрубна або двотрубна, з точки зору економічності, відповідь буде на користь двотрубної системи.
Процес монтажу
Однотрубка більш складна у розрахунках система, т. як слід правильно розрахувати наскільки секцій повинен бути збільшений кожен наступний опалювальний прилад. Крім цього, особливу увагу необхідно приділити розрахунку подаючої магістралі і радіаторної підводки.
Висновок
Двотрубну схему - найбільш доцільно використовувати в протяжних системах опалення з великою кількістю опалювальних приладів. Це економічна, ефективна, проста в монтажі система.
Однотрубна схема - навпаки найбільш підходить для невеликих систем, в яких присутня мала кількість опалювальних приладів (не більше 5 радіаторів).