Майже 100% пухлин ротової порожнини у кішок і 95% у собак злоякісні. Найбільш поширеними новоутвореннями ротової порожнини у собак є злоякісна меланома, плоскоклітинна карцинома, фібросаркома, остеосаркома та одонтогенна фіброма (раніше епуліс). У кішок – плоскоклітинний рак, остеосаркома та фібросаркома.
Пухлина в роті у тварини. Які симптоми можуть бути присутніми?
У собак та котів з пухлинами порожнини рота може бути:
- наявність пухлини або рани;
- неприємний запах із рота;
- слинотеча;
- кровотеча з порожнини рота;
- асиметрія морди, щелепи, носа та/або порушення прийому їжі.
Діагностика для тварин із пухлинами ротової порожнини
При виявленні новоутворення ротової порожнини необхідно проведення морфологічного дослідження (цитологічне/гістологічне дослідження – найбільш переважно) для встановлення діагнозу та визначення подальших дій.
Лікування тварин із пухлинами
Пухлина ротової порожнини у собаки і кота лікується за допомогою широкого висічення - хірургічного видалення новоутворення. Інвазивні пухлини, що проникають у тканину, слід видаляти лише досвідченому хірургу-ветеринару, який знається на особливостях анатомії і специфіки патології. В деяких випадках видалення новоутворення можливе лише з видаленням фрагмента щелепи.
Рекомендації щодо додаткової терапії у собак залежать від типу та стадії пухлини. Системна хіміотерапія не є високоефективною при більшості злоякісних утворень ротової порожнини, проте може бути розглянута у пацієнтів з остеосаркомою, плоскоклітинним раком або фібросаркомою за результатами гістології.
Прогноз у тварин з пухлинами ротової порожнини
Прогноз при хірургічному лікуванні варіюється в залежності від типу пухлини і часу звернення власників. Довгострокове виживання можливе для пацієнтів із плоскоклітинною карциномою та деякими видами сарком, у яких немає ознак метастатичного процесу, а також низький метастатичний потенціал та чисті хірургічні межі. Середній час виживання для пацієнтів із новоутворенням порожнини рота коливається. Все залежить від наявної стадії захворювання, місця розташування, віку тварини, наявності супутніх захворювань.
Як правило, регулярні медичні огляди у тому числі порожнини рота та стоматологічна профілактика може допомогти з ранньою діагностикою захворювання та призвести до кращого результату. Авіцена Вет – ветеринарна клініка, у якій потурбуються про здоров'я Вашого домашнього улюбленця.