Пайка – процес з'єднання кількох металевих частин з допомогою розплавленого металу на місцях їх зіткнення. Порівняно зі зварюванням, де плавляться саме деталі, при паянні не вийде обійтися без припою. Це матеріал, що має температуру плавлення меншу, ніж у деталей. У продажу є різні припої для паяння, тому пропонуємо розібратися з тим, на що звернути увагу.
Технічні нюанси
У класичному вигляді для виробництва припою використовуються метали з низькою температурою плавлення – олово і свинець. Проте, сучасні виробники вносять корективи. У продажу пропонується безліч варіантів, що відрізняються за основними характеристиками. Наприклад, способом подачі флюсу – речовина, що дозволяє очистити поверхню металу від оксидної плівки. Він може мати рідкий або пастоподібний стан. У результаті чого, припій буває:
- Комбінованим із флюсом – універсальне рішення. Під час паяння флюс звільняється і починає контактувати з поверхнею;
- Окремим. Для паяння таким припоєм флюс наноситься окремо, що дозволяє захистити деталь від оксидної плівки.
Також, потрібно враховувати температуру плавлення, тому що всі припої поділяються на м'які та тверді. Тут йдеться не лише про щільність матеріалу, а й про його пластичність. М'який плавитиметься при температурі до 300С, а твердий – від 300С.
Перший варіант підійде для паяння дротів, адже ізоляція не має стійкості до високих температур. В основному, така продукція виготовляється з олова чи свинцю. Їхня міцність мінімальна, і не перевищує 100 мПа. Другий варіант порадує більшою міцністю, оскільки зможе витримати до 500 мПа. Для плавлення матеріалу потрібна температура більше 300С.
Які ще критерії слід враховувати?
Щоб не помилитися з вибором, зверніть увагу на:
- Електропровідність. У олова вона буде кращою, ніж у свинцю;
- Пластичність. Не всі припої можуть забезпечити надійне з'єднання;
- Жароміцність. Не рідкість, коли паяння проводиться для створення об'єктів із високою температурою. У такій ситуації потрібно використовувати твердий матеріал, але не забувати про обмеження температурного режиму;
- Стійкість до корозії. Це дозволить забезпечити опір шва до пошкодження та подовжити термін його експлуатації.
Для правильного вибору припою потрібно визначитися, для яких цілей він використовуватиметься, і які характеристики повинен забезпечити.