Плюси і мінуси каркасних будинків, з цієї статті ви дізнаєтеся про переваги та недоліки каркасної технології будівництва будинків, про цю технологію ми попросили розповісти директора будівельної компанії з Дніпра, masterovoy.com.ua, Сергія Волнянського.
Технологія каркасного будівництва з'явилася ще в сьомому столітті нашої ери в Європі. Основою будинків тоді була система стійок, ригелів (армовані вироби, що використовуються для з'єднання стінових панелей, колон і підвісів) і розкосів. Проміжки між дерев'яними елементами конструкції і щілини утеплювали сумішшю гною, соломи та вапна, згодом утеплювачем стали виступати глина, цегла і каміння. Час минає, зараз у ролі утеплювача виступають якісні, довговічні матеріали, але технологія каркасного будівництва продовжує розвиватися і стала особливо популярною в країнах із холодним кліматом, таких як Канада, США, а тепер і в Україні.
Каркасні будинки - це тип будівель, у яких структура будинку заснована на каркасі або каркасній системі. Каркас може бути виготовлений з дерева, металу або інших матеріалів, але найчастіше для каркасу використовують сухе дерево - вертикальні бруси з каліброваної дошки хвойних порід.
Для стін каркасного будинку можна використовувати різноманітні матеріали
- ОСБ або фанера, а між ними закладається утеплювач. Орієнтовано-стружкова плита або фанера може служити як обшивка для зовнішніх і внутрішніх стін. Цей матеріал легкий і досить міцний.
- Для зовнішнього оздоблення стін використовується сайдинг, він надає естетику та захищає стіни від атмосферних впливів.
- Мінеральна вата використовуеться для утеплення стін, закладається між плитами ОСБ. Цей матеріал ефективний з точки зору теплоізоляції та здатний витримувати вологу.
- Гіпсокартон використовуеться для внутрішнього оздоблення стін, що дозволяє створювати різні дизайнерські рішення для внутрішнього оформлення.
- Пінополістирол або екструдований пінополістирол - ці матеріали використовують як утеплювач та основа для СІП панелей. Вони легкі та мають хороші теплоізоляційні властивості.
- Фіброцементні плити виготовляються на основі цементу, піску і волокон. Вони можуть бути використані як матеріал для зовнішніх облицювань стін через свою міцність і стійкість до погодних умов.
- Дерев'яні бруски або дошки можуть бути використані для внутрішніх перегородок в будівлі або для внутрішнього оздоблення стін.
Етапи зведення каркасних будинків
Каркасне будівництво - швидкомонтоване. Відзначається готовністю до експлуатації одразу після закінчення будівельних робіт - час на усадку не потрібен. Каркасні будинки є енергоефективними: їх швидше обігріти в зимову пору року, ніж будинки з цегли і монолітні будови.
Каркасне будівництво характерне для житлових, малоповерхових будівель і складається з 8 основних етапів:
- Підготовка фундаменту. Каркасні будинки вирізняються різноманітністю видів фундаменту доступних цьому типу будівництва: стрічковий дрібнозаглиблений, плитковий, стовпчастий, пальовий.
- Нижня обв'язка і підлога. Обов'язкова для будь-якого фундаменту. Завершенням буде монтаж чорнової підлоги.
- Зведення каркаса.
- Перекриття - обв'язка верхньої частини будинку.
- Дах. У каркасному будівництві не існує обмежень на види дахів: вальмові, шатрові, ламані.
- Утеплення та обшивка каркаса.
- Зонування внутрішнього простору - виконується за допомогою дерев'яних брусків або дошок.
- Оздоблення будинку всередині.
Невже все так добре з каркасними будинками? Легкі, екологічні, красиві, та ще й швидко зводяться. Є і недоліки:
- Каркасні будинки вимагають підфарбовування зовнішнього облицювання вологозахисними розчинами, щоб продовжити термін служби дерев'яних конструкцій і зберегти зовнішній вигляд будинку. Однак постійне підфарбовування можна і не робити, якщо попередньо обробити всі дерев'яні конструкції будинку вогне- біо-захисним матеріалом, який захищає від пожеж і перешкоджає гниттю.
- Каркасні конструкції не пристосовані для суворого клімату. Частково це було правдою на початку розвитку технології каркасного домобудівництва, коли не існувало сучасних утеплювачів. Однак розвиток технології виробництва утеплювачів розв'язав цю проблему і зараз, як показує досвід, такі будинки дуже популярні в північних країнах із суворим кліматом: Канада, Швеція.
- У каркасних будинках поганий повітрообмін. Завдяки товстому шару утеплювача, який намагається врятувати будівлю від промерзання, повітря не циркулює, будинок не дихає. Вирішити цю проблему можна або додатковим оснащенням будинку системою вентиляції повітря, або на етапі розроблення проєкту, коли в будівлі забезпечується циркуляція повітря за рахунок природної тяги.
- Обмеження на багатоповерховість. Каркасна технологія не дасть змоги вам побудувати хмарочос, але він вам і не потрібен, в ідеалі будинок для сім'ї має 1-2 поверхи, і для цього каркасної технології вистачає, для прикладу ось двоповерховий каркасний будинок 6 на 8 метрів, який ми побудували у 2022 році.
Висновок
Каркасне будівництво має місце бути, особливо зараз під час війни, тому що економічно вигідне і швидке. Усі вище перераховані недоліки можна виправити за умови правильного врахування кліматичних і геодезичних особливостей будівельного майданчика. Канадські каркасні будинки рекомендовані для цілорічного проживання і чудово підійдуть для дачного будиночка або двоповерхового котеджу.