Наприкінці 2023 року фінансовий ринок України зазнав певних змін – мова йде про напрямок мікрокредитування. Так, 21-го грудня Президентом Володимиром Зеленським було підписано законопроєкт №9422, у рамках якого передбачено зниження процентної ставки за мікрокредитами до 1% на день. Незважаючи на те, що даний закон вже набрав чинності, на сайтах фінансових закладів кредитори досі не побачили омріяної «одинички». Тож давайте разом розберемося, чому кредитодавці не спішать знижувати ставки за мікрозаймами, та коли чекати на мінімальний процент відповідно до нового закону.
Поетапне зниження ставки за мікрокредитами
Ознайомившись із процентними ставками за кредитами онлайн https://kurs.com.ua/finance/credit-online, стає очевидним – наразі спостерігається значний розкид їх значень. Проте точно можна сказати, що обмеження на рівні 1% немає. Чи є це порушенням закону? Поки ні. Вся справа в тому, що текст законопроєкту №9422 передбачає поетапне зниження процентної ставки. Відбуватися воно має згідно з таким алгоритмом:
- до 2,5% – протягом перших 120 днів (з дня набрання чинності законом);
- до 1,5% – протягом наступних 120 днів;
- до 1% – з 241-го дня і далі.
Так як закон було підписано наприкінці грудня, поки триває перший етап зниження ставки. Це легко можуть відслідкувати бажаючі взяти мікрокредит https://kurs.com.ua/finance/credit-online/microcredit. У кредитодавців ще залишається час для того, щоб встановити відповідний процент – не більше 2,5%. Лише весною їм необхідно буде знижувати ставку до 1,5%. І тільки наприкінці літа можна буде говорити про обов’язковий ліміт на рівні 1%.
Додаткові вимоги закону
Зниження ставки за мікрокредитами – не єдине нововведення на ринку споживчих кредитів України. У законі є й інші положення, котрі вносять певні корективи у роботу мікрофінансових організацій. Серед ключових варто виділити наступні пункти:
- Обов’язкова вимога до всіх кредитодавців передавати до бюро кредитних історій дані про всі займи, які видаються.
- Необхідність проведення якісної оцінки кредитоспроможності потенційного клієнта.
- Надання Нацбанку додаткових повноважень щодо визначення вимог до складових розрахунку ставки.
Крім того, за новим законом ані кредитодавець, ані сам кредитор не мають права вимагати оплати платежів, які не зазначені в договорі про споживчий кредит.
Завдяки вказаному закону денна процентна ставка за мікрокредитами буде знижена в приблизно 3 рази, порівняно з показниками, що були актуальними до підписання документу.