Ловля сазана

Про яку рибу ви згадаєте насамперед, якщо захочете похвалитися своїм уловом перед товаришами? З хижих, напевно, це будуть або щука, або сом. А з всеїдних? Якщо виходити з розмірів, то тут або товстолобик, або короп, або сазан. Але насправді мало хто з українських рибалок може похвалитися саме трофейними сазанами. Адже для них недостатньо просто купити все для риболовлі у гарному магазині – потрібно знати особливості їхньої поведінки, яких чимало. І саме про це ми вам зараз і розповімо.

Різниця між коропом та сазаном

Почнемо з того, що це один вид, Cyprinus carpio. Тільки короп – «окультурена» шляхом селекції форма. Так що ці дві риби теоретично без проблем можуть схрещуватися одна з іншою. Але на практиці це відбувається вкрай рідко через те, що їхні способи життя сильно відрізняються між собою.

Сазан віддає перевагу воді з високим вмістом кисню - від 7 мг/літр і вище. Тому в ставках та озерах без сильного зовнішнього припливу їх не зустріти. А ось на великих річках, які не перегороджені гідротехнічними спорудами – навпаки. Ще й тому, що ця риба схильна мігрувати за течією на великі відстані. Це зумовлює і більш обтічну форму її тіла, а також більш щільні м'язи. Крім того, сазани дуже обережні, тому можуть надовго залишити річку, де їх щось налякало, наприклад, браконьєрські снасті чи будівельні роботи.

З коропом все набагато простіше. Допустимий рівень кисню у воді для нього – 4 мг/літр, що дозволяє йому жити навіть у невеликих ставках. Обережність у нього також набагато менша, а міграції йому не потрібні, оскільки коропи відкладають ікру в тих водоймах, де живуть. Єдине, що в цих риб практично однакове – раціон. Як за кількістю, так і за якістю. Обидва види жеруть практично все, що знайдуть. Як рослинні, так і тваринні компоненти. І навіть ікрою інших видів не гидують.

Снасті на сазана

Рекомендовані наживки та прикорм

Якщо коротко, то для лову сазана можна використовувати ті ж наживки і приманки, що і для лову коропа. Але із деякими нюансами. Насамперед нас цікавлять різноманітні бойли. Влітку – середні, до 22 мм і з фруктовими смаками, восени – великі, від 22 і більше, та зі смаками морськими, пряними та тваринними. При цьому варто уникати варіантів яскравого кольору – це не приваблює сазана, а насторожує.

Що стосується більш простих наживок та прикорму, то в першу чергу нас цікавлять варена кукурудза, особливо трохи ферментована, розпарений горох, макуха, кубики вареної картоплі та тіста. Реагує сазан і на перловку, черв'яків, опаришів, але тут йому доводиться конкурувати з менш обережною і більш моторною рибою, так що шанси на успішну пеклівку саме сазана серйозно зменшуються. І ще один важливий момент – ловити цю рибу краще на те саме, чимо ви її підгодовуєте. Для такої обережної здобичі це дуже важливо, а перегодувати її складно.

Рекомендовані снасті

Тут два варіанти. Або фідер, або поплавцеве вудилище. Чим потужніше – тим краще. Лад теж краще повільний, тому що проблема не в тому, щоб підсікти сазана правильно, а в тому, щоб його витягнути. Тест – від 80 грам. Цього достатньо і для фідера, і для решти снастей. Волосінь - від 0,3 мм, особливо якщо риба велика і течія сильна. Альтернатива – шнур №1,5 за японською класифікацією. Обов'язковим є міцний шок-лідер для компенсації активних ривків риби. Обов'язкові й спеціальні коропові повідці з максимальною міцністю на розрив. В ідеалі – від 35 кг та більше. Гачки - відповідні за розміром приманки, великі та спеціальні коропові. Обов'язково гострі, що варто перевіряти перед кожним закиданням.

З додаткового спорядження вкрай корисними будуть ехолот, щоб вивчати рельєф дна прямо з берега, а в кращому випадку – виявляти й силуети великих сазанів, і дистанційно-керований кораблик для доставки прикорму та снастей без особливих шумів у потрібну точку. Також корисними будуть міцний підсак та потужні ножиці для обрізання шипів на плавцях.

Висновок

Отже. Ловити сазана можна тими самими снастями і ті ж наживки, що й коропа. Тільки в місцях, зовсім для коропів не характерних - прибережних районах моря, недалеко від місця впадання великих річок, у річках з малою кількістю гідротехнічних споруд та відносно швидкою течією. Плюс обов'язково потрібно заздалегідь з'ясувати, чи ловили там раніше сазанів чи ні. Прикорм закидати обережно, бажано за допомогою дистанційних корабликів або фідерних снастей. Не бійтеся перегодовувати - чим більше буде їжі, тим швидше від точки відійде інша дрібниця. Перезакидати годівниці потрібно рідко, на одному місці залишатися мінімум годину, чекаючи на клювання - настільки сазан буває обережний.

Виведення їх точно таке ж, як і у коропів, тільки сазан, в силу своєї форми та особливостей, робитиме сильніші ривки і тягне набагато активніше. Отже, спорядження краще брати «з надлишком». Плюс завжди краще робити нові монтажі перед кожною рибалкою та використовувати нову волосінь. Тільки це вбереже вас від того, щоб настільки бажаний трофейний сазан обривав снасті.

Джерело: https://ibis.net.ua/ua/post/yak-pravilno-loviti-sazana/